Dzień 1
WYLOT
Wylot z Warszawy. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Prestige Book przesyłanym uczestnikom wycieczki do Japonii.
Dzień 2
OSAKA
Grupa Prestige Tours ląduje na lotnisku w Osace. Z lotniska wynajętym busem jedziemy do hotelu, który jest zlokalizowany w centrum miasta. Osaka jest jednym z największych miast Japonii, w aglomeracji obejmującej także pobliskie miasta mieszka aż 18 milionów ludzi. Wieczorem zapraszamy na spacer po centralnej dzielnicy Dotonbori. Nawet w Japonii trudno zobaczyć w jednym miejscu taką ferię barw, świateł, kolorowych reklam oraz tłumu szukającego rozrywek i dobrej kuchni. Osaka może się pochwalić tysiącami barów, restauracji i ulicznego jedzenia. W wielu miejscach w menu królują kraby, z których słynie miasto. Typowe tutejsze potrawy to okonomiyaki (placek japoński) i takoyaki (klopsiki z ośmiornicą). Zobaczymy pochodzący z 1935 roku historyczny neon „Glico Running Man”, który stał się ikoną metropolii. Zwiedzanie Osaki już w pierwszym dniu wakacji w Japonii przynosi mocne zderzenie z niebywale rozwiniętą cywilizacją. Nocleg w hotelu w Osace.
Dzień 3
ZAMEK HIMEJI I GÓRA SZOSZA
Rozpoczynamy naszą podróż od porannego przejazdu na ruchliwy dworzec kolejowy, skąd wyruszymy shinkansenem, ultranowoczesnym pociągiem do Himeji (45 min jazdy). W mieście czeka na nas fascynujący Zamek Białej Czapli, uznawany za jedno z najpiękniejszych arcydzieł architektury kraju i wielką atrakcję Japonii. Jego wyjątkowość została doceniona przez UNESCO, co tylko potwierdza jego niezwykłą wartość historyczną i kulturową. To nie koniec atrakcji podczas naszej wycieczki do Japonii. Kolejką linową udamy się na górę Szosza. Atrakcje przyrodnicze i widok to nie jedyna atrakcja tego miejsca.
W otoczeniu pięknych drzew ukrywa się ponad tysiącletni kompleks świątynny. Siedzibę ma tu Tendai, jedna z najstarszych i najbardziej wpływowych szkół buddyjskich, znana także jako Szkoła Sutry Lotosu. Za murami, wewnątrz sanktuarium, duchowe praktyki i rytuały odbywają się jak od wieków.
Dalsza podróż superekspresem do Hiroszimy (60 min jazdy). W tym szczególnym miejscu poświęcimy czas na zwiedzanie Parku Pokoju, dedykowanego pamięci ofiar tragicznych wydarzeń związanych z użyciem bomby atomowej. Zakończymy naszą podróż wracając superekspresem na zasłużony nocleg w Osace.
Dzień 4
OSAKA I NARA
Poranek rozpoczynamy od zwiedzania świątyni Shitenno-ji, najstarszej buddyjskiej świątyni w kraju, założonej w roku 593. To istotne miejsce dla buddystów, którzy licznie odwiedzają to miejsce. Następnie udajemy się na Kuromon Ichiba Market, idealne miejsce do delektowania się lokalnymi przysmakami. Wyjątkowe wrażenie wywołują stoiska z rybami i owocami morza. Rynek oferuje różnorodne potrawy, takie jak sushi, tempura, owoce morza i wiele innych. Kolejnym etapem naszej podróży jest przejazd do miasteczka Nara, pierwszej stolicy Japonii. Tam będziemy podziwiać największą na świecie drewnianą budowlę – świątynię Todaiji z gigantycznym posągiem Buddy. Następnie spacer po parku miejskim w otoczeniu oswojonych jeleni. W Narze czekają na nas urokliwe parki oraz zadbane japońskie ogrody (ewentualny koszt wstępu do niektórych płatnych ogrodów nie jest uwzględniony w cenie wycieczki). Krótka podróż do Kioto i tam nocleg.
Dzień 5
KIOTO
Zwiedzanie Kioto, serca kultury japońskiej. Plany na ten dzień to m. in. zobaczenie zachwycającej świątyni Kinkakuji, znanej jako Złoty Pawilon. Złocisty pawilon, odbijający się w spokojnej sadzawce, wprowadza w błogi stan spokoju. Kolejnym przystankiem jest magiczna świątynia Fushimi Inari, z licznymi czerwonymi bramami torii i urokliwymi figurkami lisów, posłańcami bóstwa. Nie zapominamy także o świątyni Kiyomizu, uniesionej na 139 palach. To miejsce niesie ze sobą głębokie znaczenie historyczne, często przyciągając Japonki w tradycyjnych strojach. Pielgrzymi z różnych zakątków przybywają tu, by skosztować wody o rzekomo uzdrawiających właściwościach. Najpiękniejsze miejsca Kioto zwiedzamy spokojnie, mając czas na powolne spacery, fotografowanie i chłonięcie ich piękna. Pod wieczór wędrujemy przez słynną dzielnicę Gion, gdzie tradycyjne japońskie zwyczaje korespondują z drewnianą, urokliwą architekturą. Przechadzając się wąskimi uliczkami, usiłujemy dostrzec prawdziwe gejsze zmierzające na spotkania. To jedno z ostatnich miejsc w Japonii, gdzie sztuka kształcenia gejsz jest nadal praktykowana na szeroką skalę. Wieczorem uczestniczymy w pokazie gejsz i rozkoszujemy się kolacją w stylu japońskim, by później zanocować w hotelu.
Dzień 6
LOT NA HOKKAIDO
Rano dysponujemy wolnym czasem w Kyoto, mieście, w którym nie można się nudzić. Przejazd na lotnisko i lot na wyspę Hokkaido, najbardziej na północ wysuniętą z wielkich wysp Japonii. Lądujemy w Sapporo, mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku, znanym nam z konkursów skoków narciarskich. Miasto to jest wyjątkowo udanym połączeniem nowoczesności i tradycji, co widać w architekturze, parkach i stylu życia mieszkańców. Nocleg w Sapporo lub okolicy.
Dzień 7
SAPPORO I WIOSKA AJNÓW
W Sapporo spędzamy kilka godzin, co daje nam możliwość poznania tego fascynującego miasta. Wjeżdżamy pod skocznię narciarską, znaną nam doskonale z występów Polaków jeszcze od czasu Wojciecha Fortuny. Ze skoczni po wyjeździe na górę rozlega się wyjątkowo piękny widok na miasto i okolicę. Sapporo znane jest doskonale smakoszom. Można tu spróbować znakomitych krabów, a targ rybny należy do najlepszych w Japonii.
Następnie jedziemy nad południowe wybrzeże wyspy. Odwiedzimy nadmorską miejscowość Shiraoi. Mieszkają tu Ajnowie, pierwotna ludność Hokkaido, niezwykle ciekawa pod względem językowym i kulturowym. Język i kulturę Ajnów badał Bronisław Piłsudski, brat Marszałka. Jego opracowania i zbiory należą do wyjątkowych, a postać Bronisława znana jest powszechnie w całej Japonii. Zwiedzamy małe, ale fascynujące muzeum Ajnów. Polskim akcentem jest popiersie Bronisława Piłsudskiego. Tutejszy kustosz jest szczęśliwy, gdy jego muzeum odwiedzają polskie grupy Prestige Tours. Nocleg w okolicy Shiraoi.
Dzień 8
PARK NARODOWY SHIKOTSU-TOYA
Park Narodowy Shikotsu-Toya leży w pobliżu Sapporo i da nam okazję do kontaktu z piękną, japońską przyrodą. Znajdują się tu aktywne wulkany, siarkowe fumarole i jeziora kalderowe. Park zamieszkują też licznie dzikie zwierzęta. Obszar ten jest szczególnie znany ze swoich naturalnych źródeł termalnych, gorące wody mają ponoć właściwości kojące i lecznicze. Miejsce, które będziemy odwiedzać, nosi nazwę „Dolina Piekieł”. Chętni mogą pokusić się na wizytę w onsenie, w którym będzie można skorzystać z kąpieli w wodzie pochodzącej z gorących źródeł. Japońskie łaźnie – onseny urzekają estetyką, wymagają od nas zachowania wszystkich zwyczajów i konwenansów. Pilot Prestige Tours szczegółowo poinformuje o wszystkim na miejscu. Po południu przejazd do miejscowości Hakodate i tam nocleg.
Dzień 9
SUPEREKSPRES NA HONSIU
Rano czas na poznanie Hakodate. Najciekawszym obiektem miasteczka jest XIX wieczna twierdza, pierwsza fortyfikacja w Japonii zbudowana w stylu zachodnim. Ciekawy jest też tutejszy targ rybny. W końcu udajemy się na dworzec kolejowy. Czeka nas dłuższy przejazd shinkansenem (supereksresem). Po drodze pokonujemy tunel Seikan (54 km), który jest najdłuższym podmorskim tunelem świata. Po kilku godzinach znajdziemy się w północnej części Honsiu w prefekturze Nagano, gdzie przenocujemy.
Dzień 10
GÓRY, PARK MAŁP I MATSUMOTO
Znajdujemy się w pięknym, górskim regionie, jednym z najciekawszych podczas naszej wycieczki do Japonii. Przed wyjazdem w góry odwiedzamy niewielką ale bardzo starą i ważną świątynię Zenkoji. Dojazd do Parku Narodowego Joshinetsu-Kogen. Tam w Jigokudani (Piekielnej Dolinie) mamy okazję zobaczyć jedyny w świecie fenomen, czyli makaki (małpy śnieżne) zażywające kąpieli w gorących źródłach. Małpy upodobały sobie to miejsce i szczególnie lubią korzystać z naturalnego spa podczas mroźnych i śnieżnych dni. Makaki w śnieżnej scenerii można zobaczyć podczas zimowej wycieczki Prestige Tours do Japonii. Jedną z tutejszych atrakcji jest też piękna aleja cedrowa.
Następnie jedziemy do Matsumoto. Jest to historyczne, niewielkie miasto znane z pięknego zamku i zabytkowego starego miasta. W Matsumoto jak nigdzie indziej pielęgnuje się tradycyjną kulturę. Uroku miastu nadają stare uliczki i sklepiki. Nocleg w hotelu.
Dzień 11
NARAI-JUKU I PODRÓŻ DO TOKIO
Zamek Matsumoto (Matsumoto-jo) znany jest również jako "Wronie Gniazdo" ze względu na swoją czarną fasadę, został zbudowany w XVI wieku i jest jednym z niewielu oryginalnych zamków drewnianych w kraju. Otrzymał tytuł „narodowego skarbu Japonii.” Od zwiedzania tego zabytku zaczniemy ten dzień. Przed podróżą do stolicy Japonii zwiedzimy zabytkowe drewniane miasteczko z Narai-juku. Miasteczko pochodzi z epoki Edo i rozwinęło się dzięki przebiegającemu tu szlakowi handlowemu. Główną ulicą miasteczka jest Narai-zaka, długa aleja otoczona tradycyjnymi drewnianymi domami handlowymi, zwana machiya. Te drewniane budynki o ciemnobrązowych dachach tworzą malowniczy pejzaż, przenosząc odwiedzających w odległe czasy. Kilkugodzinna podróż do Tokio przeniesie nas do innego świata, świata wielkich miast. Nocleg w hotelu w Tokio.
Dzień 12
PARK NARODOWY GÓRY FUDŻI
Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Góry Fudżi. Zapraszamy do wjazdu na zbocza Fudżi, góry – symbolu. Dojeżdżamy do ostatniego punktu, gdzie kończy się już droga dla samochodów. W przypadku dobrej pogody proponujemy spacer szlakiem po stokach góry. Ta wędrówka pozwoli nam nie tylko cieszyć się spektakularnymi widokami, lecz także odkrywać różnorodną roślinność porastającą zbocza Fudżi. Podczas wycieczki przewidujemy też postój nad jeziorem Kawaguchi. Z tego urokliwego miejsca idealnie widać Fudżi i w przypadku dobrej widoczności można zrobić najlepsze zdjęcia. Po intensywnym dniu odkrywania uroków góry powrót do wygodnego hotelu w Tokio.
Dzień 13
TOKIO
Kolejny dzień w Tokio. Jedną z dzielnic, w której się znajdziemy jest elegancka Ginza. Znajdują się tu markowe sklepy i domy towarowe. Robienie zakupów w Japonii jest niezwykłe, uprzejmość sprzedawców i troska o klientów nie ma nigdzie odpowiednika na świecie. Z Ginza przenosimy się do dzielnicy Asakusa, najstarszej dzielnicy miasta, gdzie już w 628 r. zbudowano pierwszą świątynię buddyjską. Zwiedzanie kompleksu Senso-ji. Spacer po pasażach Nakamise, pełnych sklepów z pamiątkami. Udajemy się do Harajuku, dzielnicy, po której przechadzają się młodzi Japończycy ubrani w ekstrawaganckie, najmodniejsze stroje. W pobliżu pójdziemy do szintoistycznej świątyni Meiji, jednej z najważniejszych w Japonii. W ciszy pięknego parku można znakomicie odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wieczorem chętnych czeka zwiedzanie dzielnicy Shibuya. Japończycy uwielbiają tutejsze życie nocne, a pobliski dworzec Shinjuku jest podobno najruchliwszym punktem komunikacyjnym na świecie. Nocleg w hotelu w Tokio.
Dzień 14
TOKIO
Czas wolny w Tokio na samodzielne poznawanie miasta lub zakupy. Dla chętnych i żądnych dalszego zwiedzania japońskiej stolicy mamy kolejną propozycję. Ruszymy w krótką podróż bezzałogowym pociągiem, kierując się ku wyspie Odaiba, która została stworzona w samym sercu Zatoki Tokijskiej. Naszym celem jest rejon hali targowej, gdzie każdego dnia o wschodzie słońca rybacy dostarczają świeże połowy. Z tego miejsca te pyszne okazy trafiają do licznych restauracji rozsianych po całym Tokio, gdzie zamieniają się w wyśmienite sushi i sashimi. Odwiedzając Odaibę zauważymy szereg ciekawych obiektów, znajdziemy tu nawet replikę Statui Wolności. Koniec wycieczki objazdowej do Japonii zbliża się nieuchronnie. Przejazd na lotnisko i wylot wieczorem lub w nocy z przesiadką do Warszawy.
Dzień 15
POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.
PRZEDŁUŻENIE WYCIECZKI O WYSPĘ OKINAWA
Dzień 14
WYLOT NA OKINAWĘ
Przejazd na lotnisko w Tokio i wylot na Okinawę. Wyspa Okinawa, położona na samym południu Japonii, jest miejscem o bogatej kulturze, pięknych plażach i tropikalnym klimacie. Po przylocie transfer do hotelu położonego przy plaży i tam nocleg.
Dzień 15 – 16
OKINAWA
Czas wolny na Okinawie. Możliwość plażowania, snorkelingu i zwiedzania wyspy.
Większość ludzi przybywa na Okinawę dla słońca i plaż. Nawet w środku zimy, kiedy wiele obszarów na głównej wyspie Japonii zmagają się z temperaturami bliskimi zera, na Okinawie rzadko spadają one poniżej 15°C. Obok Okinawy są położone inne mniejsze wyspy, np. pokryta Iriomote. Ze względu na walki podczas II wojny światowej niewiele przetrwało z dawnej kultury. Niedawno jednak odbudowano zamek Shuri. Historyczne miejsca związane z II wojną światową można znaleźć na całym archipelagu, zwłaszcza na głównej wyspie Okinawy, obejmując Park Pamięci Pokoju w Naha. Okinawa znana jest też z innej strony, właśnie na tej wsypie narodziło się karate.
Godnym uwagi jest też Churaumi Aquarium. Jest to akwarium morskie światowej klasy z ogromnymi rekinami wielorybimi i mantami.
Dzień 17
WYLOT Z OKINAWY
Wylot z Okinawy i przelot do Tokio. Następnie wylot do Warszawy.
Dzień 18
POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.