Zawieszenie sprzedaży
O wycieczce
Czy wycieczka do kraju, jest etyczna? Czy oglądanie tylko tego, na co nam zezwala państwo przypominające wizję Orwella ma sens? Czy warto jechać do miasta, w którym spotkany przez nas przechodzień nie może swobodnie z nami porozmawiać? Są to trudne pytania, a jednak, jak pamiętamy z dawnych czasów, każdy kontakt z innym wolnym światem był dla nas cenny, przybliżał nas do normalności. Dlatego być może warto zajrzeć za żelazną kurtynę i zobaczyć ostatni komunistyczny kraj świata, a właściwie jego fasadę skrywającą prawdziwe życie. Podczas zwiedzania Korei Północnej towarzyszą nam non stop opiekunowie – przewodnicy. Zdarza się, że mówią oni po polsku, podczas dyktatury komunistycznej w Polsce wielu z nich znalazło w naszym kraju możliwość nauki. Na miejscu nie możemy odłączać się od grupy, ani na własną rękę opuszczać luksusowego w mniemaniu Koreańczyków hotelu. Musimy też zachowywać się należycie w stosunku do symboli kraju i pomników wodzów. Wyjeżdżając zgadzamy się na przestrzeganie tych reguł. Wyjazd jest tak zaplanowany, aby przebiegał podczas Święta Pracy. Mamy szansę zobaczyć wtedy uroczystości, choć o tym co ostatecznie zobaczymy decydują czynniki partyjne na wyższych szczeblach. Opiekunowie muszą jedynie stosować się do otrzymanych instrukcji. Wycieczkę z sukcesem organizujemy już od kilku lat.
Program wycieczki
DZIEŃ 1
WYLOT
Zbiórka na lotnisku w Warszawie dwie godziny przed odlotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Informatorze Przedwyjazdowym, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Wylot z przesiadką do Pekinu.
DZIEŃ 2
PEKIN
Przylot do Pekinu. Możliwość zwiedzania (koszty zwiedzania nie są ujęte w cenie, propozycje zwiedzania zawarte są w Informatorze Przedwyjazdowym). Nocleg w hotelu w Pekinie.
DZIEŃ 3
PJONGJANG
Przejazd na lotnisko i wylot do Pjongjang. Początek zwiedzania miasta. Oglądamy place i ulice północnokoreańskiej stolicy. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie opiekunów i turysta nie może oddalać się od grupy. Udamy się na Cmentarz Rewolucyjnych Męczenników na Górze Taesong. Kolacja. Po kolacji odwiedzimy park rozrywki Kaeson Funfair lub udamy się do cyrku (wstęp 20 EUR nie jest ujęty w cenie). Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 4
OBCHODY ŚWIĘTA PRACY W PJONGJANG
Jest to szczególny dzień dla komunistycznej Korei Północnej – Święto Pracy. Z tej okazji będziemy mieli być może możliwość zobaczenia obchodów – parad lub tak zwanych masowych tańców. Dalsze zwiedzanie stolicy: wzgórze Mansudae, na którym stoją gigantyczne posągi Kim Ir Sena i jego syna Kim Dzong Ila. Następnie zobaczymy Wieżę Idei Dżucze – 170 metrowy prezent dla Kim Ir Sena z okazji 70 urodziny Wielkiego Przywódcy. Chętni mogą wjechać windą na szczyt wieży (dodatkowa opłata 5 EUR), skąd roztacza się rozległy widok na położone w dole miasto i rzekę Taedong-gang. Obiad. W programie dnia jest też przejażdżka metrem, jak można domyślać się jest to wyjątkowo głębokie metro. Zobaczymy również Łuk Triumfalny, którego budowa wzorowana była na bardziej znanym nam Łuku Triumfalnym w Paryżu. Koreański odpowiednik jest jednak nieco wyższy od paryskiego pierwowzoru. Kolacja. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 5
GÓRA MYOHYANG
Przejazd na północ kraju w rejon góry Myohyang. To ulubiona góra Wielkiego Wodza. Wizyta w muzeum, w którym podziwiać można podarunki zagranicznych dygnitarzy ofiarowane koreańskim przywódcom. Znajdują się tu dwa wielkie pawilony, w których przechowuje się tysiące darów z całego świata ofiarowanych Kim Ir Senowi i Kim Dzong Ilowi. Bez trudu dostrzeżemy dary ofiarowane przez polskich dyktatorów – pistolet od Bolesława Bieruta i szablę od Wojciecha Jaruzelskiego. Obiad. W tym dniu przewidziane jest też zwiedzanie liczącej prawie tysiąc lat buddyjskiej świątyni Pohyon. Powrót do Pjongjang. W miarę wolnego czasu są możliwe odwiedziny miejscowego supermarketu i okazja do wymiany pieniędzy na lokalną walutę oraz zakupy. Kolacja. Nocleg.
DZIEŃ 6
KOREAŃSKA STREFA ZDEMILITARYZOWANA
Przejazd do Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej zlokalizowanej wzdłuż 38 równoleżnika. Strefa rozcina Półwysep Koreański dzieląc go na część północną i południową. Ma za zadanie ograniczyć fizyczny i wzrokowy kontakt sił obu stron, co zmniejsza ryzyko incydentów i prowokacji, a co za tym idzie zapobiega niekontrolowanemu wznowieniu konfliktu. W towarzystwie kilku północnokoreańskich oficerów zobaczymy Panmundżom – miejscowość, w której w 1953 roku podpisano zawieszenie broni w wojnie koreańskiej oraz muzeum wojskowe. Przejazd do pobliskiego Kaesong, dawnej stolicy Korei Północnej, dziś będącego centrum uprawy żeń-szenia. Spacer w parku Janamsan skąd można podziwiać piękną panoramę starego Kaesong. Obiad. Przejazd do Sariwon, słynącego z wyrobu tradycyjnego koreańskiego wina ryżowego, a następnie do miejscowości Sinchon, gdzie odwiedzimy muzeum upamiętniające ofiary amerykańskich zbrodni wojennych. Powrót do Pjongjang. Wracając przystajemy pod wielkim pomnikiem zjednoczenia, który jest południową bramą wjazową do stolicy. Kolacja. Kolacja. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 7
PJONGJANG
Wizyta w Koreańskim studiu filmowym – północnokoreańskiej wersji Hollywood, które często odwiedzał wódz Kim Ir Sen. Dalsze zwiedzanie stolicy: Plac Kim Ir Sena - centralny plac w Pjongjangu, na którym odbywają się masowe parady wojskowe. W przypadku uzyskania zgodyodwiedziny największej koreańskiej biblioteki i centrum edukacyjnego znajdującego się na placu Kim Ir Sena. Obiad. Po południu czeka nas występ utalentowanych dzieci, które tańczą, grają i śpiewają. Doskonałość ich występów może wzbudzić zdumienie. Następnie odwiedzimy ogromne muzeum wojny, gdzie umieszczony został amerykański okręt szpiegowski „USS Pueblo” przechwycony przez północnokoreańskie kutry wojskowe w 1968 roku. Tysiąctonowy statek wyposażony w różnego rodzaju broń i wyrafinowane urządzenia wywiadowcze, z 81 amerykańskimi marynarzami na pokładzie został zajęty przez grupkę siedmiu koreańskich marynarzy. W muzeum zobaczymy też zdobyczny, amerykański sprzęt wojskowy i wiele różnych eksponatów. Wrażenie robi pomnik Koreańczyka bez rąk, który atakował wroga z granatem w… zębach. Tego dnia zobaczymy również Pomnik Założenia Partii Pracy przedstawiający młot (symbol robotników), pędzel do kaligrafii (symbol intelektualistów) oraz koreański sierp (symbol chłopstwa). W miarę wolnego czasu możliwe są odwiedziny miejscowej piwiarni zlokalizowanej przy browarze. Kolacja. Powrót do hotelu i nocleg.
DZIEŃ 8
WYLOT
Przejazd na lotnisko i wylot do Pekinu. Nocleg tranzytowy w hotelu.
DZIEŃ 9
PRZYLOT DO WARSZAWY
Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.
Zniżki
4% ceny – dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Biura (definicja Przyjaciela Biura jest zawarta w Uwagach o Podróżowaniu). Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza obowiązkową dopłatą płatną na miejscu). Single bez dopłaty – w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 6 miesięcy przed wycieczką.
Ceny promocyjne stosowane są tylko w przypadku wczesnych rezerwacji.
Liczba miejsc w promocyjnej cenie ograniczona.
I rata - 20% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu
II rata - dopłata do 50% ceny - 95 dni przed datą wyjazdu
III rata - dopłata do 100% ceny - 45 dni przed datą wyjazdu
Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.
Świadczenia zawarte w cenie
Bilety lotnicze, opłaty i podatki lotniskowe, minimum 20kg bagażu nadawanego/os., wszelkie inne koszty transportu (autokary, minibusy), wycieczki wg programu, wstępy do obiektów i atrakcje wymienione w programie, wyżywienie - śniadania w hotelach, kolacje i obiady wg programu (łącznie 9 posiłków); noclegi (pokoje 2-osobowe) w hotelach 3* lub 4* (wg lokalnego standardu), ubezpieczenie: KL, NNW, bagaż; lokalni przewodnicy, polski pilot.
Poza ceną
Obowiązkowa dopłata na miejscu w wysokości 300 USD (ostatnia rata wyjazdu płatna na miejscu) obejmująca część świadczeń, wizy i koszty ich uzyskania (ok. 270 USD), ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, ubezpieczenie od chorób przewlekłych, pozostałe wyżywienie, napoje do posiłków, bilety wstępów płatne na miejscu w Korei - wjazd na wieżę Dżucze 5 EUR, bilet do cyrku ok. 20EUR, ewentualne koszty zwiedzania w Pekinie, dopłata do pokoju 1-os. 390 USD.
Uwagi
Liczebności grupy od 10 do 18 osób. Szczegółowy program i uwagi praktyczne każdy uczestnik otrzymuje przed wyjazdem. Niezbędny jest paszport z min. 9 miesięcznym okresem ważności i 4 wolnymi stronami obok siebie.W przypadku posługiwania się innym paszportem niż paszport polski lub paszportem dyplomatycznym, uczestnik wycieczki musi na własną rękę sprawdzić wymagania wizowe dotyczące zwiedzanych krajów i załatwić odpowiednie wizy we własnym zakresie. Biuro pośredniczy w uzyskaniu wiz. Około 45 dni przed wyjazdem należy w biurze złożyć paszport wraz z odpowiednią dokumentacją wg wskazań biura. Istnieje duże prawdopodobieństwo odmowy wydania wizy, jeśli jest się zawodowym dziennikarzem lub zawodowym fotografem. Zwiedzanie Korei odbywa się tylko w towarzystwie opiekunów delegowanych przez stronę koreańską. Informacje praktyczne dotyczące niezbędnego bagażu, dokładnych godzin przelotu itd. zostaną przesłane do uczestników około 3 tygodnie przed wyjazdem. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Biuro nie jest odpowiedzialne za jakiekolwiek zmiany programu w Korei Północnej. Zmiany te mogą być wprowadzone obligatoryjnie przez władze Północnej Korei i biuro nie ma na nie wpływu. Biuro nie jest odpowiedzialne za ewentualne zmiany spowodowane nieprzewidzianym rozwojem sytuacji politycznej bądź decyzjami władz Korei Północnej. Biuro zastrzega sobie prawo przesunięcia o maksimum 1 dzień terminu wycieczki lub jej wydłużenia o nocleg tranzytowy bez dodatkowych kosztów zgodnie z aktualnymi rozkładami lotów.