Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY
Dzień przeznaczony na przelot.
Przelot kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z Organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych. Wylot do Irbilu.
Dzień 2
IRBIL
Irbil to jedno z najstarszych, wciąż zamieszkanych miast świata. Jego wiek liczy się w tysiącach, a dzisiaj stał się stolicą niezależnego kraju, choć w świetle opinii międzynarodowej należącego wciąż do Iraku. W samym środku miasta znajduje się tzw. cytadela – to serce Irbilu i miejsce osadnictwa miejskiego od tysięcy lat. Dziś trwa porządkowanie tego terenu i jego przygotowanie pod obiecujące badania archeologiczne. Jest szansa, że będzie to pierwszy obiekt Kurdystanu wpisany na listę UNESCO. Spacer po dzielnicy chrześcijańskiej. Zobaczymy tu jeden z kościołów i przejdziemy się ulicami dzielnicy. W tym miejscu można zaopatrzyć się w whisky, a nawet wstąpić do baru z piwem, co w tej części świata nie jest częste. Czas na bazarze. Nocleg w hotelu w Irbilu.
Dzień 3
GÓRY KURDYSTANU
Wcześnie rano wyjazd w widniejące na horyzoncie góry Kurdystanu. Wysokości szczytów w Kurdystanie są znaczne, najwyższe wierzchołki przekraczają trzy tysiące metrów. Po postoju przy niewielkim zamku, zmierzamy do miejscowości Shaqlawa ze znaczną mniejszością chrześcijańską. Chrześcijanie w Iraku pojawili się już w I wieku. Największych prześladowań w historii doznali niedawno ze strony ISIS. Dzięki temu, że tereny po których podróżujemy zostały obronione przez Kurdów, zachowały się tu kościoły, cmentarze i oczywiście sami chrześcijanie. Podczas wycieczki pojedziemy m.in. do górskiej wioski Rawanduz spektakularnie położonej między dwoma kanionami. Wjedziemy kolejką (jeśli działa) na górę Korek z fantastyczną panoramą na okoliczne szczyty i doliny. Powrót do Irbilu na nocleg.
Dzień 4
AKRE, GROTY W KHINIS, DUHOK
Przejazd z Irbilu do Akre, starożytnego miasta założonego przez kurdyjskiego księcia 2600 lat temu. Jego charakterystyczną panoramę tworzą piętrzące się domy i uliczki wybudowane na zboczach wzgórz. W tym pięknie położonym w górach mieście zobaczymy stare kościoły i zabytkowe domy. Zwiedzimy też starożytną cytadelę i wielką ciekawostkę – umiejscowioną w jaskini świątynię zaratustrian. Następnym naszym celem są groty w Khinis z inskrypcjami i rzeźbami z VII wieku p.n.e. Wtedy była to siedziba asyryjskich królów, a płynąca stąd rzeka zaopatrywała Mosul w wodę. Miłośnicy kąpieli w rześkiej wodzie mają tutaj szansę wykazania się. Wyjazd w stronę Duhok, jednej z trzech irackich prowincji tworzących kurdyjskie państwo. Objazd szybko rozwijającego się miasta, w którym od wieków w harmonii żyli chrześcijanie, muzułmanie i jezydzi. Zaglądamy do lokalnego muzeum, w którym zgromadzono ponad tysiąc przedmiotów z różnych epok znalezionych w okolicy. Po zobaczeniu pobliskiej jaskini z pradawnymi płaskorzeźbami wyruszamy dalej, aby odkryć piękno okolicznych gór. Zadrzewione doliny i górska sceneria są szczególnie cenione przez mieszkańców Kurdystanu, którzy nie mają wiele tego typu krajobrazów. Nocleg w hotelu w Duhok.
Dzień 5
ŚWIĄTYNIE JEZYDÓW
Objazd szybko rozwijającego się miasta, w którym od wieków w harmonii żyli chrześcijanie, muzułmanie i jezydzi. Podróż do wioski Lalish, w której znajduje się świątynia Jezydów, tajemniczej i arcyciekawej grupy religijnej, która pomimo wielowiekowego prześladowania zachowała swoją unikalną wiarę. Oglądamy ich świątynię i poznajemy jezydów pielgrzymujących z wielu odległych rejonów do najważniejszego dla ich religii sanktuarium. Wieczorem przejazd na lotnisko na lot z Irbilu do Bagdadu. Nocleg w hotelu w Bagdadzie.
Dzień 6
BAGDAD
Czas na zwiedzanie stolicy Iraku położonej nad rzeką Tygrys. Zobaczymy m.in. plac Firdos, gdzie stał potężny pomnik Saddama Husseina, hucznie obalony w 2003 r. Znajdziemy się także pod jedynymi w swoim rodzaju pomnikami: latającego dywanu, Ali Baby i 40 rozbójników oraz Lampy Alladyna. Najnowszą historię kraju poznamy na centralnym, największym placu miasta- Tahrir Square (Plac Wyzwolenia) będącym tradycyjnym miejscem największych demonstracji w kraju. Przespacerujemy się wzdłuż rzeki Tygrys, by podziwiać Pałac Abbasydów i wieżę zegarową. Zaglądniemy również na słynny miedziany targ. Każdy, kto chce wspomóc miejscowych kupców, powinien sobie kupić tu pamiątkę, a pamiątka z Iraku ma swoją wartość.
Dzień 7
KTEZYFON I BAGDAD
Wycieczka do starożytnego Ktezyfonu, stolicy dawnego Królestwa Partów. Pozostałości tutejszego pałacu królewskiego są niezwykle charakterystyczne ze względu na sklepienie kolebkowe, uważane za największy na świecie łuk wybudowany z cegły bez dodatkowego umocnienia. Po powrocie do Bagdadu zwiedzimy jeszcze kilka innych miejsc, m.in. imponujący pomnik Al-Shaheed. Najbardziej charakterystycznym jego elementem jest wysoka na 40 metrów turkusowa kopuła podzielona na dwie części, pomiędzy którymi znajduje się wieczny płomień i flaga narodowa. Odwiedzimy tu również uczelnię Al–Mustansariya, która uważana jest za najstarszą szkołę świata. Może nią jest, a może nie, ten spór będziemy rozstrzygać podczas niekończących się szklaneczek herbaty, która będzie towarzyszyć nam przez cały wyjazd. Jest tu jednak szansa na konsumowanie innych napojów, które mogą sprzyjać aranżacji miłego wieczoru. Możemy też spędzić czas w tradycyjny, iracki sposób, paląc w lokalnym pubie sziszę, czyli fajkę wodną. Nocleg w hotelu w Bagdadzie.
Dzień 8
BABILON I KARBALA
Po zwiedzaniu ruszamy dalej, by przekonać się co pozostało ze starożytnego Babilonu. Faktem jest, że trzeba mieć sporo wyobraźni, by na podstawie ruin wyobrazić sobie to niegdyś kwitnące, potężne miasto. Babilon jest najważniejszym zabytkiem archeologicznym Iraku, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania zobaczymy pozostałości miasta, obwarowań, bram, zigguratów, pałaców i świątyń. Historię Babilonu bardzo długo ludzkość znała niemal wyłącznie z jednego źródła – z Biblii. W Starym Testamencie Babilon opisany jest jako siedlisko grzechu. Żydzi nienawidzili Babilonu, bo Nabuchodonozor zniszczył Jerozolimę i zniewolił Izraelitów. Jednak ten sam Nabuchodonozor był twórcą największej świetności miasta. Po jego śmierci Babilon padał łupem różnych imperiów, a Rzymianie znali miasto już niemal wyłącznie z opowieści. Ponad 2500 lat później, w 1899 roku do Babilonu przybył niemiecki archeolog Robert Koldewey. Na miejscu nie zastał właściwie żadnych widocznych starożytnych obiektów, dopiero podczas wykopalisk odkryto pozostałości zigguratu utożsamianego z biblijną wieżą Babel oraz kanały i piwnice, które prawdopodobnie były słynnymi wiszącymi ogrodami Semiramidy (jeden z siedmiu cudów świata starożytnego). Jednak najbardziej spektakularnym odkryciem była Brama Isztar. Archeolodzy odkryli dolne partie budowli, a wokół zbierali porozrzucane w nieładzie cegły pokryte unikatową niebieską glazurą. Chcąc zrekonstruować bramę, niemieccy uczeni nie zrobili tego na miejscu, ale wywieźli cegły do Berlina. Obecnie odbudowaną Bramę Isztar można podziwiać w Muzeum Pergamońskim w Berlinie. Irakijczycy na podstawie tej rekonstrukcji wybudowali w Babilonie własną replikę. Następnie zajrzymy do splądrowanego, monumentalnego pałacu Saddama Husseina, który chciał mieć doskonały widok na Babilon, a nawet odtworzyć wielką cywilizację babilońską. Po zwiedzaniu, jedziemy do świętego miasta Karbala, w którym znajduje się grobowiec Husajna ibn Alego - wnuka proroka Mahometa. Oprócz miejsc kultu zainteresuje nas budynek ratusza. To miejsce fantastycznej walki polskich żołnierzy, skutecznej obrony ratusza przed przeważającymi siłami wrogich rebeliantów. Obroną ratusza kierowali płk Tomasz Domański i kpt. Grzegorz Kaliciak. Nocleg w Karbali.
Dzień 9
NADŻAF
Przejazd do Nadżaf. To święte miasto szyitów, cel pielgrzymek tysięcy z nich. Jest bowiem miejscem pochowania imama Alego, zięcia Mahometa, który dał początek potężnej do dziś grupie muzułmanów. Czy i jak dużo zobaczymy w Nadżaf zależy od aktualnej sytuacji w mieście, choć jesteśmy optymistami, życie w Nadżaf wraca do normalności. Nocleg w Nadżaf.
Dzień 10
ZIGGURAT W UR
Przejazd do imponującego zabytku- Zigguratu w Ur, będącego jedną z największych i najlepiej zachowanych budowli tego typu na świecie. Został on wybudowany przez Sumerów z suszonej cegły około 2100 p.n.e. jako obiekt sakralny poświęcony bogu księżyca. Ziggurat jest najbardziej charakterystycznym elementem architektury starożytnego Bliskiego Wschodu, a ten jest jednym z najpiękniejszych. Przejazd na nocleg do Nassiriya, miasta w południowym Iraku położonego nad Eufratem.
Dzień 11
MOKRADŁA MEZOPOTAMII I BASRA
Po opuszczeniu Nassiriya wjeżdżamy na Mokradła Mezopotamii, jak określa się wilgotne tereny w rejonie ujścia Eufratu i Tygrysu. To właśnie na tych obszarach upatruje się początków cywilizacji Sumerów. To tam miały istnieć Ogrody Edenu, gdzie szczęśliwie żyła Ewa i z Adamem do momentu, gdy nie nabrała smaku na zakazany owoc. Krajobrazy Iraku w tym regionie nie mają nic wspólnego z pustynią. Zlewisko rzek Tygrys i Eufrat tworzą unikalny obszar mokradeł Ahwar. To ostoja bioróżnorodności, a także teren ważny kulturowo. Mieszkańcami tych obszarów są tzw. Arabowie Bagienni. Żyją oni w pływających wioskach i poruszają się łodziami. Używają trzciny do wyrobów przedmiotów codziennego użytku oraz do budowy domostw przypominających te z sumeryjskich płaskorzeźb. Obszar mokradeł oraz kultura mieszkańców tego obszaru zostały wpisane na listę UNESCO. Przejazd do Basry, jednego z największych miast Iraku i głównego portu kraju. Tam przespacerujemy się bulwarami nad rzeką. W miarę wolnego czasu zobaczymy pozostałości starego miasta, które dziś jest niestety bardzo zaniedbane. W dawnych czasach mieszkali tu zgodnie Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Nocleg w Basrze. Kończymy naszą wyprawę do Iraku.
Dzień 12
PRZELOT DO POLSKI
Nadchodzi koniec naszej przygody, wcześnie rano jedziemy na lotnisko i żegnamy słoneczny Irak. Wylot z Basry. Przelot do Polski.