Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY
Zbiórka na lotnisku w Warszawie na dwie godziny przed odlotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w programie, który otrzymuje każdy uczestnik wyprawy do Republiki Środkowoafrykańskiej i wycieczki do Kamerunu. Wylot do Bangi. Możliwy nocleg tranzytowy (w cenie wycieczki).
Dzień 2
BANGI
Wyprawa do Republiki Środkowoafrykańskiej zaczyna się w Bangi. Stolica kraju została założona przez Francuzów pod koniec XIX w. Znajdziemy się w sercu Afryki i poczujemy jego prawdziwe uderzenie. Wyprawa do Republiki Środkowoafrykańskiej to doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym. Kraj jest zdecydowanie różny od tych, jakie widzieliśmy dotychczas. Rozpoczynamy Sylwestra w Afryce. Po załatwieniu formalności przyjazdowych transfer do hotelu. Czy coś można zobaczyć ciekawego w stolicy Republiki Środkowej Afryki? Jeśli sytuacja w mieście będzie spokojna, zobaczymy centrum, które wyznacza plac Republiki zwany PKO (punkt kilometrowy 0). Miasto położone jest nad rzeką Ubangi, w otoczeniu malowniczych wzgórz. Pokolonialne budynki wśród bujnej zielni. Dzielnica rządowa, pałac prezydencki, katedra, futurystyczny budynek uniwersytetu i liczne poletka uprawne na wzgórzach tworzą strukturę miasta. Nocleg w hotelu w Bangi.
Dzień 3
PRZELOT DO DZANGA SANGHA
Rozpoczynamy nasz Sylwester w Afryce i prawdziwą przygodę w trakcie wyprawy do dżungli Republiki Środkowoafrykańskiej. Po śniadaniu czeka nas przelot samolotem (ok. 1 godz. lotu). Lecimy 500 km do leżącego na zbiegu granicy z Kamerunem i Kongo obszaru chronionego Dzanga-Sangha. To jeden z najciekawszych parków narodowych Afryki. Dzanga- Sangha to jeden z najlepiej zachowanych obszarów pierwotnej afrykańskiej dżungli. Zakwaterowanie w lodży w dżungli. Jeszcze tego dnia wyruszymy pirogami na penetrację rzeki Sangha, będącej dopływem rzeki Kongo. Pirogi wykonywane są np. z afrykańskiej limby lub z innych egzotycznych drzew takich jak sapeli czy kosipo. Mamy okazję zobaczyć dżunglę z innej perspektywy rzeki. Ta wycieczka da nam okazję obserwacji bujnej flory, licznych ptaków, a także hipopotamów czy krokodyli. Płyniemy przez bagniste lasy i wzdłuż piaszczystych nabrzeży. Widzimy osady rybackie. Dowiemy się też, jak pozyskuje się wino palmowe. To jedna z najważniejszych działalności dochodowych mieszkańców tego regionu. Sylwestrowy nietypowy wieczór w otoczeniu nieokiełznanej przyrody ze szklaneczką wina palmowego rozpoczęty! Jesteśmy wybrańcami losu na tej wyprawie do Republiki Środkowoafrykańskiej. To nasz sylwester w Afryce. Toast za Nowy Rok! Wokół nas dżungla, dzikie zwierzęta, a wszystko w luksusie wygodnej lodży. Po uroczystym wieczorze nocleg.
Dzień 4
GORYLE
Kolejny dzień wyprawy do Republiki Środkowoafrykańskiej rozpoczynamy od pysznego noworocznego śniadania. Musimy się dobrze przygotować do czekających nas dziś wyzwań. Co warto zobaczyć w tej Republice Środkowej Afryki w Nowy Rok? Goryle! Udajemy się do dżungli z naszymi przewodnikami, którzy będą tropić grupy goryli zamieszkujące tutejsze lasy. W bliskim sąsiedztwie tego rejonu żyją trzy grupy goryli z przywódczymi samcami. Mamy więc sporą szansę sięgającą prawie 100% na spotkanie z jedną z nich. Podziwianie goryli to jedna z największych atrakcji wyprawy do Republik Środkowoafrykańskiej. Są to goryle nizinne. Inne od tych, które może niektórzy w Was mieli okazję zobaczyć w Ugandzie czy w Rwandzie. Goryle z grup Dzanga Shanga są po części przyzwyczajone do widoku człowieka. Śledzenie ich daje niezapomniane przeżycie. Goryle są z natury bardzo nieśmiałe. Tu mamy okazję do poznania ich zachowania w nieco śmielszej i otwartej formie. Powrót do lodży. Czas na relaks. Wieczór umilą nam opowiadane przez naszego przewodnika legendy afrykańskie. Nocleg w lodży.
Dzień 5
WIZYTA U PIGMEJÓW - LUDZI LASU
Co nas czeka w tym dniu wyprawy do Republiki Środkowoafrykańskiej? Spotkamy fascynującą społeczność, która doskonale radzi sobie wyzwaniami, jakie stawia jej przyroda i klimat. Cały dzień spędzimy razem z ludem Pigmejów Baka. Rano udajemy się do jednej z wiosek. W drodze na polowanie myśliwi śpiewają pieśń, dzięki której mają zyskać przychylność leśnych bóstw. Będziemy świadkami ich polowania z użyciem sieci wykonanych z lian. Mamy wyjątkową okazję zrozumieć życie "Leśnych Ludzi" w harmonii z naturą. Tego dnia poznajemy ich styl życia. Zajmują się oni głównie łowiectwem i zbieractwem: larwy, grzyby, jagody, rośliny. Nie przechowują i nie gromadzą zapasów. Łowiectwo ma znaczenie symboliczne i rytualne dla tego ludu. Baka posługują się językiem tonalnym (ton decyduje o znaczeniu wyrazu). Poznamy tajniki ich medycyny i rośliny, jakich używają do celów leczniczych. Może dowiemy się, jak Baka zdobywają leśne smakołyki: miód dzikich pszczół, spożywany z dzikimi słodkimi ziemniakami. To pozwala im przetrwać. Zobaczymy, jak ten na wpół koczowniczy lud buduje swe czasowe domostwa. Nocleg w lodży.
Dzień 6
MOKRADŁA DZANGA BAI
Co jeszcze można zobaczyć w Republice Środkowej Afryki? Jakie skarby skrywa Park Narodowy Dzanga-Sangha? Na zakończenie pobytu w tropikalnym lesie prawdziwy rarytas naszej wyprawy do Republiki Środkowoafrykańskiej. Czas na Dzanga Bai! Słone mokradła Bai przyciągają liczne zwierzęta, a przede wszystkim stada słoni leśnych. Dzanga Bai to miejsce niezwykłe. Można praktycznie o każdej porze spotkać tu grupy liczące nawet do ponad 100 słoni! Do licznych, różnorodnych i bogatych w sole mineralne solnisk przychodzą inne gatunki dużych ssaków. To jedyne miejsce w swoim rodzaju, niespotykane nigdzie indziej, tylko na wycieczce do Republiki Środkowoafrykańskiej. Dzanga Bai liczy 500 m długości i 250 m szerokości. Aby tam dotrzeć, jedziemy samochodami terenowymi i przeprawiamy się przez strumienie. Na pewno jest to w zakresie naszych możliwości. Obserwacja zwierząt z tarasu widokowego. Powrót do lodży. Nocleg.
Dzień 7
WYPRAWA DO REPUBLIKI ŚRODKOWOAFRYKAŃSKIEJ
DZANGA SANGHA
To dzień dla nas! Możemy doświadczyć niezmąconego relaksu w otoczeniu dziewiczej przyrody odpoczywając w lodży. Możemy skorzystać też z wycieczki fakultatywnej (dodatkowo płatnej) do parku narodowego. Tym razem chętni udadzą się na obserwację małp z rodziny koczkodanów: zwinnych mangabey. Udajemy się do miejsca zwanego Bai Hokou. Grupa mangab tworzy tu wyjątkowo liczebną społeczność: ponad 300 osobników, które dzielą się na podgrupy. Samce wydają donośne "ryki radości". Małpy te mają niezwykle mocne szczęki i potrafią nawet upolować antylopę. Przemierzamy dziewicze obszary leśne i solniska. Żyją tu leśne bawoły, słonie, antylopy bongo i inne zwierzęta. Poznajemy ekologię tego regionu. Nocleg w lodży.
Dzień 8
PRZELOT Z DŻUNGLI DO BANGI
Pożegnanie z dżunglą i najprawdziwszym centrum Afryki. Koniec sylwestra w Afryce, ale nie koniec wyprawy do Republiki Środkowoafrykańskiej. Przelot awionetką do Bangi. Przejazd do hotelu. Tam idziemy na dobrą kolację, a wieczór możemy zakończyć karnawałową zabawą w klubie tanecznym. Nocleg w Bangi.
Dzień 9
BANGI
Zwiedzamy tą tak rzadko odwiedzaną przez turystów stolicę Bangi. Miasto założone pod koniec XIX wieku jako fort wojsk francuskich. Rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Sztuki i Tradycji mieszczącym się w byłej rezydencji dawnego prezydenta Bogandy. Zobaczymy bogatą kolekcję eksponatów: m in wystawę obrazująca kulturę Pigmejów, pamiątki po prezydencie Boganda. Instrumenty muzyczne z różnych rejonów kraju, kolekcje noży, stroje, maski, rzeźby z kości słoniowej i hebanu. W Bangi każda dzielnica ma swój targ. My odwiedzimy też targ z wyrobami miejscowego rękodzieła, gdzie z pewnością znajdziemy ciekawą pamiątkę. Na targu oferowane są też wyroby, których nie można zaliczyć do przyjaznych dla przyrody. Są tu rzeźby z hebanu, obrazki ze skrzydeł motyli, czy sandały ze skóry pytona. Czy możemy pokusić się o zakup diamentu, czy jubilerskich wyrobów ze złota? To już decyzja indywidualna! Wspinamy się na jedno z okolicznych wzgórz, aby obejrzeć panoramę miasta. Jedziemy poza Bangi. Podziwiamy sięgające 50 m wysokości i ponad 250 m szerokości wodospady Boali, na rzece Mbali. Tu zrobimy piknik. Ten aktywny dzień zakończymy, pływając pirogą na rzece Ubangi. Możemy też w miarę możliwości pojechać do osady Pama, aby plażować i kąpać się w rzece. Uwaga, możliwość zwiedzania zależy od aktualnego stanu bezpieczeństwa. Nocleg w Bangi.
Dzień 10
LOT DO KAMERUNU.
Przejazd na lotnisko. Wylot z Bangi. Wycieczka przenosi się do Kamerunu. Lądujemy w Duali, portowym mieście położnym w południowo - zachodniej części kraju. Stamtąd czeka nas podróż do położonej nad oceanem miejscowości Kribi, gdzie nocujemy.
Dzień 11 - 13
POBYT NAD OCEANEM I ZWIEDZANIE
Wypoczynek w Kamerunie nad Oceanem Atlantyckim. Mamy okazję spróbowania specjałów kuchni kameruńskiej, objadamy się krewetkami i langustami. Jesteśmy w ładnym otoczeniu i możemy się relaksować na plaży, popijając soki owocowe z dodatkiem alkoholu lub bez. Alternatywną do pobytu nad oceanem jest wycieczka do jednej z wiosek Pigmejów, która jest położona w równikowej dżungli. Zobaczymy też wodospady Lobe, kaskady rzeki wpadające wprost do oceanu. Wycieczka ta nie jest wliczona w cenę wyprawy, a jej koszt zależy od liczby uczestników.
Dzień 14
WYLOT Z DOUALA
Wycieczka do Kamerunu dobiega końca. przejazd na lotnisko do Douala. Chwilę spędzimy na poznawaniu tego ożywionego i gorącego miasta, w którym zjemy znakomity pożegnalny posiłek. Wylot z przesiadką do Warszawy.
Dzień 15
POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.