O wycieczce
Podczas wyprawy z EXPLORE 360° będziesz mógł doświadczać przygód, fascynujących aktywności i dotarcia w miejsca poza udeptanymi szlakami. Nie oczekuj jednak luksusu. Musisz nastawić się na proste warunki noclegu, gdzie nie zawsze będzie dostępna ciepła woda i klimatyzacja. Będziesz podróżował różnymi środkami transportu i nie zawsze będzie to podróż komfortowa. Spędzisz jednak czas ciekawie, a my zadbamy, by wyprawa nie kosztowała fortuny.
Wizyta w Papui Nowej Gwinei różni się od standardowych wycieczek. Jest to wyjazd zorganizowany dla osób, którzy podczas swoich podróży lubią poznawać, doświadczać na własnej skórze oraz dopasowywać się do aktualnych specyficznych warunków. Nie będziesz tu podziwiać typowych zabytków, ale za to będziemy oglądać dziewiczą papuaską przyrodę. Będziemy podróżować po drogach i bezdrożach często w złej kondycji. Niesamowitym przeżyciem będzie spływ łódkami po rzece Sepik, nad którą żyją najciekawsze plemiona Papui Nowej Gwinei. Co otrzymasz w zamian? Znajdziesz się w wioskach rzadko odwiedzanych przez turystów. Będziesz w kraju, gdzie komercja jeszcze nie dotarła, a życie często toczy się jak przed wiekami. Dlatego doświadczysz autentycznego życia, które tak bardzo różni się od naszego. Przeżyjesz niezapomnianą przygodę, którą będziesz długo wspominać.
Program wycieczki
Dzień 1
SPOTKANIE W SINGAPURZE
Spotykamy się w Singapurze. Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki będą podane w Explore Book, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania do Wyprawy.
Indywidualny transfer z lotniska do hotelu. Spotkanie z liderem/pilotem wyprawy w hotelu.
Przelot Warszawa-Singapur-Warszawa kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z Organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Wieczorem spacer po efektownie oświetlonym centrum miasta. Nocleg w Singapurze.
Dzień 2
SINGAPUR
Zwiedzamy jedno z najnowocześniejszych miast Azji. Poruszamy się na piechotę i komunikacją miejską. Czas w Singapurze można świetnie wykorzystać na zwiedzanie okolic Marina Bay. Wyjeżdżamy na taras widokowy najsłynniejszego budynku miasta Marina Bay Sands (cena wjazdu nie jest ujęta w cenie wyprawy). Planujemy zobaczyć inne ciekawe miejsca takie jak reprezentacyjną ulicę Orchard Road z największymi sklepami, Chinatown czy Bugis.
Wieczorem wylot do Papui Nowej Gwinei - mało znanego i fascynującego kraju, który zdecydowanie nie leży na uczęszczanym szlaku turystycznym. Nocny przelot. W Papui Nowej Gwinei jesteśmy wczesnym rankiem i rozpoczynamy przygodę na drugiej największej wyspie świata.
Dzień 3
MT HAGEN
Przelot do Mount Hagen. Znajdujemy się w kraju, który leżąc poza utartym szlakiem, potrafi fascynować i zaskakiwać. Papuę Nową Gwineę zamieszkuje od 600 do 800 plemion według różnych źródeł. Już po przylocie mamy pierwszy kontakt z nimi. Zobaczymy z bliska żywe papuaskie tradycje. Prawdopodobnie my również będziemy mieli okazję dostąpić zaszczytu bycia częścią kultury jednego z plemion poprzez m.in. malowanie twarzy czy wspólne śpiewy z mieszkańcami. Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei są bardzo zróżnicowani językowo, gdyż mówi się tu w kilkuset różnych językach. Są oni znani przede wszystkim nie tylko z ciekawego malowania ciała, ale również z noszenia wielu ozdób i masek. Nocleg w Mt Hagen.
Dzień 4
PRZEJAZD MT HAGEN - GOROKA
Po śniadaniu wyruszamy drogą Highlands Highway, która jest najdłuższym traktem w Papui Nowej Gwinei. Dzięki temu, że łączy wiele miejscowości w środkowej części kraju (Highlands) z wybrzeżem, obserwujemy życie różnych plemion. Docieramy do prowincji Simbu.
To surowy, górzysty teren, którego mieszkańcy przekształcili strome wzgórza w ogrody, gdzie można podziwiać m.in. plantacje kawy czy herbaty.
Docieramy do terenów należących do plemienia Chimbu. Posługujące się językiem Kuman, tradycyjne Chimbu nie żyją w wioskach, ale w rozproszonych osadach. Chimbu znani są ze słynnych zdobień ciała przypominających szkielety. Ich ospały ruch przypominający zombie ma wyraźnie reprezentować zmarłych i jest skuteczny w regionie, w którym szacunek i strach przed zmarłymi idą w parze. Tego dnia na pewno będziemy mieli okazję, by doświadczyć tajemniczej kultury Chimbu. Późnym popołudniem przyjedziemy do naszego miejsca zakwaterowania na odpoczynek . Nocleg w Goroka lub w okolicy.
Dzień 5
FESTIWAL GOROKA
Dzisiejszy dzień będzie pełen przygód. Planujemy od wczesnych godzin porannych wyruszyć na spotkania z różnymi plemionami. Udamy się na teren pokazu, aby zobaczyć kilkadziesiąt plemion i setki wojowników ubranych w swoje najlepsze tradycyjne stroje. Z kolei kobiety w niektórych plemionach nie posiadają żadnego nakrycia w górnej części ciała. Każda grupa ma swoją własną kulturę i zwyczaje. Spacerujemy wśród tancerzy i mamy okazję do zrobienia fantastycznych zdjęć. Festiwal Goroka został zainicjowany przez Australijczyków, aby agresywni i kłótliwi Papuasi spotykali się i mieli możliwość rozwiązywania konfliktów drogą negocjacji. Do dnia dzisiejszego ten zwyczaj jest kultywowany. Niektóre plemiona potrzebują kilku dnia drogi pokonywanej na piechotę, by dotrzeć na teren Festiwalu. W Goroka spędzają oni dwa dni, by przedyskutować najważniejsze sprawy związane z codziennym życiem.
Po południu będziemy mieli czas na dodatkowe atrakcje w Goroka lub w okolicy. Nocleg w Goroka lub okolicy.
Dzień 6
GOROKA TREKKING
W dniu dzisiejszym udajemy się w okolice Goroka, która dzięki swemu położeniu w górach pozwala na poznawanie niedostępnych plemion. Nie da się do wszystkich dojechać w łatwy sposób lądem. Czasem trzeba pokonać wiele kilometrów pieszo, by dotrzeć do tych bardziej izolowanych i mniej odwiedzanych społeczności. Jedną z takich grup odwiedzimy. Poznamy ich zwyczaje, usiądziemy do stołu, by zjeść wspólnie posiłek. Częstym zwyczajem podczas podejmowania gości w Papui jest przygotowywanie posiłku podczas specjalnej ceremonii zwanej mumu. Najpierw wykopuje się specjalny dół w ziemi, do którego wrzuca się rozgrzane kamienie. Następnie kładzie się na nie wcześniej przygotowane mięso (zazwyczaj świni) i zasypuje się ponownie kamieniami. Po kilku godzinach pieczenia potrawy można przystąpić do jedzenia. Mieszkańcy Papui „wspomagają się” również innymi specyfikami, których będzie można spróbować…Pełni wrażeń po pięknym dniu wracamy do naszego miejsca zakwaterowania. Nocleg.
Dzień 7
GOROKA - MADANG
Tego dnia jedziemy do Madang. Będzie to ciekawy zjazd z gór nad północne, gorące i tropikalne wybrzeże. Zobaczymy mnóstwo zróżnicowanych widoków, od porośniętych dżunglą gór po zielone równiny. Po drodze mijamy plantacje manioku, jamsu i innych warzyw.
Szczególnie ciekawa jest zmienność roślinności wraz z przemieszczaniem się w stronę morza. Lasy Nowej Gwinei to jedne z najbogatszych ekosystemów na świecie. Mieszka tam duża liczba endemicznych ssaków i ptaków. Mając wprawne oko, będziemy mieli szansę na zobaczenie takich zwierząt. Nocleg w Madang.
Dzień 8
MADANG I OKOLICE
Udajemy się na wycieczkę do portu Madang. Następnie płyniemy łódką na przybrzeżną wyspę Siar i zwiedzamy wioskę na wyspie, gdzie nadal żyje się w bardzo tradycyjny sposób. Dla chętnych istnieje możliwość nurkowania wokół Pig Island.
Po południu ruszamy w głąb lądu - to region Amele. Będzie to okazja do odkrycia tradycyjnych sposobów życia plemion Abelam. Są oni społeczeństwem rolniczym, w którym znaczącą rolę odgrywają gigantyczne bulwy jamsu, inaczej pochrzynu. Rozmiar bulw determinuje status osób i całej wioski. Im większe - tym większym szacunkiem darzony jest właściciel. Żyją w Górach Księcia Aleksandra w pobliżu północnego wybrzeża wyspy.
Istnieje szansa na pokaz tradycyjnych tańców papuaskich. Powrót na nocleg do Madang.
Dzień 9
PRZELOT MADANG – WEWAK; SEPIK
Tego dnia lecimy do Wewak, gdzie znajdowała się największa japońska baza lotnicza w Papui podczas II wojny światowej. Krótkie zwiedzanie Wewak w zależności od godzin przylotu.
Zaczynamy przygodę z Sepikiem. Górny odcinek rzeki jest szczególnie znany z domu duchów i „klanu owadów” (wioska Swagup).
Wyruszamy drogą lądową do Pagwi. Podróż trwa około 4 godzin, w zależności od warunków na drodze, a zwłaszcza stanu drogi, a te potrafią być nieprzewidywalne.
Poruszając się drogą lądową w stronę jej środkowego odcinka, można poznać mieszkańców grupy etnicznej Iatmul. To duża grupa etniczna licząca około 10 000 osób, zamieszkująca około dwudziestu autonomicznych politycznie wiosek wzdłuż środkowego Sepiku. Iatmul są najbardziej znani ze swojej sztuki, domów dla mężczyzn, męskiej inicjacji, skomplikowanych systemów totemicznych i słynnego rytuału zwanego naven, który po raz pierwszy zbadał Gregory Bateson w latach trzydziestych XX wieku.
Wioski w regionie górnego odcinka rzeki Sepik są odległe i położone na mniej zaludnionym obszarze niż w środkowym i dolnym odcinku rzeki. Nocleg w okolicy Pagwi.
Dzień 10
WEWAK- RZEKA SEPIK
Wioski w regionach górnego odcinka rzeki Sepik są bardzo rozproszone, więc podróżowanie wymaga czasu i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Również stany wody w różnych porach roku powodują, że niektóre wsie mogą być niedostępne. Wobec tego warto być elastycznym i otwartym na ewentualne zmiany w trakcie wyprawy.
Po przybyciu do Pagwi wsiadamy na najbliższe dni na łódź i będziemy pływać po rzece Sepik. Następne dni spędzamy na zwiedzaniu brzegów rzeki, jej dopływów i tradycyjnych wiosek. Plemiona tego regionu zawsze fascynowały antropologów na całym świecie. Tajemnica otaczająca ludzi znad rzeki i wspaniałe rzeźby rozpoznawalne na całej planecie sprawiają, że nasza eksploracja będzie jeszcze bardziej ekscytująca.
Rzeka Sepik jest najważniejszym systemem rzecznym w Papui Nowej Gwinei. Dołącza do niej wiele dopływów, wzdłuż których rozwija się życie. Jest środkiem komunikacji i wymiany między lokalnymi plemionami. Sepik został odkryty dopiero w 1885 roku przez niemieckich odkrywców. Nocleg w jednej z wiosek wzdłuż Sepiku.
Dzień 11
RZEKA SEPIK
Ten dzień spędzimy w łódce, aby odkryć rzekę i jej okolice. Od rana zwiedzamy wioski środkowego odcinka rzeki. Jeśli stan wody na to pozwoli, dotrzemy do ogromnej laguny Wasui zamieszkanej przez niezliczone ptaki wodne. Cały obszar pokryty jest lasem deszczowym.
Podczas podróży odwiedzamy kilka lokalnych wiosek. Niedaleko jednej z nich znajduje się obszar dzikiej przyrody Hunstein Range. Jest to obszar chroniony zainicjowany przez WWF w celu zachowania tego ekosystemu.
Nocleg w Wagu.
Dzień 12
KOLEJNY DZIEŃ POZNAWANIA SEPIKU
Wczesnym rankiem wyruszamy do lasu deszczowego w poszukiwaniu rajskich ptaków w ich naturalnym środowisku. Wiele z nich to endemity żyjące tylko na Nowej Gwinei.
Pływamy łódką i odkrywamy rzekę i jej okolice. To jedne z najpiękniejszych widoków na wyspie. Za każdym zakrętem czekają na nas inne doznania i nieustannie jest coś do odkrycia.
Zatrzymujemy się w wioskach po drodze, gdzie kolejny raz doświadczymy tradycyjnego życia mieszkańców. Nocleg w okolicy.
Dzień 13
SEPIK - WEWAK
Rano wracamy do Pagwi łódką.
Z Pagwi przejeżdżamy do wioski Maprik, gdzie jeśli będzie możliwość, weźmiemy udział w mini-festiwalu tradycyjnych tańców. Specjalnością tego małego miasteczka jest rękodzieło, zwłaszcza maski, które są używane podczas ceremonii ignamu. W Maprik jest również bardzo ładny Haus Tambaran, czyli miejsce tradycyjnego kultu przodków.
Po pokazie udajemy się do Wewak. Nocleg w Wewak.
Dzień 14
WEWAK – PORT MORESBY
Dzień poświęcony na dotarcie do Port Moresby. Ze względu na wysoką przestępczość w mieście trzeba je zwiedzać zachowując szczególną ostrożność. Nie ma tu typowych zabytków, ale ciekawym miejscem które poznamy jest cmentarz poległych żołnierzy australijskich w walce z Japończykami podczas II Wojny Światowej. Zobaczymy Port Moresby Nature Park lub Muzeum Narodowe (w zależności od otwarcia) i budynek parlamentu Papui Nowej Gwinei. Nocleg w Port Moresby.
Dzień 15
PARK NARODOWY VARIRATA
Tego dnia odwiedzimy najstarszy park narodowy w Papui Nowej Gwinei. Udajemy się w pobliskie góry które są siedliskiem rajskich ptaków. Jest to kolejna szansa na zobaczenie ich w naturalnym środowisku, ale nie jest to jednak łatwe i gwarantowane. Planujemy tu krótki trekking po parku. Następnie jedziemy do położonej w górach miejscowości Sogeri słynącej z tego, że zaczynał się tu szlak Kokoda Trail, którym podążały wojska japońskie chcące zdobyć Port Moresby. Po krwawych bitwach Australijczycy wraz z aliantami powstrzymali tu Japończyków. Wracamy do Port Moresby na nocleg.
Dzień 16
PORT MORESBY - SINGAPUR
Dzień poświęcony na dotarcie do Singapuru.
Wracamy do Singapuru. Odpoczywamy po przelocie. Nocleg w Singapurze.
Dzień 17
SINGAPUR
W zależności od godziny wylotu poszczególnych osób możemy ten dzień zagospodarować na dalsze zwiedzanie Singapuru. To Miasto-Państwo ze względu na zamieszkujące je różne społeczności pozwala na przenoszenie się między różnymi kulturami w ciągu krótkiego odstępu czasu: Chinatown, Little India czy Dzielnica Arabska. Ale nie tylko takie miejsca są warte zobaczenia. Bardzo dobrym pomysłem może być zwiedzanie wyspy Sentosa.
Zwiedzanie Singapuru tego dnia nie jest ujęte w cenie. Pokoje w hotelu w Singapurze są dostępne zazwyczaj do południa i każdy chętny w zależności od dostępu pokoi w danym hotelu, może sobie indywidualnie za dodatkową opłatą przedłużyć dobę.
Zakończenie wyprawy i pożegnanie z pilotem. Transfer na lotnisko.
Zniżki
I rata - 20% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu
II rata - dopłata do 50% ceny - 95 dni przed datą wyjazdu
III rata - dopłata do 100% ceny - 45 dni przed datą wyjazdu
Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.
Świadczenia zawarte w cenie
• wszelkie koszty transportu;
• bilet lotniczy z Singapuru do Papui Nowej Gwinei i z powrotem;
• bilety lotnicze na loty wewnętrzne: Madang – Wewak oraz Wewak – Port Moresby;
• transfer z lotniska podczas 1 dnia oraz na lotnisko podczas dnia 17 wyprawy;
• noclegi – pokoje 2 osobowe - hotele 3* w Singapurze (Uwaga! W Singapurze są bardzo małe pokoje w hotelach!) i Port Moresby, pozostałe noclegi lokalne pensjonaty (guesthousy, domki lub pokoje przy misjach - możliwe pokoje bez łazienek, szczególnie bardzo skromne warunki noclegowe w rejonie Sepiku, gdzie mogą zdarzyć się pokoje wieloosobowe);
• śniadania;
• całodzienne wyżywienie w rejonie Sepiku (poza kolacją w ostatnim dniu Wewak);
• bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie;
• wszelkie inne opłaty administracyjne;
• ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
• opłata TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny);
• lokalni przewodnicy w wybranych miejscach;
• opieka polskiego pilota od hotelu w Singapurze w dniu 1 aż do wylotu z Singapuru w dniu 17;
Poza ceną
• obowiązkowa dopłata na miejscu w wysokości 800 USD (ostatnia rata wyjazdu płatna na miejscu) obejmująca część świadczeń;
• bilet lotniczy z wybranego miejsca do Singapuru i powrotu z Singapuru do miasta docelowego; . Bilety można zakupić samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa Prestige Tours);
• ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
• koszt wiz i ich uzyskania; na życzenie biuro pośredniczy w uzyskaniu wiz;
• pozostałe wyżywienie i napoje poza śniadaniami;
• zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych;
• dopłata do pokoju 1-osobowego;
• inne wydatki, które nie są ujęte w „świadczeniach zawartych w cenie.
Uwagi
• Nie przewidujemy dużej ilości trekkingów, ale będziemy też spacerować po zwiedzanych miastach. Przejazdy między miastami i wioskami mogą być męczące i długie. Ze względu na specyfikę wyjazdu zalecana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna (potrzebna jest też duża doza cierpliwości przy realizacji programu). W krajach takich jak Papua Nowa Gwinea zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje;
• Będziemy podróżować po drogach i bezdrożach, które są często w złym stanie;
• Wyprawa będzie dla Państwa niezapomnianym przeżyciem, które można zrealizować dzięki podróży grupowej. Indywidualne zwiedzanie Papui Nowej Gwinei jest bardzo wymagające i kosztowne;
• Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (konieczna konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej);
• Biuro przygotowuje dokumentację niezbędną do uzyskania wizy i ewentualnych zezwoleń. Dane do jej uzyskania będą gromadzone około półtora miesiąca przed podróżą;
• Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności programu;
• Trzeba się liczyć z tym, że każdy będzie musiał sam przenieść bagaż do miejsca swego zakwaterowania na naszej trasie;
• Może nie być ciepłej wody w łazience, klimatyzacji w hotelu czy innym miejscu zakwaterowania lub pojeździe, albo łazienek w pokojach, jeśli tak stanowią świadczenia;
• Często możemy być daleko od placówek medycznych, gdzie Uczestnicy wyprawy są narażeni różne zdarzenia (np. skręcenie kostki), które nie pozwolą na szybką konsultację z lekarzem;
• Biuro zastrzega sobie prawo przesunięcia o maksimum 1 dzień terminu wycieczki lub jej wydłużenia o nocleg tranzytowy bez dodatkowych kosztów zgodnie z aktualnymi rozkładami lotów;
• Należy posiadać paszport ważny 9 miesięcy od daty powrotu z wolnymi stronami na pieczątki i wizy;