Dzień 1
WYLOT
Spotkanie na lotnisku Chopina z polskim koordynatorem wyjazdu. Wylot z Warszawy na wyspę Tahiti, największa wyspa Polinezji Francuska. Możliwy jest samodzielny przelot z dowolnego lotniska na świecie. Możliwy nocleg tranzytowy. Koszt biletu lotniczego i ewentualnego noclegu tranzytowego znajduje się poza ceną wycieczki.
Dzień 2
PAPEETE (WYSPA TAHITI, POLINEZJA FRANCUSKA)
Podczas przelotu pokonujemy ogromne odległości i wiele stref czasowych. Lądujemy w Papeete, stolicy Polinezji Francuskiej. To tętniące życiem miasto, duży port i miejsce, gdzie można skorzystać z wszelkich usług. Jest przy tym ciekawą mieszkanką kultury francuskiej i polinezyjskiej. Papeete to centrum tropikalnego raju Polinezji Francuskiej, której wyspy otoczone wspaniałymi plażami i turkusowym oceanem z rafami koralowymi czekają na nasze przybycie. Rozpoczynamy naszą wycieczkę po Polinezji Francuskiej. Odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu.
Dzień 3
PAPEETE (WYSPA TAHITI, POLINEZJA FRANCUSKA)
Prestige Tours proponuje fakultatywną wycieczkę objazdową po największej wyspie Polinezji z lunchem (szczegóły tej propozycji wysyłamy uczestnikom rejsu przed wyjazdem). Nocleg w hotelu.
Dzień 4
POCZĄTEK REJSU
Rano okazja do wizyty na najsłynniejszym targu w Papeete, na który zjeżdżają się Polinezyjczycy z Tahiti i innych Wysp Towarzystwa. Po południu okrętujemy się na statek, którym rozpoczniemy nasz unikatowy rejs przez Pacyfik. Wypływamy z portu i obieramy kurs na Archipelag wyspy Tuamotu. Pierwsza noc na statku.
Dzień 5
RANGIROA (POLINEZJA FRANCUSKA)
Dzisiaj nasz luksusowy statek dopłynie do laguny Rangiroa, składającą się z ponad 400 motu (wysepek), które otaczają ogromną lagunę. Jest ona tak szeroka i długa, że z dwóch głównych wysepek na północy nie można dostrzec południowego rzędu motu – stąd lokalna nazwa Rangiroa, oznaczająca „szerokie niebo” lub „ogromne niebo”. W atolu znajdują się liczne przejścia z oceanu do zatoki, a dwa główne wsie – Avatoru i Tiputa – położone są przy najważniejszych z nich.
Jednym z największych turystycznych atutów Rangiroa jest drift diving oraz snorkeling przy wpływających prądach wody, gdzie można zobaczyć rekiny i manty. Główne źródła dochodu na atolu to praca w sektorze publicznym, ekoturystyka oraz hodowla pereł. Krystalicznie czyste, turkusowe wody laguny, bogaty świat podwodny i relaksująca atmosfera przyciągają turystów przez cały rok. Rangiroa oferuje wiele lokalnych pensjonatów oraz kilka luksusowych hoteli.
W Avatoru i Tiputa znajdują się także szkoły, które pełnią funkcję edukacyjną dla mieszkańców innych wysp archipelagu wyspy Tuamotu, gdzie brak jest wyższych instytucji edukacyjnych. Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji Rangiroa jest lokalnie produkowane wino białe i różowe, które wytwarzane jest na wysepce tuż na zachód od Avatoru – i zdobyło ono wiele nagród.
Dzień 6
DZIEŃ NA MORZU
Dni na morzu stanowią idealną równowagę do aktywnego zwiedzania na lądzie. Czas na pokładzie to okazja na odpoczynek i korzystanie z infrastruktury statku. Można pójść na siłownię, odwiedzić spa, wypatrywać wielorybów, nadrabiać zaległości w czytaniu. Korzystamy naturalnie ze znakomitego jedzenia, napojów i innych atrakcji pokładowych. Opalamy się z umiarem, pamiętając, że podzwrotnikowe słońce może być niebezpieczne.
Dzień 7
WYSPA NUKU HIVA (ARCHIPELAG MARKIZÓW, POLINEZJA FRANCUSKA)
Myśląc o Polinezji Francuskiej, od razu wyobrażamy sobie białe rajskie plaże Tahiti, turkusowe wody Bora Bora lub słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej. A teraz wyobraź sobie miejsce, które łączy w sobie majestat tych symboli, ale bez tłumów turystów, pełne autentycznej wyspiarskiej atmosfery, która rzadko występuje w dzisiejszych czasach. Tym miejscem jest Nuku Hiva. To druga co do wielkości wyspa archipelagu, zaraz po Tahiti, która wciąż pozostaje tajemnicą dla turystyki.
Należąca do archipelagu Markiz, Nuku Hiva jest technicznie częścią Francji, ale nie oczekuj tutaj typowych dla Francji widoków. Choć francuski jest oficjalnym językiem, częściej usłyszysz melodyjny dialekt tahitański zmieszany z markizańskim. Młodsze pokolenia posługują się również angielskim.
Nuku Hiva to prawdziwy dar od Bogów. Z wznoszącymi się górami, ośmioma wspaniałymi zatokami i jednym z najwyższych wodospadów na świecie, wyspa jest pełna skarbów natury. Może się pochwalić nieskazitelnie czystymi wodami, bujnymi lasami pełnymi życia i fascynującymi znaleziskami archeologicznymi, takimi jak posągi tiki i kamienne platformy pae pae, będące fundamentami dawnych domów.
Jednak dla tych, którzy znają historię wyspy, jej największą sławą jest to, że pisarz Herman Melville porzucił tutaj swój statek, aby żyć wśród tubylców. Jego doświadczenia na Nuku Hiva zainspirowały książki „Typee” i „Omoo”.
Nuku Hiva to miejsce dla odkrywców, którzy szukają nieodkrytych rajów pełnych dzikiej przyrody, kultury i historii. Zapraszamy do odkrycia tej perły Polinezji Francuskiej!
Dzień 8
HANAVAVE (WYSPA FATU HIVA, ARCHIPELAG MARKIZÓW, POLINEZJA FRANCUSKA)
Rano przybywamy do Fatu Hiva, wyspy położonej na najbardziej odizolowanym archipelagu na naszej planecie. Nie bez powodu nazywana jest nieraz „wyspą na krańcu świata”. To również najbardziej zielona, dzika i górzysta wyspa Markizów. Dramatycznie opadające klify, bujne doliny i sielski krajobraz były inspiracją dla obrazów Paula Gauguina. Spektakularna zatoka Baie des Vierges, otoczona strzelistymi szczytami porośniętymi bujną roślinnością, uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Ziemi. Krystalicznie czyste wody są domem dla niezliczonych gatunków stworzeń, takich jak manty i żółwie morskie, które pływają wśród wielobarwnych ryb. Oszałamiające wodospady opadają z imponujących szczytów, tworząc wspaniałe laguny. W tym tropikalnym raju zostaniemy powitani muzyką i tradycyjnym tańcem. Po prezentacji wyrobu lokalnego rękodzieła zapraszamy na poznawanie uroczej wioski Hanavave. Chętni mogą wybrać się na trekking do ukrytych skarbów wyspy. Krótka wędrówka do niecki wodnej szlakiem wiodącym wzdłuż kaskadowego koryta rzeki (około 4 km w obie strony, przewyższenie 120 m). Bardziej aktywnym osobom polecamy dłuższe przejście do punktu widokowego z panoramą Zatoki Dziewic (8 km w obie strony z dłuższymi wzniesieniami i przewyższeniem 200 m). Po południu statek odpływa i ruszamy dalej przez Pacyfik.
Dzień 9
WYSPA FAKARAVA (ARCHIPELAG TUAMOTU, POLINEZJA FRANCUSKA)
Przed południem na horyzoncie zobaczymy ląd, to archipelag wyspy Tuamotu. Już na początku rejsu trafiamy do prawdziwego raju. Dopływamy do wyspy Fakarava. Koralowy atol z laguną pośrodku, rajskie plaże porośnięte palmami, unikalne gatunki ptaków i roślin oraz bogaty podwodny świat wprowadzi nas w zachwyt. Cały atol jest rezerwatem biosfery UNESCO. W celu ochrony laguny nie zbudowano na niej bungalowów nad wodą, dzięki czemu zachowano dziewiczy charakter wybrzeża. Fakarava składa się z ciągu raf koralowych i bezludnych wysepek koralowych (motu). Tuamotu tworzy kilkadziesiąt mniejszych atoli, z których zaledwie połowa jest zamieszkana. Tutejsza ludność żyje głównie z rybołówstwa, turystyki oraz hodowli czarnych pereł (zwanych tahitańskimi), które nie występują nigdzie indziej na świecie. Fakarava szczyci się ogromną ilością życia morskiego, można tu obserwować barakudy, manty oraz stada rekinów, których w październiku jest szczególnie wiele. Wyspa słynie z podwodnych przełęczy, do których przybywają nurkowie z całego świata. Po przybyciu na wyspę udamy się na krótki spacer do wioski, gdzie przywitają nas jej gościnni mieszkańcy. Fakarava została „odkryta” przez rosyjskiego podróżnika Fabiana Gottlieba von Bellingshausena w 1820 roku, a następnie została poddana katolicyzacji. Maleńka wioska Tetamanu była niegdyś stolicą Tuamotu i mieści pierwszy kościół zbudowany na archipelagu w 1874 roku. Chętni mogą przejść na rajskie plaże, można tu popływać lub nurkować z rurką (snorkeling) W trakcie pobytu na wyspie zobaczymy wspaniałą tropikalną roślinność z kolorowymi kwiatami, drzewami mango i migdałowcami. Późnym popołudniem odpływamy i ruszamy dalej.
Dzień 10-12
DNI NA MORZU
Dni spędzone na morzu to idealna okazja, aby zrelaksować się, odprężyć i nadrobić zaległości w tym, co planowałeś zrobić. Niezależnie od tego, czy chodzi o wizytę na siłowni, w spa, obserwację wielorybów, czytanie książki czy po prostu opalanie się, te dni na otwartym morzu są doskonałą równowagą dla intensywnych dni pełnych zwiedzania na lądzie.
Dzień 13
ADAMSTOWN (WYSPA PITCAIRN)
Dziś po południu osiągamy ekstremalnie trudno dostępną Wyspę Pitcairn. To doniosła chwila, bowiem niewielu podróżników miało okazję dotarcia do tego miejsca. Nie ma tu lotniska, dla helikopterów jest za daleko, a archipelag leży samotnie pośród bezkresu oceanu. Znajdujemy się ponad dwa tysiące kilometrów od Tahiti. Ostatnie brytyjskie terytorium zamorskie na Pacyfiku obejmuje wyspę Pitcairn o tej samej nazwie oraz niezamieszkane wyspy Oeno, Henderson i Ducie. Pitcairn to jedyna zaludniona wyspa archipelagu, z populacją liczącą zaledwie około 50 osób i skupioną właściwie jedynie w stolicy — Adamstown. Swoją sławę wyspa bez wątpienia zawdzięcza najsłynniejszemu buntowi wszech czasów, który wydarzył się na brytyjskim żaglowcu „Bounty”. Położona w połowie drogi między Peru a Nową Zelandią była idealną kryjówką dla słynnych buntowników ze statku „HMS Bounty”. Wyspa nie tylko została źle umieszczona na wczesnych mapach regionu, ale również zejście na jej ląd przysparzało trudności. Jednak idylliczne życie, jakie przewidywał przywódca buntowników Fletcher Christian, nie ziściło się. Złe traktowanie przybyłych z buntownikami mężczyzn z wyspy Tahiti doprowadziło do chaosu i rzezi, a do 1800 roku przeżył tylko John Adams. Jego imieniem nazwano stolicę. W lokalnym muzeum znajduje się oryginalna Biblia, z której na początku XIX wieku Adams nauczał kobiety i dzieci czytać i pisać. W zależności od warunków morskich zejście na ląd Pitcairn przez pontony Zodiac lub przepłynięcie na lokalnych długich łodziach. Możliwość dotarcia na brzeg w dużej mierze zależy od fal i warunków na morzu. Jeśli aura będzie nam sprzyjać dzisiejsze popołudnie i cały następny dzień przeznaczymy na eksplorację wyspy Pitcairn. Będziemy mieli czas na spacery i spotkania z mieszkańcami, wokół których narosło wiele legend. Uważa się, że są oni potomkami buntowników statku „HMS Bounty” i ich tahitańskich żon. Warto wsłuchać się w ciekawy, wyraźny dialekt wyspiarzy, będący połączeniem XVIII-wiecznego angielskiego i tahitańskiego. Czas na wycieczki po Pitcairn i poznawanie codziennego życia mieszkańców tego odległego zakątku naszego globu. Jest tu wiele do zobaczenia, w tym jaskinia będąca miejscem kryjówki Fletchera, muzeum, cmentarz, szkoła. Miłośnicy ornitologii powinni wypatrywać endemicznego trzciniaka białoskrzydłego (Pitcairn Reed Warbler), a kolekcjonerzy znaczków mogą kupić kilka unikatowych egzemplarzy z Pitcairn. W trakcie wycieczki na Pitcairn chętni mogą wybrać się w rejs flotą łodzi Zodiac wzdłuż wybrzeża tej odległej wyspy. Miłośników pieszych wycieczek zapraszamy na trekking. Wędrówka odbywa się na różnych poziomach trudności (1. Trasa o długości 6 km o średnim stopniu trudności po stromym, nierównym terenie do najwyższego punktu wyspy na wysokości 37 m, z którego można podziwiać południowe wybrzeże, Adamstown i Zatokę Bounty. 2. Trasa o długości 4 km o wysokim stopniu trudności do miejsca zwanego Paul's Pool – to naturalna niecka oceanu otoczona skałami, jeśli nie ma wysokich fal – możliwość pływania w tym urokliwym miejscu).
Dzień 14
ADAMSTOWN (WYSPA PITCAIRN)
Nadal jesteśmy na wyspie Pitcairn. Dziś możemy wybrać aktywność, której nie zrealizowaliśmy poprzedniego dnia: rejs łodziami Zodiac lub trekking. Wieczorem odpływamy i żegnamy Pitcairn.
Dzień 15-17
DNI NA MORZU
Dni na morzu to idealny czas na relaks i odpoczynek. Wspominamy nasze wycieczki po Pitcairn i wyspach Polinezji. Będziemy mogli skorzystać z atrakcji dostępnych na statku, opalać się i relaksować. W tych dniach popularny jest świetnie zaopatrzony bar, w którym można zamawiać znakomite drinki znajdujące się w cenie naszego rejsu. Dni spędzone podczas podróży przez bezkresny Pacyfik warto wykorzystać na nawiązywanie nowych przyjaźni, luksusowe warunki i romantyczna podróż śladami Magellana z pewnością temu sprzyja. Popularne jest też spędzanie czasu na pokładzie i cieszenie się świeżym powietrzem.
Dzień 18
WYSPA WIELKANOCNA (CHILE)
Wcześnie rano dopływamy na Wyspę Wielkanocną (zwaną w języku wyspiarzy Rapa Nui) położoną ponad 3500 kilometrów na zachód od Chile. Otrzymała ona swoją europejską nazwę w 1722 roku, kiedy została odkryta przez holenderską ekspedycję dokładnie w Niedzielę Wielkanocną. Pofałdowane wzgórza porośnięte łąkami, lasem eukaliptusowym i skalistym brzegiem otaczają Hanga Roa, jedyną wioskę wyspy. To tutaj kapitan Cook wylądował w 1774 roku, a misjonarze zbudowali pierwszy kościół. Również w tym miejscu statki znajdują najlepszą ochronę przed wiatrami i falami oceanu. Małe rajskie plaże i przejrzyste wody zachęcają do pływania i nurkowania z rurką. Jednak turystów przyciąga tu oczywiście coś innego – ponad setka posągów znanych lokalnie jako moai. Około 300 r. n.e. ludność pochodzenia polinezyjskiego przybyła na wyspę i zapoczątkowała tradycję budowy monumentalnej rzeźby. Od X do XVI wieku społeczność ta wznosiła świątynie i ogromne kamienne figury znane jako moai, które nadal fascynują ludzi na całym świecie. Moai stawiane były na kamiennych platformach zwanym ahu. Na wyspie odnaleziono 313 ahu, a na 125 z nich stoją kamienne kolosy. Podczas dwóch dni pobytu na wyspie mamy możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji Rapa Nui. Zobaczymy stoki wygasłego wulkanu Rano Kau, pozostałości ceremonialnej wsi Orongo położonej nad stromym klifem. Miejsce to związane było z kultem człowieka – ptaka i rozsławione zostało w filmie „Rapa Nui”. Oczywiście wycieczki po Wyspie Wielkanocnej będą obejmowały przede wszystkim najważniejsze stanowiska archeologiczne z olbrzymimi posągami.
Dzień 19
WYSPA WIELKANOCNA (CHILE)
Dziś możemy wybrać wycieczkę po Wyspie Wielkanocnej, której nie zrealizowaliśmy poprzedniego dnia (szczegóły w Prestige Booku). Wieczorem statek odpływa.
Dzień 20- 23
DNI NA MORZU
Płyniemy dalej przez bezkres oceanu. Przed nami długa droga w stronę wybrzeża Ameryki Południowej w Chile. Zanim dopłyniemy, czekają nas jeszcze kolejne wyspy znajdujące się już bliżej stałego lądu.
Dzień 24
WYSPA SELKIRKA (CHILE)
Około południa powinniśmy dopłynąć do Wyspy Selkirka. Przypomnijmy sobie klasyczną powieść Daniela Defoe o przygodach Robinsona Crusoe. Od razu wyobrazimy sobie nieustraszonego rozbitka uwięzionego samotnie na rajskiej wyspie. Inspiracją dla tej historii był Alexander Selkirk – szkocki żeglarz uwięziony na ponad cztery lata na wyspie Robinsona Crusoe w archipelagu Juana Fernandeza. Jego przygody uwieczniono w uwielbianym XVIII-wiecznym klasyku. Topografia wyspy różni się jednak od karaibskiego wyobrażenia, o którym pisze Defoe — są tu gęste lasy, nierówne wybrzeże i szczyty spowite chmurami. Przez większą część swojej historii wyspa była niezamieszkana, chociaż na początku XX wieku działała tu osada karna. W miesiącach letnich na Selkirk przybywa mała społeczność rybaków homarów i ich rodzin. Dziś chętni mogą się wybrać w rejs łodzią Zodiac wzdłuż wybrzeża wyspy Selkirka, by podziwiać urwiste klify i wypatrywać kolejnych wyjątkowych gatunków ptaków. Wieczorem płyniemy dalej.
Dzień 25
WYSPA ROBINSONA CRUSOE (CHILE)
Dziś czeka nas wycieczka po Juan Fernandez. Rano dopływamy do Wyspy Robinsona Crusoe znajdującej się „jedynie” około 600 kilometrów od wybrzeża Chile. To największa z wysp Juan Fernandez, małego archipelagu będącego chilijskim parkiem narodowym. 70% gatunków roślin porastających wyspę jest endemicznych. Właśnie tu w 1704 roku wylądował szkocki żeglarz Alexander Selkirk. Jego niesamowita historia zainspirowała francuskiego powieściopisarza Daniela Defoe do napisania słynnej powieści „Niezwykłe przygody Robinsona Crusoe”, nadając wyspie nazwę. Obecnie wyspa liczy mniej niż tysiąc mieszkańców, którzy żyją we wsi San Juan Bautista i zajmują się głównie połowami langust (homarów bez szczypiec), przysmaku eksportowanego na kontynent. W trakcie całodziennego pobytu mamy możliwość zwiedzania wyspy na różne sposoby. Zapraszamy na spacer do wioski, a następnie na koktajl przy lokalnej muzyce na żywo w restauracji nad morzem. Dla aktywnych — trekking (3 km w 1 stronę) do miejsca zwanego Plazoleta El Yunque położonego w cieniu najwyższego szczytu wyspy — El Yunque (916 m n.p.m.). Podczas wędrówki będziemy mieć duże szanse na wypatrzenie kolibrów. Istnieje również opcja dla jeszcze bardziej aktywnych podróżników – wejście na punkt widokowy na wysokości 580 m n.p.m. Chętni będą mogli zobaczyć „Jaskinie Patriotów”, gdzie na początku XIX wieku chroniło się ponad 80 wojowników o niezależność Chile, zesłanych tu przez Hiszpanów. Wieczorem kończymy wycieczkę po Juan Fernandez i odpływamy w kierunku stałego lądu Chile.
Dzień 26
DZIEŃ NA MORZU
To ostatnie chwile na cieszenie się cudowną atmosferą statku i spędzenie miłego czasu wśród towarzyszy rejsu.
Dzień 27
VALPARAISO (CHILE)
Rano dopływamy do Valparaiso, miasta, które od niepamiętnych czasów inspiruje pisarzy, poetów, muzyków i artystów. Znane jest w Chile z życia kulturalnego — sztuka uliczna, życie nocne i muzyka na żywo należą do najlepszych na świecie. Miasto zostało założone w XVI wieku przez hiszpańskiego konkwistadora. Wiele z wybudowanych budynków z tego okresu stoi do dziś, nawet pomimo kilku trzęsień ziemi, które nawiedziły Valparaiso. Malowniczości miastu dodają kolorowe domy wybudowane na wzgórzach. Dopływamy do portu i kończymy rejs. Przejazd do Santiago de Chile. Wieczór planujemy spędzić w dzielnicy Bellavista, ulubionym miejscu spotkań miejscowej bohemy. W jednej z licznych tutejszych restauracji zjemy pożegnalną kolację. Nocleg w hotelu w Santiago w będzie pierwszym noclegiem na stałym lądzie od wielu, wielu dni.
Dzień 28
WYLOT Z CHILE
Zwiedzanie chilijskiej stolicy. Udajemy się na Plaza de Armas – główny plac stolicy, podziwiamy katedrę oraz inne ciekawe i ważne gmachy. Oglądamy La Monedę, siedzibę prezydentów Chile. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Kończymy nasz luksusowy rejs.
Dzień 29
PRZYLOT
Przylot do Warszawy lub innego wybranego miasta. Nadchodzi czas powrotu do rzeczywistości i przestawienia się do naszej strefy czasowej.