Dzień 1
WYLOT Z POLSKI
Wylot z Warszawy (ewentualnie innego miasta). Na lotnisku należy być minimum na dwie godziny przed odlotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Prestige Book, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Wylot z przesiadką na Spitsbergen, należący do archipelagu Svalbard. Nocleg tranzytowy.
Dzień 2
LONGYEARBYEN
Lądowanie w Longyearbyen. Pierwszy dzień pobytu na Svalbardzie. Archipelag jest terytorium należącym do Norwegii. Jednak inne kraje, w tym Polska, zachowały wiele praw do tego terenu. Zwiedzanie Longyearbyen, stolicy i największej miejscowości Svalbardu. To arktyczne miasteczko położone jest w górskiej dolinie nad fiordem. Widzimy jak ludzie próbują organizować sobie życie w tych surowych warunkach. Podczas dnia polarnego Longyearbyen odwiedzają turyści, jest tu kilka sklepów i barów. Nieopodal widzimy stare, nieczynne już kopalnie węgla, którym Longyearbyen zawdzięcza swe istnienie. Zaokrętowanie i początek fascynującego rejsu. Na statku przechodzimy szkolenie bezpieczeństwa. Po wypłynięciu z portu zasiadamy do pierwszego, znakomitego posiłku. Nocleg w kabinach na statku.
Dzień 3 - 9
REJS POLARNY
Rejs po wodach okalających Spitsbergen z licznymi zejściami na ląd i poznawaniem najciekawszych miejsc archipelagu. Podróż odbywa się w trakcie dnia polarnego, słońce nie zachodzi ani na moment. Dokładna trasa zależy od pogody, warunków lodowych i przyrodniczych. Codzienne planowane są zejścia na ląd przy użyciu specjalnych motorowych pontonów (zodiaków). Ponadto odbywają się sesje wykładów i prelekcji na tematy przyrodnicze i historyczne. Wieczory (oczywiście przy pełnym świetle dziennym) spędzamy na ciekawych pogawędkach przy szklaneczce ulubionych napojów. Odwiedzamy wiele fascynujących miejsc, ale o ostatecznym programie decyduje kapitan wraz z liderami wyprawy. Priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników i jest to podstawa do podejmowania wszelkich decyzji. Planowany jest rejs zarówno do północnych, jak i południowych krańców Spitsbergenu. Poniżej przedstawiamy największe, przewidywane atrakcje wycieczki.
PÓŁNOCNY SPITSBERGEN
Tu napotykamy góry lodowe, gdyż wpływamy na zimne okołobiegunowe wody. Zejścia na ląd są pięknym przeżyciem. Znajdujemy się w dzikiej, surowej krainie. Szanse na spotkanie białych niedźwiedzi bardzo rosną i podczas spacerów uzbrojeni przewodnicy są szczególnie czujni. Widzimy morsy, foki, prawdopodobnie natkniemy się na wieloryby. Wody bogate są tu w pokarm, stąd duża ilość zamieszkujących cieśninę ptaków.
Na wielusetmetrowych, skalnych klifach cieśniny Hinlopen gniazdują tysiące nurzyków i innych ptaków. To bogactwo życia zachwyca. Płyniemy w kierunku północnym. Dopływamy do bariery lodu pakowego. Stąd już dzieli nas zaledwie tysiąc kilometrów od Bieguna Północnego. Właśnie na granicy lodu powinniśmy spotkać białe niedźwiedzie. Te piękne bestie są niezwykle ciekawskie. Często zwabione naszym zapachem podchodzą po lodzie w pobliże statku. Zawiedzione, że nie mogą nas skonsumować, po pewnym czasie idą w swoją stronę.
ZIEMIA PÓŁNOCNO - WSCHODNIA
Miejsce kolejnych lądowań i pięknych spacerów. W niektórych miejscach są widoczne ślady dawnych wielorybników. Zobaczymy też olbrzymie kości tych ssaków. Przykrywające ląd lodowe czapy tworzą jedne z najdłuższych morskich barier lodowych. Poszukujemy niedźwiedzi polarnych - rejs arktyczny trwa dalej.
FIORDY I LODOWCE
Zobaczymy niezliczone fiordy i spływające do nich lodowce. Jeden z najsłynniejszych to Liefdefjorden. Nazwa oznacza fiord miłości ze względu na urzekające piękno i fantastyczny widok na lodowiec Monako. Podpływamy zodiakami do lodowców. Będziemy świadkami widowiskowych obrywów lodu.
OSADY LUDZKIE
Prawdopodobnie zawitamy do Barentsburga lub Ny Alesund. Barentsburg to rosyjska osada górnicza. Będziemy mieć tam wrażenie powrotu do czasów komunizmu. Ny Alesund to z kolei osada naukowców. Z najdalej na świecie na północ położonej poczty można wysłać widokówkę do znajomych. Przed laty z Ny Alesund Amundsen i Nobile wyruszali na swoją wyprawę sterowcem „Italia” do Bieguna Północnego. Obecnie jest to siedziba wielu stacji naukowo-badawczych. Zamieszkujące te okolice zwierzęta nauczyły się tu nie zwracać uwagi na ludzi.
Dzień 10 - 11
POWRÓT DO POLSKI
Rano wyokrętowanie. Przejazd na lotnisko i lot powrotny do Polski. Nocleg tranzytowy (w cenie wycieczki) i przylot następnego dnia.