Dzień 1
COTONOU
Spotykamy się w Cotonou w Beninie. Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki będą podane w Explore Book, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania do wyprawy.
Indywidualny transfer z lotniska do hotelu. Spotkanie z liderem/pilotem wyprawy w hotelu.
Przelot kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z Organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Nocleg w hotelu w Cotonou.
Dzień 2
NOKOUE
Udajemy się nad jezioro Nokoue. Tysiące bambusowych chatek sprawiły, że miejsce to jest nieco ironicznie nazywane „Wenecją Zachodniej Afryki”. Płynąc łodzią poznajemy tą ciekawą społeczność żyjącą wprost na wodzie. Mieszkańcy wodnych wiosek przybyli tu przed laty chroniąc się przed zagrożeniami i życie na jeziorze ocaliło ich przed zagładą.
Przyjazd do hotelu w Quidah (lub w okolicy), stolicy kultu voodoo wieczorem.
Dzień 3
OUIDAH VOODOO FESTIWAL
Coroczny festiwal voodoo w Beninie odbywa się w mieście Ouidah. Podczas ceremonii praktykuje się na wielką skalę tajemnicze wierzenia i obrzędy. Dzisiejszy dzień poświęcamy na doznaniach i uczestnictwie w tym tajemniczym festiwalu. Czeka nas robiące nieco dziwne wrażenie spotkanie z kapłanami voodoo oraz z licznymi wyznawcami religii voodoo. Zobaczymy także fort i słynną „drogę niewolników”, którą przeszło w kajdanach tysiące wywożonych stąd przymusowo Afrykańczyków. W Ouidah katolicka katedra sąsiaduje ze świątynią pytonów, którą odwiedzamy. W niektórych walizkach zapewne znajdą się w tym dniu amulety voodoo…
Powrót do hotelu w Ouidah lub okolicy na nocleg.
Dzień 4
ABOMEY
Wyjazd z hotelu do Abomey – stolicy słynnego królestwa Dahomeju. Zwiedzanie miasta i siedziby królewskiej wpisanej na światową listę UNESCO. Okrutny król Dahomeju budował niektóre obiekty z gliny zmieszanej z ludzką krwią, o czym przypomina nam czerwonawy kolor budowli. Odwiedzamy zakamarki pałacu poznając burzliwą historię tego miejsca.
Nocleg w hotelu Abomey.
Dzień 5
BEZDROŻA BENINU
Wyruszamy na daleką północ kraju. Przemierzając drogi Beniniu, w trakcie całodziennej i długiej podróży, mijamy wsie i miejscowości, gdzie przyglądniemy się życiu mieszkańców. W tym 13-milionowym kraju podstawową grupę ludności stanowią plemiona gwinejskie Fon (ok. 65% ogółu ludności). Południe Beninu jest zamieszkiwane przez Joruba i Adża, a na północy Bariba i Fulbe. Naszym celem w dniu dzisiejszym są okolice miasta Djougou. Tutaj zatrzymujemy się na nocleg w hotelu.
Dzień 6
PLEMIĘ TANEKA
Dziś możemy odpocząć od długiej podróży dnia poprzedniego. Zajedziemy do wioski związanej z plemieniem Taneka, grupą etniczną posługującą się językiem „yom”. Każda wioska ma swojego króla, lokalnego szefa oraz mistycznego przywódcę, który za pomocą zapalonej fajki komunikuje się z duchami przodków. Obecnie coraz więcej glinianych domów jest porzucanych, ponieważ ludzie przenoszą się do miejsc, gdzie ziemia jest lepsza pod uprawę. Jednak wiele starych tradycji i rytuałów Taneka jest nadal praktykowanych. Oprócz rytuału oczyszczenia bardzo ważny jest rytuał obrzezania. Przeprowadza się go w wieku 25 lat, a „pacjent” nie może się odezwać, jeśli nie chce narazić rodziny na niełaskę. Przejazd na nocleg.
Dzień 7
WJAZD DO TOGO, KOUAMMAKOU (UNESCO)
Kolejny etap naszej wycieczki - Togo, wyprawa prowadzi nas szutrowymi drogami. Na terenach przygranicznych żyje plemię Batammariba, którego charakterystyczne wznoszone z gliny domy „tata” stały się symbolem Togo. W 2004 roku obszar Kouammakou został wpisany na liste światowego dziedzictwa UNESCO. Wyprawa do Togo to okazja, aby dowiedzieć się o życiu, zwyczajach oraz kulturze mieszkańców tych wiosek. Przejazd na nocleg.
Dzień 8
SOKODE – TAŃCE Z OGNIEM
Podróżując na południe Togo przez góry Defale, mamy okazję zatrzymywać się w wioskach, które są zamieszkiwane przez plemiona Moba i Kabye. Celem naszym jest Sokode. To właśnie okolice miasta Sokode są znane z ceremonii Tańca z ogniem. Podczas tej ceremonii uczestnicy stykają się z ogniem i płonącym żarem, pozornie bez odczuwania bólu i oparzenia. Grupa etniczna Tem znana właśnie ze wspomnianej ceremonii, zamieszkuje sawannę w północnej części kraju, gdzie często dochodzi do pożarów, gdzie dostęp do wody jest utrudniony, a domy budowane są z materiałów łatwopalnych (drewno, słoma). Ci ludzie musieli zatem rozwinąć silną odporność na upał, przydatną albo do ucieczki, albo do pomocy innym ludziom w przypadku pożaru. Podczas rytuału tańca z ogniem w Sokode niektórzy uczestnicy próbują również włożyć do ust płonący żar. Nocleg w Sokode.
Dzień 9
KLOTO – TROPIKALNE LASY
Przejazd w kierunku Atakpamé przez tropikalne lasy. W miejscowości Atakpamé zobaczymy tradycyjne rzemieślnictwo. Kontynuujemy nasz przejazd do miasta Kpalimé, gdzie odwiedzimy lokalny targ. Docieramy do Kloto. Okolice Mount Kloto i Mount Agou, najwyższego szczytu Togo o wysokości 986 metrów nad poziomem morza, stanowią siedlisko dla nieskończonej liczby motyli wszystkich gatunków, z których niektóre są bardzo rzadkie. Są królestwem cudownych wodospadów, które tworzą naturalne rajskie baseny i naturalną skrzynią skarbów nieskończonej liczby endemicznych roślin o wielu właściwościach. Na spacer w okolice Kloto udamy się z lokalnym entomologiem, który znajdzie dla nas najciekawsze gatunkni owadów i motyli. Nocleg w Kpalimé.
Dzień 10
LOMÉ
Wyprawa w Togo zmierza do stolicy kraju-Lomé. Zwiedzamy to miasto z czasów kolonialnych, które uchodzi za jedno z najładniejszych w Afryce Zachodniej. Blask dawnej przeszłości widać do dziś. Wizyta na popularnym wśród wyznawców voodoo targu fetyszy, jeden z najbardziej niesamowitych targów, jaki można w ogóle zobaczyć. Wśród amuletów zobaczymy wiele z gatunków zwierząt chronionych oraz przedziwne przedmioty mające zaskakujące zastosowanie. Przyjazd do hotelu w Lomé.
Dzień 11
PODRÓŻ DO GHANY
Przejazd wzdłuż Złotego Wybrzeża do kolejnego kraju na naszej trasie - Ghany. Postój na tej granicy bywa często długi. Przejazd do hotelu po drodze w Ghanie. Odpoczynek po podróży i nocleg.
Dzień 12
PLEMIĘ ASZANTI
Kontynuujemy drogę do Kumasi, drugiego miasta Ghany i siedziby starego Królestwa Aszanti. Poznajemy miasto, w tym Centrum Kultury Aszanti, które daje pogląd na to, czym kiedyś było jedno z najpotężniejszych królestw w regionie. Jeśli to możliwe, będziemy mogli zobaczyć tradycyjny pogrzeb Aszanti, co jest nie lada widowiskiem, na którym goście są mile widziani.
Dzień 13
PRZEJAZD NAD OCEAN…
Poranek przeznaczamy na dalsze poznawanie miasta Kumasi. Jeżeli uda się, będziemy uczestniczyć w kolejnym dniu ceremonii pogrzebowych Aszanti. Udajemy się w długą podróż na wybrzeże na zasłużony odpoczynek nad oceanem. Nocleg.
Dzień 14
RELAKS NAD BŁĘKITEM OCEANU
Dzień wypoczynku nad oceanem. Czas na rozkoszowanie się zadziwiająco atrakcyjną jak na Afrykę plażą i świeżymi owocami morza lub rybami. Taki moment przyda się w przypadku tego typu podróży. Zachowując ostrożność można wykąpać się w ciepłym oceanie.
Dzień 15
ELMINA
Wyjazd do centrum Elminy. Nad malowniczym portem wznoszą się świetnie zachowane forty - holenderski i portugalski, najstarszy w całej subsaharyjskiej Afryce. Dowiadujemy się tu dużo o bolesnej, wielowiekowej historii tych rejonów. Przejazd do stolicy Ghany na nocleg w hotelu.
Dzień 16
AKRA
Poranne zwiedzanie Akry, miasta pełnego budynków w stylu kolonialnym i modernistycznym. Odwiedzimy Centrum W. E. B. Dubios, Plac Czarnej Gwiazdy oraz Kwame Nkrumah Memorial Park upamiętniający pierwszego prezydenta Ghany. Następnie odwiedzimy lokalny targ, gdzie będziemy mieli szansę kupić artefakty rodem z Ghany czy całej zachodniej Afryki.
Pokoje mamy na tzw. Day-use, czyli do godz. 18:00.
Wylot do Europy zgodnie z zakupionymi wcześniej biletami (zazwyczaj odbywa się późnym wieczorem). Przylot do Europy/Polski dnia następnego.
UWAGA! Program wyprawy jest intensywny. Kolejność zwiedzania może ulec korekcie z przyczyn logistycznych.
Na całej trasie praktycznie w ogóle nie ma miejsc zakwaterowania w pokojach z dwoma oddzielnymi łóżkami, dlatego też wyjątkowo podczas tej wyprawy, nie ma opcji dokwaterowania: jeżeli ktoś nie jest w parze małżeńskiej i nie śpi na łóżku małżeńskim, powinien wykupić dopłatę do jedynki.