PLAN WYPRAWY
Dzień 1
WYLOT
Wylot z Polski. Przelot z przesiadką do Tanzanii na lotnisko Kilimandżaro. Nocleg w Aruszy.
Dzień 2
TREKING DO MANDARA
Piękny poranek i poranna kawa towarzyszy nam, gdy zaczynamy już myśleć o najważniejszym etapie podróży – wejściu na Kilimandżaro. Krótka podróż pod masyw górski. Po drodze postój we wsi Tengeru, gdzie znajduje się zadziwiające miejsce świadczące o naszej skomplikowanej historii - największy polski cmentarz w Afryce. Docieramy do wsi Marangu. Od tego miejsca zaczyna się część trekkingowa. Przy drodze Marangu zbudowano schroniska, co pozwala wchodzącym dobrze wypocząć, ogrzać się i zwiększyć szanse zdobycia szczytu. W tym dniu pokonamy różnicę wzniesień 800 m na trasie 7 km z Marangu do Mandara. Jest to zaledwie 4-5 godzin łatwego marszu wygodną ścieżką przez piękny wiecznie zielony las. Nocleg w schronisku Mandara na wysokości 2700 m n.p.m.
Dzień 3
PRZEJŚCIE Z MANDARA DO HOROMBO
Trekking z Mandara do Horombo. Przewidziana różnica wzniesień to 1020 m na trasie 11 km. Cel osiągniemy po ok. 5-7 godzinach marszu. Podczas wejścia mamy czas na liczne postoje i fotografowanie. Droga w góry wiedzie przez zmieniające się strefy roślinności, a w oddali już widać wierzchołek Kilimandżaro. Nocleg w schronisku Horombo na wysokości 3720 m n.p.m.
Dzień 4
DZIEŃ NA AKLIMATYZACJĘ
Dzień przeznaczony na aklimatyzację. Zalecany odpoczynek, krótkie spacery, a dla osób posiadających dość siły wycieczka piesza na stoki pobliskiego, skalistego wulkanu Mawenzi, bocznego wierzchołka masywu. Okazja do pięknych fotografii i przebywania w górskiej scenerii. Dzień na tej wysokości znacznie zwiększa nasze szanse wejścia na szczyt. Nocleg w schronisku.
Dzień 5
PRZEJŚCIE Z HOROMBO DO KIBO
Przejście z Horombo do Kibo. Przewidziana do pokonania różnica wzniesień to ok. 1000 m na trasie 10 km (ok. 6 godzin marszu). Ścieżka przebiega przez tereny pokryte skąpą roślinnością, a po minięciu ostatniego źródła wody wchodzi w niemal pozbawione roślinności piętro wysokogórskie. Posiłki są jak zwykle przygotowywane przez naszych wspaniałych kucharzy. Odpoczynek w schronisku Kibo na wysokości 4800 m n.p.m.
Dzień 6
SZCZYT KILIMANDŻARO
Zwyczajowo w nocy rozpoczyna się podejście na szczyt. Ścieżka prowadzi piargami i stromym stokiem pokrytym wulkanicznym pyłem. O świcie powinniśmy się znaleźć na krawędzi krateru na tzw. Gilman’s Point, skąd rozpościera się genialny widok na krater i pola lodowe. Już za samo zdobycie Gilman’s Point też zostaniemy uhonorowani dyplomem. Dalej ścieżka biegnie krawędzią krateru na Uhuru, najwyższy punkt masywu Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) i całej Afryki. Przy wejściu nie ma trudności technicznych, ale wysokość daje o sobie znać. Każdy kto straci siły lub będzie się gorzej czuł i postanowi zawrócić, może zejść z przewodnikiem do schroniska. Jeszcze tego samego dnia następuje zejście do Horombo. Szybka utrata wysokości powoduje coraz lepsze samopoczucie. Nocleg w schronisku.
Dzień 7
ZEJŚCIE Z KILIMANDŻARO
Dalsze zejście do Mandara i dalej do wsi Marangu. Z powrotem szybko mijamy strefy roślinne. Trekking kończy się uroczystym wręczeniem dyplomów zdobycia wierzchołka lub Gilman’s Point. Dojazd do Moshi. Nocleg w Aruszy lub w Moshi, mieście położonym u podnóża Dachu Afryki. Rozkoszujemy się prawdziwą łazienką, ciepłą wodą i przyjemnym klimatem.
Dzień 8
PRZYLOT NA ZANZIBAR
Przejazd na lotnisko i przelot na Zanzibar, cieszącą się pewną autonomią wyspę na Oceanie Indyjskim, słynną z upraw przypraw, rafy koralowej i bogatej historii. Plaże Zanzibaru z białym, niczym śnieg koralowym piaskiem nie mają sobie równych. Przejazd na przeciwległy, wschodni kraniec wyspy. Nocleg w bungalowach przy plaży.
Dzień 9-10
RAJSKIE PLAŻE ZANZIBARU
Wypoczynek na Zanzibarze - plażowanie, kąpiele w lagunie, podglądanie leniwego życia mieszkańców nadbrzeżnych wiosek, smakowanie kuchni - wspaniałe owoce morza. Słuchanie dobiegających z oddali odgłosów fal rozbijających się o barierę raf. Dla osób nie potrafiących usiedzieć na miejscu możliwość jednej lub dwóch wycieczek fakultatywnych - zwiedzanie zabytkowego, unikatowego starego miasta Zanzibar, zwiedzanie plantacji przypraw, spacer po ostatnich zachowanych fragmentach pierwotnej dżungli, piknik na bezludnej wyspie. Wypoczynek na tropikalnej plaży i kąpiele w ciepłym oceanie znakomicie regenerują organizm po wysiłku podczas trekkingu. Noclegi w hotelu położonym przy plaży.
Dzień 11
WYLOT DO POLSKI
Przejazd na lotnisko do miasta Zanzibar (ewentualnie przeprawa do portowego miasta Dar es Salaam). Wylot z przesiadką do Polski.
Dzień 12
PRZYLOT
Przylot do Polski.