Dzień 1
WYLOT
Wylot rano z lotniska w Warszawie do Helsinek. Na życzenie możliwość lotu z dowolnego, innego lotniska. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Informatorze Przedwyjazdowym, którą otrzymuje każdy uczestnik wyprawy. Po przylocie transfer do hotelu i nocleg w centrum Helsinek.
Dzień 2
MURMAŃSK
W godzinach porannych transfer na lotnisko, gdzie będzie czekał samolot czarterowy do Murmańska (68° 57’ N). Jest to największe miasto poza kręgiem polarnym i główny port dla okrętów atomowych. Przez lata komunizmu było miastem zupełnie zamkniętym dla cudzoziemców. W Murmańsku odnajdziemy sporo z atmosfery dawnych i niekoniecznie dobrych czasów. Po przylocie przejazd do portu, zaokrętowanie na atomowy lodołamacz i początek rejsu.
Dzień 3
MORZE BARENTSA
Wypłynięcie na Morze Barentsa. Pierwszy dzień na pełnym morzu, który będzie czasem relaksu i próbą aklimatyzacji na lodołamaczu – naszego wspólnego domu na najbliższe dwa tygodnie. Podczas rejsu można wziąć udział w ciekawych prezentacjach i wykładach prowadzonych przez załogę dotyczących geologii, świata przyrody, historii i innych aspektów związanych z Arktyką. Przekazane zostaną także informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas lotów helikopterem w tym odległym zakątku świata. Nie można przegapić widoku otaczającej nas przyrody – arktycznego ptactwa morskiego oraz żyjących tutaj wielorybów. Rejs to też okazja do kosztowania przygotowywanych dla nas potraw i odwiedzin dobrze zaopatrzonego baru.
Dzień 4 - 7
REJS
Wyprawa wkracza na obszar morza pokrytego krą i w dalszym ciągu kontynuuje kurs na północ. W tym czasie obserwujemy niesamowity świat lodu, śniegu i wody. Nie można nie zachwycić się widokiem i odgłosem przełamywanych przez statek grubych warstw lodowych, pozostawiających po sobie olbrzymie bloki lodu. Załoga kontynuuje prezentacje slajdów i filmów na temat Dalekiej Północy opatrzonych fachowym komentarzem, co pozwoli nam jeszcze bardziej wgłębić się w tajniki życia przyrody w tym regionie. Loty helikoptera oraz mapa warunków lodowych otrzymywana z satelity pomaga kapitanowi sprawnie prowadzić lodołamacz optymalną trasą. W tym też czasie każdy będzie miał możliwość lotu śmigłowcem, z którego czasem można dostrzec białe niedźwiedzie. Zaplanowany jest także postój i jedyna w swoim rodzaju przechadzka po lodzie.
Dzień 8
BIEGUN PÓŁNOCNY
W zależności od warunków pogodowych i lodowych na trasie, tego dnia mamy zamiar osiągnąć cel główny wyprawy - postawić stopę na Biegunie Północnym. Nasze urządzenia GPS pokażą pomiar 90° 00’ N. Jesteśmy na dachu świata, jako nieliczni ludzie na świecie dostępujący tego zaszczytu. Tam następuje zejście na lód i postawienie na biegunie stopy. Jeżeli pogoda dopisze, znajdzie się też czas na uroczyste świętowanie połączone z nietypowym grillowaniem na lodzie. Liderzy wyprawy organizują też tradycyjnie dla chętnych krótkie zanurzenie się w Morzu Arktycznym. To nie żart, są tacy, którzy korzystają z tej możliwości.
Dzień 9
REJS POWROTNY
Rozpoczynamy rejs powrotny, kierując się na południe. Dokładna trasa jest uzależniona od warunków, tak jak w dniach wcześniejszych, pilot śmigłowca będzie wykonywał loty rozpoznawcze i tym samym uczestnicy wyprawy będą mogli ponownie podziwiać z góry siłę naszego lodołamacza i wielkie widowisko ciągle zmieniającej się scenerii. Będziemy wypatrywać mieszkańców lodowego świata, a w szczególności niedźwiedzi polarnych, pięknych, drapieżnych bestii dla których jesteśmy tylko pożywieniem. Możliwość wzięcia udziału w dalszych prezentacjach o niezwykłej arktycznej przyrodzie, a także zwiedzania centrum kontroli i systemu napędzającego statku.
Dzień 10 - 11
ZIEMIA FRANCISZKA JÓZEFA
Docieramy do Ziemi Franciszka Józefa – najbardziej wysuniętego na północ obszaru Rosji i Europy. Ten malowniczy archipelag składa się ze 191 wysp. Obszar ten, który praktycznie nigdy do końca nie był zbadany (odkryty dopiero w 1873 roku), jest nazywany przez wielu przyrodniczym rajem arktycznym. Niedźwiedzie polarne oraz arktyczne lisy często zbliżają się do statku, wtedy będziemy mogli je fotografować. Będziemy mogli również wypatrywać wielorybów, narwali, morsów i fok żyjących blisko brzegu. Atrakcją są kolonie ptactwa zamieszkującego skaliste klify. W tych dniach przewidziane są zejścia na ląd, które będą się odbywać za pomocą zodiaków – znakomitych pontonów motorowych. Odwiedzimy też historyczne miejsca pierwszych prób badawczych i dotrzemy na przylądek Norway, na którym po odważnej próbie wyprawy dotarcia do Bieguna przetrwali zimę arktyczną norwescy badacze, Fridtjof Nansen i Hjalmar Johansen.
Dzień 12
POŻEGNALNY BANKIET
Nasz statek kieruje się już w stronę Murmańska przez zimne wody Morza Barentsa. Jeszcze jedna szansa na wypatrywanie ptactwa morskiego i wielorybów, a także podsumowanie ekspedycji i pożegnalny bankiet.
Dzień 13
LOT DO HELSINEK
W godzinach porannych przybycie do Murmańska i opuszczenie statku. Transfer na lotnisko. Lot powrotny do Helsinek samolotem czarterowym. Przejazd do hotelu i nocleg w centrum Helsinek.
Dzień 14
PRZYLOT DO POLSKI
Przelot do Warszawy lub innego, wybranego miasta.