Dzień 1
PRZYLOT DO BOGOTY
Dzień przeznaczony na przelot (możliwy przelot z pilotem wyprawy, który zazwyczaj podróżuje z Polski – wylot z Warszawy może nastąpić dzień wcześniej). Właściwa wyprawa zaczyna się w Bogocie. Pozostałe szczegóły dotyczące tej wyprawy, w tym zbiór informacji pomagający w przygotowaniu się do wyjazdu, będą podane w Explore Book.
Bilet do Kolumbii i powrót z Ekwadoru kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro może, na życzenie, pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Przywitanie na lotnisku przez kierowcę, lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy. Transfer do hotelu w Bogocie. Nocleg.
Dzień 2
KONAKRY
Po odespaniu podróży i należytym wypoczynku zaczynamy przyzwyczajać się do zachodnioafrykańskiego, barwnego chaosu. Jedziemy na targ, by pooddychać atmosferą handlu w afrykańskim stylu. To co się tam dzieje nie można opisać – to trzeba zobaczyć. Kwitnie handel wszystkiego i niczego. Jest głośno, kolorowo, chaotycznie i egzotycznie. W Konakry widzimy meczety i kościoły, znak różnorodności religijnej Gwinejczyków. Zawitamy też do portu gdzie toczy się życie. Wszędzie widzimy stare łodzie, również te mieszkalne. Na łodziach odbywa się obróbka połowu czyli patroszenie, sprzedaż, wędzenie, suszenie. My też odważymy się popłynąć na pobliskie wysepki Los i wykąpać się w oceanie. Los stanowią wyspy wulkaniczne przypominające przerwany krater ze wspaniała bujną roślinnością. Wprawdzie na zdjęciach plaże na wysepkach mogą wydać się idylliczne, to jednak rzeczywistość może się nieco różnić od obrazów znalezionych w sieci. Po tej morskiej przygodzie wracamy do hotelu w Konakry na nocleg.
Dzień 3
BOGOTA – SANTA MARTA
Po śniadaniu krótki przelot do Santa Marta. W mieście znajduje się najstarsza katedra w Kolumbii – przez pewien czas miejsce pochówku Simóna Bolívara. Wieczorem – Park Los Novios, tętniące życiem serce miasta: bary, restauracje, muzyka na żywo – idealne miejsce na kolację i obserwowanie lokalnego życia. Nocleg w Santa Marta.
Dzień 4
PARK NARODOWY TAYRONA
Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Tayrona. Na miejscu kilkugodzinny trekking – widzimy bujną roślinność i cudne, nadmorskie tereny. Obszar leżący pomiędzy Morzem Karaibskim a górami Sierra Nevada należał niegdyś do Indian Tayrona i był ich świętym miejscem. Wędrując przez park, można spotkać potomków rdzennych mieszkańców i usłyszeć odgłosy egzotycznych ptaków. Zobaczymy urokliwe zatoczki i plaże – na pewno nikt nie odmówi sobie kąpieli na jednej z najpiękniejszych plaż świata! Kolejny nocleg w hotelu w Santa Marta.
[dystans drogowy dnia: 70 km]
Dzień 5
SANTA MARTA – CARTAGENA
Po śniadaniu przejazd z Santa Marta do Cartageny – będącej harmonijną mieszanką stylów: kolonialnego i nowoczesnego. Postoje po drodze i okazja do poznania kolumbijskiej prowincji.
[dystans drogowy dnia: 250 km]
Dzień 6
CARTAGENA
Dzień wolny, który można przeznaczyć na rejs na wyspy Rosario (wycieczka opcjonalna). Rejs to ucieczka od miejskiego zgiełku – tu spotkamy czyste, turkusowe wody i białe plaże otoczone palmami – idealne do kąpieli i relaksu.
Dla tych, którzy chcą zostać w Cartagenie – czas na eksplorację miasta. Znajduje się tu zamek San Felipe de Barajas (Castillo de San Felipe) – największa fortyfikacja Hiszpanów w Nowym Świecie. Nocleg w hotelu w Cartagenie.
Dzień 7
CARTAGENA I LOT DO PERU
Zwiedzamy zaułki Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. Wspinamy się na otaczające je mury obronne, będące imponującą hiszpańską fortecą na Nowym Lądzie. Na naszej liście zwiedzania jest też zabytkowy fort, Pałac Inkwizycji, budynki sakralne, rezydencje i kolorowe kamienice. Na pewno nie zabraknie czasu na przerwę na rum z colą na Placu Bolívara.
Po południu – wylot z przesiadką do Cuzco. Po drodze nocleg tranzytowy w hotelu.
Dzień 8
CUZCO
Przylot do Cuzco – niesamowitej stolicy imperium Inków, miasta wpisanego na listę UNESCO. Jeszcze tego samego dnia – spacer po zabytkowym centrum. Zwiedzamy wolno, nie śpiesząc się, gdyż wymaga tego adaptacja do dużej wysokości. Cuzco oferuje ciekawe możliwości spędzenia wieczoru – lider wyprawy Explore 360 z pewnością rozezna, co dzieje się tego dnia w mieście.
Nocleg w Cuzco.
Dzień 9
MACHU PICCHU
Całodzienna wyprawa do słynnego Machu Picchu. Przejazd pociągiem wzdłuż rzeki Urubamba, meandrującej pośród wysokich gór i klifów. Zwiedzanie jednego z siedmiu nowych „cudów świata” – Machu Picchu, które zostało odkryte w 1911 r. przez amerykańskiego naukowca Hirama Binghama. Inkowie na własnych barkach wnosili żyzną glebę z urodzajnych dolin i budowali tarasy uprawne, a z materiału skalnego – domy, świątynie i obserwatorium astronomiczne; wszystko poprzecinane systemem kanałów wodno-drenażowych.
Powrót do Aguas Calientes, a następnie pociągiem i drogą do Cuzco na nocleg.
Dzień 10
CUZCO
Dzień poświęcony na cieszenie się Cuzco. Warto odwiedzić główny plac z fontanną i katedrą, a także samą katedrę – imponującą świątynię zbudowaną na ruinach inkaskiego pałacu. Wewnątrz – słynny obraz "Ostatniej Wieczerzy" z... pieczoną świnką morską, ulubionym daniem Indian. Godna polecenia jest pewna wąska, brukowana ulica z zachowanymi murami inkaskimi. Znajduje się tu słynny kamień 12-kątny – symbol precyzji architektury Inków.
Przejazd na teren pozostałości olbrzymiej fortecy Sacsayhuamán, znajdującej się w pobliżu Cuzco na wysokości ponad 3600 m n.p.m. W 1983 roku obiekt ten został wpisany, wraz z historycznym miastem Cuzco, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ujrzymy też Coricancha (Świątynię Słońca). To najświętsze miejsce Inków – dawny ośrodek kultu Słońca. Hiszpanie nie mogąc zburzyć świątyni ze względu na jej rozmiary, przebudowali ją na klasztor dominikanów. Nocleg w hotelu
Dzień 11
GÓRY TĘCZOWE
W dniu zwiedzania Cuzco proponujemy dla chętnych alternatywnie (dodatkowo płatny) trekking w Góry Tęczowe. Aktywność ta staje się z roku na rok coraz bardziej popularnna. Z Cuzco nastąpi przejazd do miejscowości Checacupe. Stąd rozpoczyna się trekking do punktu widokowego na wysokości ponad 4900 m n.p.m. Stamtąd gwarantujemy dosłownie odlotowe widoki. Wędrówka w górę potrwa około dwóch godzin, w dół już szybciej. Planujemy osiągnięcie wysokści 5200 m n.p.m. i dla wielu z nas stanie się to życiowym rekordem. Czasami w zasięgu wzroku pojawią się guanako czy lamy a także mieszkańcy tych terenów. Będzie to dla nas niezapomniana przygoda i super wspomnienie na lata.
Osoby, które nie zechcą wziąć udziału w trekkingu, dysponują czasem wolnym w Cuzco i będą miały dużo czasu na spacery i kupowanie pięknych pamiątek.
Nocleg w hotelu w Cuzco.
Dzień 12
DOLINA URUBAMBY
Wycieczka do bajkowo wijącej się wśród gór Valle Sagrado (Świętej Doliny), którą płynie rzeka Urubamba. W dolinie znajduje się szereg stanowisk archeologicznych związanych z kulturą inkaską. Zwiedzanie twierdzy Inków w Pisac. Na gwarnym bazarze (w dni targowe) można spotkać Indian z lamami, kupić kolorowe czapki, szale, rękawiczki, poncha z wełny lamy i alpaki, suszone liście koki, zioła oraz ceramiczne naczynia. Po drodze przystaniemy w targowym, indiańskim miasteczku Chinchero lub w miejscu wydobywania soli w tradycyjny sposób. Nocleg w Cuzco.
[dystans drogowy dnia: ok. 140 km]
Dzień 13
PRZEJAZD Z URUBAMBA NAD JEZIORO TITICACA
Trasa nad jezioro Titicaca (do Puno) prowadzi przez spektakularne górskie krajobrazy i historyczne miejsca na płaskowyżu Altiplano. Warto zaplanować kilka przystanków – jest co zwiedzać po drodze.
Np. monumentalne ruiny inkaskiej świątyni ku czci boga Wirakoczy – to duży, mało znany kompleks i bardzo klimatyczne miejsce z małą wioską obok.
Drugie miejsce godne zatrzymania to przełęcz La Raya (4338 m n.p.m.) – najwyższy punkt trasy, granica regionów Cusco i Puno oraz znakomity punkt widokowy z panoramą na lodowce i wulkany. Nocleg w Puno.
[dystans drogowy dnia: ok. 390 km]
Dzień 14
JEZIORO TITICACA
Piękny dzień nad jeziorem Titicaca. Znajdujemy się na wysokości 3812 m n.p.m., nad najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Wybieramy się w rejs niewielką łodzią na słynne pływające Wyspy Uros. Zamieszkują je potomkowie Indian, którzy, uciekając przed Inkami, stworzyli swój świat z trzciny totora. Lud Uros uważa się za najstarszy naród świata – wierzy, że posiada czarną krew i nie może utonąć.
Odwiedzimy trzcinowe domy oraz spróbujemy rejsu tradycyjną łodzią z trzciny.
Po południu ruszamy w kierunku Sillustani – starożytnego miejsca pochówku, gdzie podziwiać będziemy imponujące preinkaskie wieże grobowe, tzw. chullpas, sięgające nawet 12 metrów wysokości. Były one przeznaczone dla arystokracji ludu Collas.
Nocleg w Puno.
Dzień 15
WYLOT DO EKWADORU
Przejazd z Puno na lotnisko w Juliaca (ok. 65 km) i stamtąd lot z przesiadką do Quito. Po południu lub wieczorem – przylot, transfer do hotelu. Nocleg w centrum Quito.
Dzień 16
QUITO – RIOBAMBA
Przejazd do Lasso, położonego w pobliżu jednego z najwyższych wulkanów na świecie – Cotopaxi (5897 m n.p.m.). Po postoju i ewentualnym spacerze – dojazd do uroczego miasteczka Riobamba. Po południu zatopimy się w klimacie latynoskiego miasteczka z kolonialną architekturą, brukowanymi uliczkami i imponującymi placami.
Nocleg w Riobamba – miejscowości położonej na wysokości ok. 2750 m n.p.m., dawnego, kolonialnego miasta otoczonego majestatycznymi wulkanami.
[dystans drogowy dnia: ok. 220 km]
Dzień 17
NAJWYŻSZA GÓRA EKWADORU
Całodzienna wycieczka w rejon najwyższej góry Ekwadoru – Chimborazo. To wygasły wulkan o wysokości 6263 m n.p.m. Droga prowadzi na wysokość ponad 4000 metrów. Oglądamy stada wikunii w pięknej, górskiej scenerii.
Głęboki lazur nieba, biel lodowców i pola płowych traw napawają nas poczuciem spełnienia. Na miejscu przekonamy się, czy góra będzie tego dnia łaskawa, by odsłonić swój wdzięk – i zwykle tak właśnie jest.
Trekking ze schroniska Refugio Carrel (4844 m n.p.m.) do schroniska Edward Whymper Refuge (5030 m n.p.m.) nie powinien sprawić trudności.
Wieczorem wracamy do wygodnego hotelu w centrum Riobamba.
[dystans drogowy dnia: ok. 100 km]
Dzień 18
RIOBAMBA – QUITO
Śniadanie i wyjazd do Quito. W drodze powrotnej planujemy nadłożyć trochę kilometrów, by pojechać do wodospadu Pailón del Diablo – imponującą atrakcję Ekwadoru. Wodospad na rzece Pastaza ma 80 metrów wysokości i 20 metrów głębokości. Towarzyszą mu tarasy widokowe oraz schody z kamienia. Pod wieczór przyjedziemy do Quito na nocleg.
[dystans drogowy dnia: ok. 265 km]
Dzień 19
QUITO
Dzień przeznaczony na zwiedzanie miasta. Quito to najlepiej zachowane kolonialne centrum w Ameryce Południowej – znajduje się na liście UNESCO.
Bazylika del Voto Nacional to neogotycki kościół z wieżą, z której widać całe Quito i – przy dobrej pogodzie – wulkany. Gargulce bazyliki mają kształt zwierząt z Galapagos.
Zabytkowe kościoły w Quito moglibyśmy zwiedzać godzinami, ale znamy też inne, bardziej interesujące miejsca i chętnie podzielimy się tą wiedzą z wyprawowiczami Explore. Kolacja pożegnalna i nocleg zakończą pobyt w Ameryce Południowej.
Dzień 20
WYLOT Z EKWADORU
Czas wolny, w zależności od godziny wylotu. Transfer na lotnisko. Powrót do Polski zgodnie z zakupionymi biletami – przylot do kraju następuje dzień później.