Dzień 1
WYLOT Z KRAKOWA LUB WARSZAWY
Wylot z Warszawy lub z Krakowa. Szczegółowe informacje o zbiórce i godzinie odlotu są podane w Prestige Book, przesyłanym uczestnikom wycieczki do Iranu.
Dzień 2
SZIRAZ
Przylot do Sziraz w nocy lub nad ranem. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Zwiedzanie Sziraz – byłej stolicy Persji, rozsławionej za rządów dynastii Zand. To miasto poetów Hafeza i Sa’diego, z pięknymi ogrodami, meczetami i mauzoleami. Poznawanie Sziraz oraz atrakcji Iranu rozpoczniemy od wizyty w urokliwych ogrodach Naranjestan, pełnych pomarańczowych drzewek. Następnie dotrzemy pod cytadelę Karim Khan, najbardziej charakterystyczną budowlę Sziraz – z krzywą wieżą. Wstąpimy na zabytkowy bazar Vakil z setkami sklepów, pięknymi dziedzińcami i starożytnym karawanserajem. W pobliżu znajduje się meczet Vakil oraz tradycyjna łaźnia, zamieniona na muzeum. Zobaczymy też mauzoleum największego z perskich poetów — Hafeza, którego poezję zna każdy Irańczyk. Rozmiłowani w poezji Persowie tłumnie odwiedzają to miejsce.
Po południu zjemy posiłek razem z irańską rodziną. I będziemy mieć okazję uczestniczenia w jego przygotowaniu i poznaniu tajników perskiej kuchni. Już na początku wyjazdu doświadczymy prawdziwej irańskiej gościnności. Nocleg w hotelu w Sziraz.
Dzień 3
PERSEPOLIS I PASAGARDY
Poranne zwiedzanie Iranu rozpoczniemy od meczetu Nasir al Molk (tzw. Różowego Meczetu) z charakterystycznymi witrażami i niezwykłą grą światła. Wyjeżdżając z Szirazu do Persepolis zobaczymy po drodze Bramę Koranu. Po niezbyt długiej podróży dojedziemy do Persepolis, zniszczonego i spalonego przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e. To jedno z najważniejszych na świecie stanowisk archeologicznych, do którego pierwsi Europejczycy dotarli już w XVII wieku. Zwiedzimy pozostałości dawnej ceremonialnej stolicy Persji, m.in. Bramę Wszystkich Narodów, Salę 100 Kolumn, Apadanę oraz pałace Dariusza i Kserksesa.
Kolejną wielką atrakcją tego dnia jest Naksz e Rostam, gdzie znajdują się wykute w pionowej skale grobowce czterech wielkich królów Persji. Zachowały się tu też wspaniałe, starożytne płaskorzeźby.
Następnie zatrzymamy się w Pasargady. 2500 lat temu Cyrus II założył tu wspaniałe miasto. Do naszych czasów doskonale zachował się grobowiec Cyrusa II, który zobaczymy. Tu właśnie ten władca rozpoczął budowę swojego imperium, sięgającego od dzisiejszej Grecji aż po Chiny.
Przejazd z widokiem na góry Zagros i przez obszary zamieszkane przez plemiona koczownicze. Jeśli koczownicy będą akurat przebywać w pobliżu, z pewnością ich odwiedzimy. Nocleg w Sziraz.
Dzień 4
KERMAN
Wczesnym rankiem wyruszymy na wschód. Czeka nas długi dzień jazdy, jednak podróż mija szybko, gdyż po Iranie podróżuje się zazwyczaj po drogach dobrej jakości. Po drodze zwiedzimy Pałac Sarvestan Sasan – 1600 letnią budowlę z epoki Sasanidów, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopuła budowli stała się pierwowzorem kopuł, które zaczęli budować zarówno chrześcijanie**,** jak i muzułmanie.
Po dotarciu do miasta Kerman zachwycimy się jego autentycznością, pełną gwaru dnia codziennego, zapachów przypraw i ciekawych smaków. Kerman słynie z produkcji dywanów i upraw pistacji. Ponieważ leży stosunkowo niedaleko granic z Afganistanem i Pakistanem, możemy spotkać tu Beludżów i Pusztunów. Nocleg w hotelu na starym mieście w Kerman.
[Dystans dnia: 570 km]
Dzień 5
PUSTYNIA LUT I PERSKI OGRÓD
O poranku odwiedzimy w starej części Kermanu kompleks Ganjali Khan, datowany na XVI–XVII wiek. Składa się on z rozległego placu, medresy, karawanseraju, meczetu, mennicy, łaźni, cysterny na wodę i przede wszystkim bazaru. Zachwycimy się dekoracyjnym irańskim stylem w łaźniach Ganjali Khan oraz w meczecie piątkowym.
Następnie wyjedziemy za miasto. Skierujemy się do klasycznego ogrodu perskiego Shazdeh, który wraz z ośmioma innymi ogrodami jest wpisany na listę UNESCO. Ogród perski to symboliczne przedstawienie raju, płynąca z pobliskich gór woda o każdej porze roku napełnia sadzawki i kaskady spływające pośród zadbanej roślinności. Po relaksie w ogrodzie kierujemy się na pustynię Lut. W miejscowości Shahdad zjemy smaczny i zdrowy obiad w lokalnej agroturystyce. Potem znajdziemy się na pustyni Lut, gdzie zanotowano jedne z najwyższych temperatur na Ziemi. Na pustyni znajdują się kaluty – ciekawe formacje o przedziwnych kształtach, wyrzeźbione przez wiatr i wodę. Będziemy mogli się między nimi przespacerować i wspiąć się na punkt widokowy. Po zwiedzaniu wrócimy do Kermanu, gdzie spędzimy noc w hotelu.
[Dystans dnia: 250 km]
Dzień 6
DROGA DO JAZD PRZEZ MEHRIZ
Tego dnia przejedziemy do Jazd, kolejnego historycznego miasta. Po drodze zatrzymamy się w Mehriz i zwiedzimy twierdzę Saryazd z czasów dynastii Sasanidów. Jej gliniane mury datowane są na III–VII wiek n.e. Jest to jedyna w swoim rodzaju twierdza, która nie była klasycznym zamkiem, ale chroniła żywność i okolicznych mieszkańców, gdy zbliżało się niebezpieczeństwo.
Po przyjeździe do Jazd przejdziemy się po starym mieście i obejrzymy pokaz tradycyjnych ćwiczeń atletycznych Zurkhaneh, będących formą duchowego przeżycia. Mężczyźni wykonują tam ćwiczenia siłowe w rytm śpiewu i bębna. Przy okazji zejdziemy w podziemia, aby zobaczyć starożytną cysternę na wodę. Nocleg w Jazd.
[Dystans dnia: 370 km]
Dzień 7
JAZD
Jazd to starożytne miasto z silnymi wpływami zoroastryzmu, jednej z najstarszych religii świata. Dla nas w Prestige Tours jest to również najciekawsze miasto Iranu. Do dziś mieszka tu wspólnota zoroastrianów. Zwiedzimy Stare Miasto – labirynt wąskich uliczek wśród glinianej zabudowy z badgirami (łapaczami wiatru), czyli dawnymi klimatyzatorami, które wciąż działają. Persowie znali zarówno klimatyzację, jak i ogrzewanie podłogowe w czasach, gdy my Słowianie nieśmiało wychylaliśmy się z drewnianych szałasów. Zwrócimy uwagę na stare kołatki, które nadal można znaleźć na drzwiach niektórych domów. W tradycji irańskiej w każdym domu montowano dwie kołatki – jedną dla kobiet, drugą dla mężczyzn, by było wiadomo, kto przychodzi i kto ma otworzyć drzwi.
Oczywiście zobaczymy „wieże milczenia”, gdzie według tradycji zoroastrianów składano zwłoki zmarłych. Kamiennymi schodami wyjdziemy na szczyt jednej z wież, aż do platformy będącej swoistym cmentarzem. W Świątyni Ognia zobaczymy święty ogień — podtrzymywany bez przerwy od ponad 1500 lat i chroniony przed każdym zanieczyszczeniem, nawet ludzkim oddechem. Wspólnota zoroastrian w Jazd wciąż pozostaje liczna i kultywuje swą religię.
W Jazd odwiedzimy meczet piątkowy, mający najwyższe minarety w całym Iranie, oraz plac Amir Chokhmaq z charakterystyczną konstrukcją wykorzystywaną podczas religijnych przedstawień w święto Aszura. Zajrzymy też na barwny bazar i znajdziemy czas na odpoczynek przy pysznej kawie na świeżym powietrzu.
Kolejnym punktem będzie ogród Dowlat Abad, gdzie w cieniu cyprysów i drzew owocowych, nad brzegiem sadzawki, znajdziemy XVIII wieczny, sześciokątny pawilon z pięknym witrażem i wieżą wiatrów (klimatyzatorem) – najwyższą w Iranie. Nocleg w Jazd.
Dzień 8
DROGA DO ISFAHANU
Rano wyruszamy do Isfahanu, duchowej stolicy kraju. Postój przy zabytkowym karawanseraju i dojazd do Meybod. Miejsce położone wzdłuż starożytnych szlaków handlowych, ma wiele ciekawych obiektów, w tym zamek i karawanseraj, w którym niektóre pokoje zostały przekształcone w warsztaty rzemieślnicze. W Meybod zachował się też doskonale jeden z wielu „domów lodu” – masywna, gliniana konstrukcja z podziemną komorą do przechowywania lodu nawet podczas upałów.
Po przyjeździe do Isfahanu z miejsca zachwycimy się nim. Według irańskiego przysłowia „Isfahan to połowa świata” – w tym powiedzeniu jest sporo prawdy. Isfahan jest najczęściej odwiedzanym miastem w Iranie, słynie ze wspaniałych zabytków i wyjątkowej atmosfery. Słynne są mosty Si jo Se (Most Trzydziestu Trzech Łuków) i Khaju na rzece Zajande. Mosty te pochodzą z XVII wieku, powstały za rządów szacha Abbasa II i mają doskonałą akustykę – często można pod nimi usłyszeć solistów lub grupy mężczyzn śpiewających o zdradzie i nieodwzajemnionej miłości. Ciekawą aktywnością będzie zobaczenie prywatnego Muzeum Muzyki, w którym znajduje się kolekcja lokalnych i narodowych instrumentów irańskich. Być może uda nam się wysłuchać koncertu tradycyjnej muzyki na żywo. Nocleg w samym zabytkowym centrum w Isfahanie.
[Dystans dnia: 320 km]
Dzień 9
ISFAHAN
Cały dzień przeznaczymy na zwiedzanie Isfahanu i cieszenie się atmosferą tego pięknego, kwiecistego i przyjaznego miasta. Jego historia liczy ok. 2700 lat, a w przeszłości wielokrotnie pełniło funkcję stolicy Persji. Największy rozkwit miasta przypadł na XVII wiek. Odwiedzimy kręte uliczki starego miasta, bazary, meczety i pałace. Zobaczymy Plac Naqsh e Jahan (obecnie Chomeiniego) – jeden z największych placów miejskich na świecie, powstały za czasów szacha Abbasa. Pierwotnie służył do gry w polo, a w kolejnych latach wokół niego powstały zabudowania handlowe i budynki religijne. Po jednej stronie placu stoi brama Qaisarije, prowadząca do bazaru, a po przeciwległej monumentalny meczet Imama (Wielki Meczet Królewski). Ten ogromny gmach budowano przez 18 lat; jego wejściowa brama mierzy aż 30 metrów wysokości. Wokół placu rozciąga się olbrzymi bazar, który ma aż dwa kilometry długości. Sprzedaje się tu wspaniałe i autentyczne rękodzieło po bardzo umiarkowanych cenach. Zakupy w Isfahanie to obowiązkowy punkt programu, a piękne wyroby upiększą nasze domy. Na zachodnim krańcu placu natomiast wznosi się Pałac Ali Qapu, otoczony królewskim parkiem. Kolejnym miejscem będzie Pałac Chehel Sotun (Czterdziestu Kolumn). W rzeczywistości kolumn jest 20, ale dzięki odbiciu w sadzawce powstaje wrażenie, jakby było ich 40.
Na lunch skosztujemy biryani, najpopularniejsze danie Isfahanu, po którym długo nie będziemy głodni. W Isfahanie, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiedzimy Meczet Piątkowy (Masjed e Jamé), kolejne arcydzieło irańskiej architektury, które ilustruje jej rozwój na przestrzeni dwunastu wieków – to jeden z najstarszych meczetów w kraju.
Nocleg w Isfahanie.
Dzień 10
ISFAHAN I TEHERAN
Poranek w ormiańskiej dzielnicy miasta – zobaczymy XVII wieczną katedrę Vank z bogato zdobionym wnętrzem, łączącym elementy islamu i europejskiej architektury. Przejazd na lotnisko i krótki lot do Teheranu, do którego pełna ciężarówek i spalin droga zajęłaby nam prawie cały dzień.
Zwiedzanie irańskiej stolicy. Odwiedzimy najstarszy historyczny zabytek miasta: XVI wieczny Pałac Golestan, w którym znajdują się muzea, bogato zdobione pałace i ogrody. Od czasu przeniesienia stolicy do Teheranu służył perskim szachom jako rezydencja królewska i miejsce koronacji. Pałac znajduje się na liście UNESCO.
Krótki postój pod ambasadą Stanów Zjednoczonych, którą podczas przewrotu z 1979 r. zajęli zwolennicy Imama Chomeiniego. Wzięli wówczas do niewoli pracowników ambasady na 444 dni.
Nocleg w hotelu w Teheranie.
Dzień 11
TEHERAN I GÓRY ELBURS
Teheran znajduje się dosłownie u podnóża potężnych gór Elburs i nic dziwnego, że Prestige Tours zaplanował, byśmy odetchnęli od zgiełku i korków Teheranu i znaleźli się na łonie przyrody. Wyjazd kolejką linową pod sam szczyt Tochal (3963 m n.p.m.) da nam możliwość podziwiania widoków i w przypadku dobrej pogody spaceru. Po zmarznięciu w najwyższych górach Iranu z przyjemnością zjeżdżamy do cieplejszego Teheranu.
Odwiedzimy też polski cmentarz, na którym pochowani są żołnierze armii Andersa oraz osoby cywilne, które uciekły ze Związku Sowieckiego (zwiedzanie uzależnione jest od uzyskania każdorazowo zezwolenia na wstęp na cmentarz).
W planie mamy też Skarbiec Narodowych Klejnotów, gdzie zwiedzający mogą podziwiać m.in. słynny różowy diament Daria i Noor, wysadzane klejnotami trony i berła szachów. Muzeum jest niestety okresowo zamykane i nie możemy mieć pewności jego zobaczenia.
Wykwaterowanie w hotelu w nocy i przejazd na lotnisko.
Dzień 12
Przylot do Krakowa lub Warszawy.