Dzień 1
PRZYLOT DO ERYTREI
Dzień przeznaczony na przelot (możliwy przelot z pilotem wyprawy, który zazwyczaj podróżuje z Polski). Wylot z Polski z Polski czasami musi nastąpić dzień wcześniej.
Właściwa wyprawa zaczyna się w Asmarze. Pozostałe szczegóły dotyczące tej wyprawy, w tym zbiór informacji pomagający w przygotowaniu się do wyjazdu, będą podane w Explore Book.
Bilet do Erytrei i powrót kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Przywitanie na lotnisku przez kierowcę lub lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy. Transfer do hotelu w Asmarze i tam nocleg. W zależności od godzin przylotu jeszcze w tym dniu może rozpocząć się zwiedzanie stolicy i największego miasta Erytrei.
Dzień 2
MENDEFERA (ADI UGRI) – ADI QALA
Po śniadaniu przejazd trasą Asmara – Mendefera przez malownicze wioski i wiejski krajobraz. Nazwa Mendefera pochodzi z języka Tigrinia i oznacza „nikt nie odważył się” – miasto leży pomiędzy dwoma wzgórzami. W Mendeferze warto zobaczyć: targ, stary meczet i kościół św. Jerzego. Kontynuacja podróży do Adi Qala – egzotycznego miasteczka targowego. Okolica obfituje w roślinność, rolnicze równiny i piękne panoramy. Nie można pominąć włoskiego mauzoleum z sanktuarium Daaro Khonat – z motywami, kamiennymi lwami i żelaznymi łańcuchami. To miejsce upamiętnia bitwę z marca 1890 roku, w której poległo ok. 8000 włoskich żołnierzy. Powrót do Asmary po południu. Nocleg w Asmarze.
Dzień 3
DEKEMHARE, ADIKEYH
Po śniadaniu przejazd z Asmary do Dekemhare. Odwiedziny u społeczności Tigrinya w okolicach Dekemhare. Lud posługuje się językiem semickim, który jest jednym z języków urzędowych kraju. Są to głównie rolnicy. Kobiety Tigrinya noszą charakterystyczne fryzury – cienkie warkocze splatane bardzo blisko skóry głowy. Im cieńsze pasma, tym większy ból przy ich wykonywaniu, a efekt bardziej ceniony według tradycyjnych erytrejskich kanonów piękna. Dalszy przejazd do Adikeyh wśród zachwycających krajobrazów i bujnej zieleni porastającej ten obszar.
Odwiedziny barwnego targu – spotkanie z przedstawicielami grupy Saho, zamieszkującej okolice Adikeyh. Saho to głównie rolnicy, znani jako dzielni wojownicy, często wynajmowani do eskortowania karawan handlowych do portu w Massawie. Znani są również ze swojego upodobania do miodu i umiejętności pszczelarskich. Nocleg w Adikeyh.
[dystans drogowy dnia: 120 km]
Dzień 4
QOHAITO, MATARA
Po wczesnym śniadaniu – emocjonujący trekking do starożytnego miasta Qohaito (Kohaito), około 15 km od Adikeyh. Zwiedzanie tego słynnego stanowiska archeologicznego, zawierającego bogaty zbiór ruin, które opowiadają wielowiekową historię. Do najważniejszych obiektów należą: zapora Safira, malowidła naskalne, monolityczne kolumny, fundamenty starożytnych pałaców, gigantyczny kanion i inne.
Przejazd z Adikeyh do Senafe (ok. 25 km), a następnie trekking do Matara (Metera) – starożytnego miasta znanego jako Koleo z II wieku n. e., położonego 20 km na południe od Qohaito. Znajdują się tam jedne z najważniejszych stanowisk archeologicznych Erytrei. Wśród nich wyróżniają się 2,5-metrowy stele z pogańskim, przedchrześcijańskim symbolem słońca nad półksiężycem – symbolem południowo arabskiego bóstwa. Jest on wyrzeźbiony na wschodniej ścianie i skierowany ku wschodowi – co czyni go unikatowym w Erytrei. Można również zobaczyć pozostałości pałacu królewskiego, komory grobowe itd.
Podczas powrotu do towarzyszą nam piękne krajobrazy. Postój w miejscowości Segeneiti. Znajduje się tam ogromne drzewo sykomory, nazywane Daaro, otoczone wielką czcią przez mieszkańców – ze względu na swoje piękno, cień, jaki daje, miododajne właściwości i społeczne znaczenie. Drzewo to uwieczniono na banknocie o nominale 5 nakfa.
Powrót do Asmary i tam nocleg w hotelu.
[dystans drogowy dnia: 140 km]
Dzień 5
KEREN I DROGA DO MASSAWY
Wycieczka do miasta Keren położonego znacznie niżej, niż Asmara. Zwiedzanie tętniącego życiem targu wielbłądów w Keren. Sprzedaje się tu też inne zwierzęta. Jeśli uzyskamy zezwolenie, odwiedziny pobliskich grup etnicznych Tigre i Bilen. Tigre to niegdyś półkoczowniczy a dziś rolniczy lud, znany z ustnych tradycji i poezji. Bilen to tradycyjni rolnicy i handlarze – kobiety noszą kolorowe stroje, pierścienie w nosie (ze złota, srebra lub miedzi – symbol statusu społecznego) oraz hennowe tatuaże przypominające naszyjniki lub piegi.
W Keren warto zobaczyć: słynną Mariam Dearit wewnątrz baobabu i starą stację kolejową z lat 30. Zjazd z wysokości 2300 m n.p.m. do poziomu morza w kierunku miasta Massawa drogą pełną serpentyn, z zapierającymi dech w piersiach widokami – tzw. „trzy pory roku w dwie godziny”. Po drodze liczne postoje na punkty widokowe. Obok biegnie słynna linia kolejowa wybudowana przez Włochów, zachowały się jeszcze jej fragmenty. Dojazd do jedynego duzego miasta portowego Erytrei - Massawy.
[dystans drogowy dnia: 290 km]
Dzień 6
ARCHIPELAG DAHLAK I MASSAWA
Spacer po starym mieście Massawa. Była ona nazywana „Perłą Morza Czerwonego” z wpływami tureckiej architektury, pięknymi meczetami i innymi budynkami. Znajduje się tu też zniszczona rezydencja cesarza Etiopii. „Perła” dziś już nieco popadła niestety w ruinę. Rejs na wyspy archipelagu Dahlak. Wyspy do Erytrei należą od początku istnienia państwa. Oferują plaże, rafy koralowe, bogactwo ptactwa i morskiej fauny: mureny, lucjany, skrzydlice, żółwie morskie, delfiny. Czas na wyspie – kąpiele i snorkeling w ciepłej wodzie Morza Czerwonego. To chwila na relaks, rozkoszowanie się prostym życiem i świeżymi darami morza. Smaku grillowanej wprost na plaży ryby popijanej białym winem długo nie zapomnimy. Nocleg w namiotach, dziki biwak przy plaży.
Dzień 7
ARCHIPELAG DAHLAK I DROGA DO ASMARY
Kąpiele morskie o poranku. Powrót łodzią do Massawy. Odwiedziny barwnego ludu Rashaida – ostatniego semickiego ludu, który przybył do Erytrei. Wspaniałe kobiety Rashaida znane są ze swoich czarno-czerwonych, geometrycznie wzorzystych sukni, długich i ciężkich welonów – burga – bogato haftowanych srebrnymi nićmi, koralikami, a czasem również perłami. Pełna zakrętów i urzekających krajobrazów droga powrotna do Asmary, największego miasta Erytrei. Nocleg w Asmarze.
Dzień 8
ASMARA
Po śniadaniu zwiedzanie miasta Asmara. Miasto położone na wysokości powyżej 2000 m. n. p. m. Pełne skomplikowanej historii; pamiętające w swej tkance wpływy włoskie i brytyjskie. Asmara, od lipca 2017 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, została doceniona za swoją eklektyczną architekturę modernistyczną. Miasto znane jako „Mały Rzym” (Piccola Roma) oferuje jedną z najbardziej imponujących kolekcji architektury art déco. Zwiedzanie Asmary stolicy Erytrei na piechotę i busem. Podziwianie architektury, w tym: Fiat Tagliero, dawna siedziba partii Benito Mussoliniego (obecnie Ministerstwo Edukacji), zabytkowy budynek Opery (obecnie Kino Asmara), Główny Urząd Pocztowy, Katedra, Wielki Meczet, targi. Odmienną i robiącą wielkie wrażenie atrakcją jest cmentarzysko czołgów i innych pojazdów. Tego dnia istnieje możliwość ekscytującej podróży wagonem z parową lokomotywą fragmentem jednej z najsłynniejszych linii kolejowej na świecie. Droga z miasta Asmara do Areberbue to 11 km niesamowitych widoków, mijania tuneli i mostów. Uwaga – ewentualny przejazd koleją może nie być możliwy w przypadku niesprawności lokomotywy i jest dodatkowo płatny. To jedna z najbardziej niezwykłych tras kolejowych w Afryce, którą docenią nawet osoby niebędące miłośnikami kolei. Zwiedzanie stolicy zakończymy późno po południu. Wykwaterowanie z hotelu i wieczorem transfer na lotnisko na lot wylotowy. Powrót do Polski następuje zgodnie z zakupionymi biletami.