Dzień 1
WYLOT
Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu z Warszawy jest podana w Prestige Book, który otrzymuje każdy Uczestnik wycieczki do Indonezji. Wylot z przesiadkami do Medan w Indonezji.
Dzień 2
LOT NA SUMATRĘ
Przelot na Sumatrę, szóstą pod względem wielkości wyspę na świecie. Nocleg w hotelu.
Dzień 3
SUMATRA
Wyjazd z Medan i podróż do Parku Narodowego Gunung Leuser. Park chroni tysiące kilometrów kwadratowych niezwykle cennych przyrodniczo górskich obszarów pokrytych wielogatunkową dżunglą. Największym skarbem Gunung Leuser jest bujna roślinność i dzika zwierzyna – słonie, tygrysy, nosorożce, a przede wszystkim orangutany, których liczba szacowana jest tu na kilka tysięcy. Poza Sumatrą, żyją one w licznych grupach jedynie na Borneo. Dojazd nad rzekę – możliwość relaksu i kąpieli. Nocleg nad rzeką w pobliżu parku narodowego.
Dzień 4
OBSERWACJA ORANGUTANÓW
Wycieczka do Parku Narodowego Gunung Leuser, który zwiedzamy poruszając się na piechotę po wąskich ścieżkach gęstej dżungli. W planie mamy dostrzec orangutany, drugie naczelne co do wielkości po gorylach. Miejscowy przewodnik powinien wytropić dla nas jedną z grup tych wspaniałych zwierząt. Dzięki temu będziemy mogli je obserwować i fotografować z niewielkiej odległości. Nieraz orangutany zaciekawione ludźmi próbują nawiązać dosłownie bezpośredni kontakt. Na tym obszarze żyją też słonie, tygrysy i zagrożone wymarciem nosorożce sumatrzańskie, które jednak niezwykle trudno spotkać. Powrót z dżungli dla chętnych może być bardzo atrakcyjny. Wystarczy położyć się na specjalnych, napompowanych dętkach i spokojnie spłynąć rzeką wprost do hotelu, zamiast pokonywać trasę na piechotę. Kolejny nocleg nad rzeką.
Dzień 5
YOGYAKARTA
Przejazd do Medan na lotnisko. Przelot do Yogyakarty na Jawie, kolebki jawajskich tradycji, sztuki i nauki, określanej mianem kulturalnej stolicy Indonezji. Po południu zwiedzanie miasta rikszami. Jogya, jak nazywają ją mieszkańcy, słynie ze znakomitego rękodzieła. O jego kunszcie przekonamy się zwiedzając m.in. warsztaty produkujące batiki, czyli specjalnie barwione przy użyciu wosku tkaniny. Wieczorem możliwość posmakowania typowego jawajskiego jedzenia ulicznego. Tutejszy street food uchodzi za doskonały i tani. Dla chętnych opcjonalnie: przedstawienie tradycyjnego indonezyjskiego teatru cieni (Wayang Kulit). Nocleg w Yogyakarcie.
Dzień 6
BOROBUDUR I PRAMBANAN
Ten dzień przeznaczamy na poznawanie najważniejszych zabytków całej Indonezji, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie zaczynamy wcześnie rano od magicznej świątyni Borobudur, nad którą czasem unoszą się malownicze mgły, a wschodzące słońce rozświetla niebo na różowo. Borobudur to jedna z największych i najlepiej zachowanych świątyń buddyjskich na świecie. Została wybudowana na przełomie VIII i IX wieku. Następnie przejazd do hinduskiego kompleksu świątynnego Prambanan z IX wieku. Z obu świątyń rozpościerają się malownicze widoki na otaczające je wzgórza i wulkany, w tym nadal czynny Merapi.
Dzień 7
POCIĄGIEM PRZEZ JAWĘ
Przejazd pociągiem na wschód Jawy to ciekawe przeżycie i możliwość obserwacji Indonezyjczyków. Za oknem mijamy liczne wsie i pola ryżowe, Jawa to jedna z najgęściej zamieszkanych wysp. Przejazd z postojami w rejon wulkanu Bromo. Dojazd do Parku Narodowego Bromo – Tengger – Semeru obejmującego zachwycające wulkany. Nocleg w jednej z miejscowości położonej u stóp wulkanu.
Dzień 8
WULKAN BROMO
Pobudka przed świtem i wyjazd samochodami 4x4 na wschód słońca, kiedy mamy najlepszą możliwość podziwiania księżycowego krajobrazu usianego kraterami. Następnie wspinaczka (po schodach) na krawędź aktywnego wulkanu Bromo, który może w każdej chwili eksplodować… Jeśli dopisze nam pogoda widok z Bromo zapamiętamy na całe życie. Przejazd na lotnisko w Surabaya. Przelot do Makassar, największego miasta na kolejnej, bardzo ciekawej wyspie - Sulawesi (Celebes). Nocleg w Makassar.
Dzień 9
MAKASSAR - KRAJ TORADŻÓW
Przelot z Makassar na niewielkie lotnisko w środkowej części Sulawesi. Dzięki temu znacznie skrócimy czas podróży i nie będziemy pokonywać dwa razy tej samej drogi. Przejazd na terytorium Toradżów, mieszkańców górskich rejonów, którym udało się zachować czasem szokujące dla nas tradycje i obrzędy. Zwiedzanie wiosek z niezwykłymi domami w kształcie łodzi, oglądanie grobowców i figur tau-tau, wyobrażeń zmarłych, ustawianych przed miejscami pochówku oraz jaskiń, w których Toradżowie chowają swoich bliskich lub umieszczają ciała zmarłych w niszach wysoko pod stropem skalnym. Szokujący jest zwyczaj pochówku małych dzieci w drzewach. Sulawesi jest piękną wyspą. W połączeniu z wyjątkowymi zwyczajami jej mieszkańców sprawia, że ta część wycieczki do Indonezji jest bardzo ciekawa. Nocleg w hotelu w Rantepao.
Dzień 10
KRAJ TORADŻÓW
Wycieczka po okolicznych wioskach. Podpatrywanie życia miejscowych społeczności. Naszym najważniejszym celem jest uczestniczenie w obrzędach Toradżów, a konkretnie w niesamowitych ceremoniach pogrzebowych, do których rodziny przygotowują się czasem nawet latami. Podczas nich setki świń i wołów składa się w ofierze. Jeżeli weźmiemy udział w takiej uroczystości, musimy również złożyć ofiarę. W uroczystościach tych uczestniczą setki, a nawet tysiące ludzi. Są barwnie ubrani, wszystko odbywa się według specjalnego ceremoniału. Nocleg w hotelu w Rantepao.
Dzień 11
PRZELOT DO JAYAPURA
Ostatnie kilka godzin w kraju Toradżów wykorzystamy na zobaczenie miejsc, które mogliśmy przeoczyć w poprzednich dniach. Długa podróż do Makassar na samo południe wyspy. W tym największym mieście Sulawesi zobaczymy port, miejsce do którego wciąż docierają handlowe żaglowce. Nocny, długi lot do Jayapura, miasta leżącego w północnej części Nowej Gwinei.
Dzień 12
DOLINA BALIEM
Rano lądujemy w prowincji Papua Zachodnia. Następnie niewielkim lokalnym samolotem lecimy do miejscowości Wamena w Dolinie Baliem w centralnej części wyspy, skąd rozpoczynają się wyprawy na Nowej Gwinei. To zupełnie inny świat. Dolina Baliem to unikalny region, gdzie dziesiątki tysięcy Papuasów zetknęło się z naszą cywilizacją dopiero w połowie XX w. Po wylądowaniu w Wamena i spotkaniu lokalnego przewodnika przejście do hotelu. Krótkie zwiedzanie okolicy. Przejazd do wioski Wesaput, gdzie mieszkają Papuasi z plemienia Dani. W drodze powrotnej zobaczymy lokalny targ. Nocleg w hotelu w Wamena.
Dzień 13
DOLINA BALIEM
Przejazd do południowej części terytorium plemienia Dani. Kilkugodzinny trekking do papuaskich wsi, obserwacja pracy mieszkańców i ich codziennego życia. To prawdziwa wyprawa, musimy być tu przygotowani na błotniste ścieżki, czy przechodzenie strumyków. Żyjący w górach Dani uprawiają ręcznie poletka. Ich chaty są bardzo biedne i wciąż można tu spotkać mężczyzn ubranych jedynie w koteki, czyli osłony na penisy. Czasem wędrują tu ludzie z sąsiednich plemion, których można poznać po odrębnych kotekach. Późno po południu powrót do Wamena i możliwość ochłonięcia w tej namiastce cywilizacji. Nocleg w hotelu w Wamena.
Dzień 14
DOLINA BALIEM
Przejazd do Jiwika w północnej części Doliny Baliem, miejsca, w którym wciąż powszechne są takie obyczaje, jak na przykład przechowywanie uwędzonych ciał przodków w domach. Obserwowanie tradycyjnych ceremonii: taniec i pieczenie świni w ziemi, poznawanie zwyczajów ludu Dani i próby rozmowy z nimi z pomocą przewodnika. Chętni mogą spożyć wraz z Papuasami upieczoną w ziemi świnię ze smacznymi dodatkami. Powrót do Wamena i tam nocleg.
Dzień 15
JAYAPURA
Nasza wyprawa na Nowej Gwinei dobiega końca. Przejście (lub przejazd) na lotnisko i powrót samolotem do Jayapura. Po przylocie wycieczka nad jezioro Sentani i rejs do jednej z wysepek zamieszkanych przez plemię Sentani. Ludzie żyją tu w domach na palach, są znakomitymi rybakami, uprawiają także sago. Nie obędzie się bez akcentu historycznego. Podjedziemy pod pomnik upamiętniający gen. MacArthura. Nowa Gwinea była areną ciężkich walk inwazyjnych sił japońskich i broniących wolnego świata Aliantów. Nocleg w hotelu w Jayapura.
Dzień 16
JAYAPURA – LOMBOK
Przelot z przesiadką z Nowej Gwinei na wyspę Lombok słynącą ze swojej dziewiczości i pięknych krajobrazów. To dużo mniej skomercjalizowane miejsce niż sąsiednia, słynna wyspa Bali. Lombok jest idealny na spokojny wypoczynek na koniec wyjazdu. Co więcej, nie ma tu masowej turystyki, jest spokój i niezakłócone piękno przyrody. Z plaż rozciągają się malownicze widoki na zielone wzgórza i formacje skalne. Nocleg w hotelu na Lomboku.
Dzień 17 - 18
LOMBOK
Czas na wypoczynek i plażowanie. Możliwość wycieczek fakultatywnych (dodatkowo płatnych – informacja w Prestige Book). Lombok słynie tradycyjnych wiosek Sasaków, pierwotnych mieszkańców Lomboku. W ich wiosce można zobaczyć tradycyjne domy zbudowane z bambusa. Sasakowie słyną również z rzemiosła, jest to więc okazja do zakupienia oryginalnej pamiątki. Kolejną opcją jest wycieczka na zbocza wulkanu Gunung Rinjani (3726 m n.p.m.). Można tam podziwiać piękną przyrodę i wodospady. Gunung Rinjani to najwyższa góra między Azją, a Nową Gwineą. Noclegi w hotelu na Lomboku.
Dzień 19
LOMBOK – BALI
Czas wolny. Rejs szybką łodzią z Lomboku na Bali. Pobyt na najbardziej znanej i turystycznej wyspie Indonezji, która być może znana jest już Wam doskonale. Nocleg w hotelu na Bali.
Dzień 20
BALI - WYLOT
Czas wolny na odpoczynek, plażowanie lub ewentualną wycieczkę fakultatywną po wyspie (szczegółowe propozycje będą podane w Prestige Book). Kończmy nasze wakacje w Indonezji. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 21
PRZYLOT DO POLSKI
Lądowanie w Warszawie na lotnisku Chopina.