Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY
Wylot z Warszawy do Paryża. Szczegółowe informacje na temat spotkania zostaną podane w „Prestige Book”, przesyłanym uczestnikom wycieczki na Karaiby. Nocleg tranzytowy.
Dzień 2
PRZELOT NA MARTYNIKĘ
Wylot z Paryża na należącą do Francji Martynikę, karaibską wyspę w archipelagu Małych Antyli. Lądujemy na zawsze ciepłej wyspie. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie w jednej z nadmorskich miejscowości.
Nocleg na Martynice.
Dzień 3
MARTYNIKA
Wycieczka po wyspie. Przejazd na północ do miasteczka St. Pierre, które w 1902 r. zostało zniszczone podczas wybuchu pobliskiego wulkanu Mt. Pelee. Było to wówczas największe miasto wyspy (30 tys. mieszkańców), a kataklizm przeżył tylko jeden człowiek – więzień zamknięty w kamiennej celi, do której osobiście wejdziemy. Lunch podczas wycieczki. Następnie wizyta na plantacji trzciny cukrowej i w lokalnej destylarni rumu, gdzie można zaopatrzyć się w wysokoprocentowe pamiątki z Karaibów. Po południu zwiedzamy Fort-de-France, stolicę departamentu zamorskiego. Spacerujemy po centrum miasta z katedrą i halą targową. Nocleg na Martynice.
Dzień 4
REJS NA DOMINIKĘ
Rano wyjazd do portu i rejs na Dominikę – kolejne wyspiarskie minipaństwo. Odwiedzimy miejscowość zamieszkaną przez Karaibów, którzy rządzili wyspą przed przybyciem Europejczyków. Karaibowie, niegdyś kanibale, długo stawiali opór białym najeźdźcom. Dominika jest unikatowym miejscem, gdzie przetrwały ślady ich kultury, choć ostatni Indianin znający rodzimy język zmarł prawie sto lat temu. Przejazd do Roseau, niewielkiej stolicy kraju. Nocleg na Dominice.
Dzień 5
DOMINIKA
Wycieczka do Parku Narodowego Morne Trois Pitons, wpisanego na listę UNESCO, najciekawszego miejsca Dominiki, nazywanej „przyrodniczą stolicą Karaibów”. Wyspa słynie z dzikich, górzystych krajobrazów, pełnych wodospadów, gorących źródeł i zachwycających jaskiń. W planie zwiedzania znajduje się wymagający marsz do jednego z efektownych wodospadów oraz do innej, łatwiej dostępnej kaskady, gdzie można popływać w orzeźwiającej, krystalicznej wodzie. Będziemy pływać w jaskini wśród widowiskowych form skalnych i w ciepłym strumieniu zasilanym przez wulkaniczne źródła. Kręcono tu sceny do „Piratów z Karaibów”, będziemy pośród skalnych form – tam, gdzie był słynny Jack Sparrow. Najsłynniejsze miejsca Dominiki to Trafalgar Falls oraz Emerald Pool – malownicze jeziorko otoczone bujną roślinnością.
Nocleg na Dominice.
Dzień 6
LOT NA SAINT LUCIA (ŚWIĘTĄ ŁUCJĘ)
Przejazd na lotnisko i wylot na karaibską wyspę z grupy Małych Antyli i jednocześnie niepodległe państwo. St. Lucia to jedna z najładniejszych wysp na Karaibach. Jej wnętrze zajmują pokryte gęstymi lasami góry o śmiałych kształtach. Wycieczka po wyspie. Co zobaczymy na Saint Lucia, zależy od czasu, którym będziemy dysponować. Z pewnością zobaczymy jednak Gros Piton i Petit Piton, góry będące symbolem tej cudnej wyspy. Zaokrętowanie na piękny katamaran, który stanie się naszym domem na najbliższe dni.
Dni 7–14
REJS KATAMARANEM: SAINT VINCENT, GRENADYNY I GRENADA
Przez 8 dni rejsowania będziemy odkrywać urokliwe wyspy, rajskie plaże i krystalicznie czyste wody Morza Karaibskiego. Zwiedzanie Grenadyn od strony morza jest przeżyciem wyjątkowym. Popłyniemy otwartym oceanem na kolejne wyspy oddalone od siebie o kilka godzin żeglugi. Przejścia otwartym morzem nie są długie, a w przypadku dużego zafalowania jest możliwość zmiany trasy rejsu. Będziemy kotwiczyć w zatokach i przy cudownych plażach. Codziennie będziemy mieli możliwość kąpieli w miejscach niedostępnych dla lądowych turystów.
Dzięki katamaranowi możemy nocować niemal w każdym miejscu, znaleźć się w miejscach poza masową turystyką. Noclegi na jachcie w zatokach osłoniętych od fal nie powinny sprawiać nikomu trudności. Podczas rejsu przewidujemy czas na relaks, opalanie, kąpiele i snorkeling.
Trasa rejsu jest uzależniona od warunków pogodowych oraz kondycji i preferencji załogi. Poniżej znajduje się jej wstępny plan.
Najpierw płyniemy na wyspę Saint Vincent, ze stolicą w Kingstown. Stamtąd popłyniemy na Bequię – największą wyspę Grenadyn, słynącą z przyjaznej atmosfery, kolorowych domków i pięknej plaży Princess Margaret Beach.
Następnego dnia wyruszamy w kierunku Mayreau, najmniejszej zamieszkanej wyspy Grenadyn. Naszym celem będzie Salt Whistle Bay – jedna z najpiękniejszych zatok w regionie, gdzie można relaksować się na białym piasku lub snorkelować w lazurowych wodach. Stamtąd krótki rejs doprowadzi nas do Tobago Cays – serca karaibskiego raju! To obszar chroniony, gdzie można pływać z żółwiami, podziwiać rafy koralowe i delektować się dziką, nietkniętą naturą. Zakotwiczymy na noc w Tobago Cays i po porannej kąpieli i śniadaniu na pokładzie odwiedzimy Union Island – tętniącą życiem wyspę z egzotycznymi barami i pięknymi krajobrazami gdzie w Clifton Harbour dokonamy odprawy celnej i zrobimy zakupy lokalnych produktów. Następnie obierzemy kurs na spokojną i malowniczą Carriacou, znaną z żeglarskiego klimatu i przyjaznych mieszkańców.
Kolejnego dnia długi, ale niezwykle malowniczy odcinek rejsu zaprowadzi nas na Grenadę, zwaną „wyspą przypraw”. St. George’s, stolica wyspy, urzeka kolonialną architekturą. Wąskie uliczki wspinają się po wzgórzach, a pastelowe domy kontrastują z zielenią otaczających gór i błękitem Morza Karaibskiego. Zwiedzamy górujący nad miastem XVIII wieczny francuski fort, starą część miasta i pełen kolorytu targ. Przejazd na północ wyspy. Idziemy na dłuższy spacer do wodospadów Concord. Ci, którzy czują w sobie chęć przygody i potrzebę większego wyzwania, dochodzą stromą ścieżką do wyżej położonych kaskad. Nagrodą będzie orzeźwiająca kąpiel i zimne piwo. Zwiedzamy dalej wyspę dojeżdżając aż na jej północny kraniec. To tutaj w 1651 r. Karaibowie skoczyli masowo ze stromego klifu. Woleli zginąć, niż dostać się do francuskiej niewoli po przegranej bitwie.
Po eksploracji Grenady ruszymy z powrotem w stronę Grenadyn, zatrzymując się ponownie na Union Island w celu odprawy granicznej, a następnie na Canouan – ekskluzywnej wyspie z pięknymi lagunami i luksusową atmosferą. Ostatni dzień rejsu to relaks i podziwianie ostatnich widoków na otwartym morzu. Wracamy na St. Luci, gdzie kończy się nasza karaibska przygoda.
Dzień 15
LOT NA MARTYNIKĘ
Wyokrętowanie z katamaranu. Z żalem opuszczamy nasz pływający dom. Rejs promem na znaną już nam Martynikę, do której przybijamy po południu.
Nocleg w hotelu na Martynice.
Dzień 16
MARTYNIKA
Czas wolny na Martynice, który wykorzystujemy na dalsze zwiedzanie i degustacje szlachetnych trunków. Pożegnalny lunch, podczas którego spróbujemy wyśmienitej kuchni kreolskiej, uznawanej za prawdziwą dumę Martyniki. W menu znajdą się świeże owoce morza, soczyste tropikalne owoce i aromatyczne przyprawy. Nie zabraknie też degustacji znakomitego rumu, będącego jednym z najsłynniejszych towarów eksportowych wyspy. Wylot do Paryża.
Dzień 17
PRZYLOT DO WARSZAWY
Przylot do Paryża. Oczekiwanie na lot do Polski i wylot do Warszawy.
Informacja o katamaranie
Typowy katamaran ma kajuty 2-osobowe (zwykle z jednym podwójnym łóżkiem). Miejsca sypialne w mesie (części wspólnej) traktujemy jako rezerwowe. Każda kajuta ma własną łazienkę z elektrycznym WC oraz prysznicem. Kajuty są klimatyzowane. Zewnętrzny prysznic na pokładzie służy do spłukiwania się po kąpielach morskich. Katamaran posiada doskonale wyposażoną kuchnię.
Poniższe zdjęcia przedstawiają przykładowy katamaran (nieidentyczny z używanym w rejsie)
Żaglowy, ekskluzywny katamaran da nam namiastkę morskiej przygody pod żaglami. Katamaran to nie statek, morza dotkniemy dosłownie i przenośnie ręką. Każdy kto będzie chętny spróbuje sterowania jachtem i może uczestniczyć w prostych pracach żeglarskich.
Katamaran to wyjątkowo ekskluzywna i bezpieczna forma jachtu. Dwa kadłuby dają mu stabilność i zmniejszają kołysanie na falach. Ponad 8 metrów szerokości jachtu i ponad 15 metrów długości na trzech poziomach tworzą komfortową przestrzeń dla spędzania czasu, a nawet pewnej intymności. Jest więc sporo miejsca do opalania się i rozmów zarówno w czasie przejść między wyspami, jak i w turkusowych wodach zatok i portach.
Posiłki w czasie rejsu będziemy przygotowywać wspólnie pod kierownictwem naszego cooka, na jachtach często noszącego (noszącej) tytuł II oficera. Na naszym niewielkim okręcie cook będzie odpowiedzialny również za zaopatrzenie i pomoc skipperowi w prowadzeniu jachtu. Załoga będzie proszona o wnoszenie własnych sugestii co to menu. Większość wyżywienia na jachcie znajduje się w cenie rejsu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu pójść do lokalnej restauracji lub baru i zamówić sobie przekąskę, lub ulubionego drinka.
Nasz jacht jest wyposażony w sprzęt do pływania i nurkowania. Do dyspozycji będziemy mieli dingy – czyli ponton z silnikiem, którego używać będziemy, aby dostać się na ląd w miejscach, gdzie nie da się dojść katamaranem, gdyż jest zbyt płytko lub niebezpiecznie.
Udział w wyprawie katamaranem nie wymaga żeglarskiego doświadczenia. Ci jednak, którzy będą aktywnie uczestniczyli w prowadzeniu jachtu otrzymają zaświadczenia o przebytych godzinach rejsu potrzebne do zdobycia uprawnień żeglarskich.