Dzień 1
WYLOT
Wylot z Warszawy. Szczegółowa informacja o godzinie odlotu z Warszawy będzie podana w Prestige Book, wysyłanego każdemu imiennie, przed rozpoczęciem wycieczki do Indonezji. Wylot z przesiadkami do Medan na wyspie Sumatra.
Dzień 2
LOT NA SUMATRĘ
Przylot na Sumatrę, szóstą pod względem wielkości wyspę na świecie. Nocleg w hotelu.
Dzień 3
SUMATRA
Wyjazd z Medan i podróż do Parku Narodowego Gunung Leuser. To jedna z atrakcji Indonezji. Park chroni tysiące kilometrów kwadratowych niezwykle cennych przyrodniczo górskich obszarów pokrytych wielogatunkową dżunglą. Największym skarbem Gunung Leuser jest bujna roślinność i dzika zwierzyna – słonie, tygrysy, nosorożce, a przede wszystkim orangutany, których liczba szacowana jest tu na kilka tysięcy. Poza Sumatrą żyją one w licznych grupach jedynie na Borneo. Dojazd nad rzekę – możliwość relaksu i kąpieli. W przyjaznej miejscowości nieopodal parku można tanio i fantastycznie zjeść, a także kupić wyroby rękodzieła. Nocleg nad rzeką w pobliżu parku narodowego.
Dzień 4
OBSERWACJA ORANGUTANÓW
Wycieczka do Parku Narodowego Gunung Leuser, który zwiedzamy poruszając się na piechotę po wąskich ścieżkach gęstej dżungli. W planie mamy dostrzec orangutany, drugie naczelne co do wielkości po gorylach. Miejscowy przewodnik powinien wytropić dla nas jedną z grup tych wspaniałych zwierząt. Dzięki temu będziemy mogli je obserwować i fotografować z niewielkiej odległości. Nieraz orangutany zaciekawione ludźmi próbują nawiązać dosłownie bezpośredni kontakt. Na tym obszarze żyją też słonie, tygrysy i zagrożone wymarciem nosorożce sumatrzańskie, które jednak niezwykle trudno spotkać. Powrót z dżungli dla chętnych może być bardzo atrakcyjny. Wystarczy położyć się na specjalnych, napompowanych dętkach i spokojnie spłynąć rzeką wprost do hotelu, zamiast pokonywać trasę na piechotę. Kolejny nocleg nad rzeką.
Dzień 5
YOGYAKARTA
Przejazd do Medan na lotnisko. Przelot do Yogyakarty na Jawie, kolebki jawajskich tradycji, sztuki i nauki, określanej mianem kulturalnej stolicy Indonezji. Wieczorem możliwość posmakowania typowego jawajskiego jedzenia ulicznego. Tutejszy street food uchodzi za doskonały i tani. Nocleg w Yogyakarcie.
Dzień 6
BOROBUDUR
Wizyta w Keraton - pałacu sułtana, Yogyakarta była niegdyś stolicą prężnego Królestwa Środkowej Jawy. Zajrzymy do pracowni batiku, a także miejsca wytwarzania słynnych marionetek Wayang. Przejażdżka po mieście rikszami. Po południu wyruszamy do magicznej świątyni Borobudur, nad którą czasem unoszą się malownicze mgły, a wschodzące słońce rozświetla niebo na różowo. Borobudur to jedna z największych i najlepiej zachowanych świątyń buddyjskich na świecie. Została wybudowana na przełomie VIII i IX wieku. Miejsce to jest wpisane na listę UNESCO.
Nocleg w Yogyakarcie.
Dzień 7
PRAMBANAN
Zwiedzanie wysp Indonezji to odwiedziny miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Rano kolejna świątynia na liście UNESCO. To hinduistyczny kompleks świątynny Prambanan z IX wieku. Obie świątynie okolic Yogyakarta to prawdziwe perły dawnej architektury Indonezji.
Przejazd na lotnisko i lot do Makassar, największego miasta na kolejnej, bardzo ciekawej wyspie - Sulawesi (Celebes). Nocleg w Makassar.
Dzień 8
MAKASSAR - KRAJ TORADŻÓW
Przejazd na lotnisko. Wylot z Makassar na niewielkie lotnisko w środkowej części Sulawesi. Dzięki temu znacznie skrócimy czas podróży i nie będziemy pokonywać dwa razy tej samej drogi. Przejazd na terytorium Toradżów, mieszkańców górskich rejonów, którym udało się zachować czasem szokujące dla nas tradycje i obrzędy. Zwiedzanie wiosek z niezwykłymi domami w kształcie łodzi, oglądanie grobowców i figur tau-tau, wyobrażeń zmarłych, ustawianych przed miejscami pochówku oraz jaskiń, w których Toradżowie chowają swoich bliskich lub umieszczają ciała zmarłych w niszach wysoko pod stropem skalnym. Szokujący jest zwyczaj pochówku małych dzieci w drzewach. Sulawesi jest piękną wyspą. W połączeniu z wyjątkowymi zwyczajami jej mieszkańców sprawia, że ta część wyprawy do Indonezji jest bardzo ciekawa. Nocleg w hotelu w Rantepao.
Dzień 9
KRAJ TORADŻÓW
Wycieczka po okolicznych wioskach. Podpatrywanie życia miejscowych społeczności. Naszym najważniejszym celem jest uczestniczenie w obrzędach Toradżów, a konkretnie w niesamowitych ceremoniach pogrzebowych, do których rodziny przygotowują się czasem nawet latami. Podczas nich setki świń i wołów składa się w ofierze. Jeżeli weźmiemy udział w takiej uroczystości, musimy również złożyć ofiarę. W uroczystościach tych uczestniczą setki, a nawet tysiące ludzi. Są barwnie ubrani, wszystko odbywa się według specjalnego ceremoniału. Nocleg w hotelu w Rantepao.
Dzień 10
PRZELOT DO JAYAPURA
Długa podróż do Makassar na samo południe wyspy z postojami po drodze. W największym mieście Sulawesi w przypadku czasu zobaczymy port, miejsce, do którego wciąż docierają handlowe żaglowce. Nocny, długi lot do Jayapura, miasta leżącego w północnej części Nowej Gwinei.
Dzień 11
DOLINA BALIEM
Rano lądujemy w prowincji Papua Zachodnia. Następnie niewielkim lokalnym samolotem lecimy do miejscowości Wamena w Dolinie Baliem w centralnej części wyspy, miejscu, gdzie docierają wszystkie wyprawy do Nowej Gwinei. Dolina Baliem to wyprawa w zupełnie inny świat. Jest unikalnym regionem, gdzie dziesiątki tysięcy Papuasów zetknęło się z naszą cywilizacją dopiero w połowie XX w. Po wylądowaniu w Wamena i spotkaniu lokalnego przewodnika przejazd do hotelu. Krótkie zwiedzanie okolicy. Przejazd do wioski Wesaput, gdzie mieszkają Papuasi z plemienia Dani. W drodze powrotnej zobaczymy lokalny targ. Nocleg w hotelu w Wamena.
Dzień 12
DOLINA BALIEM
Przejazd do południowej części terytorium plemienia Dani. Dla chętnych kilkugodzinny trekking do papuaskich wsi, obserwacja pracy mieszkańców i ich codziennego życia. To prawdziwa wyprawa w Dolinie Baliem, musimy być tu przygotowani na błotniste ścieżki, czy przechodzenie strumyków. Żyjący w górach ludzie Dani uprawiają ręcznie poletka. Ich chaty są bardzo biedne i wciąż można tu spotkać mężczyzn ubranych jedynie w koteki, czyli osłony na penisy. Czasem wędrują tu ludzie z sąsiednich plemion, których można poznać po innych kotekach. Późno po południu powrót do Wamena i możliwość ochłonięcia w tej namiastce cywilizacji. Nocleg w hotelu w Wamena.
Dzień 13
DOLINA BALIEM
Przejazd do Jiwika w północnej części Doliny Baliem, miejsca, w którym wciąż powszechne są takie obyczaje, jak na przykład przechowywanie uwędzonych ciał przodków w domach. Obserwowanie tradycyjnych ceremonii: taniec i pieczenie świni w ziemi, poznawanie zwyczajów ludu Dani i próby rozmowy z nimi z pomocą przewodnika. Chętni mogą spożyć wraz z Papuasami upieczoną w ziemi świnię ze smacznymi dodatkami. Powrót do Wamena i tam nocleg.
Dzień 14
JAYAPURA
Nasza wyprawa na Nowej Gwinei dobiega końca, ale nie kończymy jeszcze zwiedzania wysp Indonezji. Powrót samolotem do Jayapura. Po przylocie wycieczka nad jezioro Sentani i rejs do jednej z wysepek zamieszkanych przez plemię Sentani. Ludzie żyją tu w domach na palach, są znakomitymi rybakami, uprawiają także sago. Nie obędzie się bez akcentu historycznego. Podjedziemy pod pomnik upamiętniający gen. MacArthura. Nowa Gwinea była areną ciężkich walk inwazyjnych sił japońskich i broniących wolnego świata Aliantów. Nocleg w hotelu w Jayapura.
Dzień 15
WYLOT Z NOWEJ GWINEI
Po przejechaniu na lotnisko czeka nas kolejny, dłuższy lot z przesiadką na Bali. Latając po Indonezji można zdać sobie sprawę z wielkości kraju. Od najdalszego punktu na wschodzie do najdalszego na zachodzie jest ponad pięć tysięcy kilometrów. To dalej, niż odległość Warszawa – Kabul! Po wylądowaniu na Bali czeka nas tranzytowy nocleg na tej pięknej choć zatłoczonej wyspie.
Dzień 16
BALI I REJS NA LOMBOK
Rano krótki objazd południowej części Bali, choć dla większości może być to już wyspa dobrze znana. W planie mamy m.in. zobaczenie Tanah Lot, znanej nadmorskiej hinduistycznej świątyni. Większość mieszkańców Bali gorliwie wyznaje hinduizm i widać to dosłownie na każdym kroku. Przejazd do portu i rejs na sąsiednią wyspę Lombok słynącą z pięknych krajobrazów. To dużo mniej skomercjalizowane miejsce niż sąsiednia, wyspa Bali. Lombok jest idealny na krótkie wakacje i spokojny wypoczynek na koniec wyjazdu. Plaże wokół położonej na południu wyspy miejscowości Kuta (nie mylić z tą na Bali) uważane są za jedne z najbardziej malowniczych w Indonezji. Nocleg w hotelu na południu wyspy.
Dzień 17 – 18 - 19
LOMBOK
Zwiedzając wyspy Indonezji, koniecznie trzeba też nacieszyć się plażą z białym piaskiem i lazurową wodą. Czas na wypoczynek i ewentualne wycieczki (dodatkowo płatne, szczegóły w Prestige Book). Niedaleko Kuty żyją rdzenni mieszkańcy Lomboku – Sasakowie. W ich wiosce można zobaczyć tradycyjne domy zbudowane z bambusa z piramidalnymi dachami ze strzechy. Sasakowie słyną również z rzemiosła, jest to więc okazja do zakupienia oryginalnej pamiątki. Inną opcją jest dłuższa wycieczka na pokryte bujną roślinnością zbocza wulkanu Gunung Rinjani (3726 m n.p.m.). Można odbyć tam trekking do jednego z wodospadów na terenie parku narodowego. Gunung Rinjani to najwyższa góra między Azją a Nową Gwineą. Noclegi w hotelu przy plaży.
Dzień 20
WYLOT Z WYSPY LOMBOK
Kończmy nasze wakacje w Indonezji. Przejazd na lotnisko i wylot z przesiadkami do Polski.
Dzień 21
POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.
OPCJONALNIE WYSPY KOMODO
Możliwość przedłużenia wycieczki o zwiedzanie wysp Komodo w przypadku zgłoszenia wraz z podpisaniem umowy. Wycieczka na Komodo jest organizowana już od dwóch osób i odbywa się bez polskiego pilota. Proponowany program można zobaczyć tutaj:
Wycieczka lotnicza na Komodo 3 dni.