Zadzwoń do nas aby dowiedzieć się więcej: +48 12 633 04 60

Tadżykistan – pomoc dla szkoły w Górskim Badachszanie

Biuro podróży Prestige Tours objęło patronatem szkołę podstawową w Górskim Badachszanie w Tadżykistanie. Badachszan graniczy z Afganistanem i obejmuje słabo zaludnione rejony Pamiru. Niektóre wioski są połączone ze światem jedynie wąskimi ścieżkami, nie ma nawet możliwości dojechania samochodem terenowym. Czasem znajdują się na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. i panuje tam bardzo surowy klimat. W lecie jest przyjemnie, natomiast w zimie temperatura spada poniżej -30°C i wieją zimne wiatry.

Do szkoły podstawowej w Basid chodzą uczniowie z czterech wiosek. Dwie z nich są bardzo odległe i wymagają od uczniów pokonania znacznej odległości. Niektórzy uczniowie muszą zostawać zatem w wiosce od poniedziałku do piątku.

Szkoła jest biedna, ale jej położenia w pięknej dolinie możemy pozazdrościć:

Dzięki ofiarności grupy Prestige Tours na ręce dyrektora szkoły zostały złożone pomoce szkolne. Już teraz planujemy zorganizowanie poważniejszej pomocy, na początek będzie to zakup komputerów.

W Chorogu, niewielkiej stolicy Górskiego Badachszanu istnieją dwa uniwersytety. Do wiosek trafiają wykształceni tam nauczyciele. Jedną z nich jest Anahita, absolwentka matematyki, która postanowiła wrócić do swojej wioski i zostać nauczycielką.

Na zdjęciach poniżej Michał Stefanowski w imieniu grupy przekazuje prezenty dla szkoły, a Jacek Torbicz prowadzi rozmowę z dyrektorem na temat przyszłej współpracy.

 

Szkoła w Basid została wybudowana w latach osiemdziesiątych za czasów Związku Radzieckiego. Od tamtej pory nie była ani razu remontowana. Miejmy nadzieję, że kolejne grupy biura podróży Prestige Tours pojawią się w wiosce Basid, by wspomóc jej przemiłych i gościnnych mieszkańców. Uczestnicząc w wyjeździe do Tadżykistanu, wspierasz szkołę w odległym Badachszanie.

Opis naszej wyprawy do Tadżykistanu i Górskiego Badachszanu. Wrażenia z Tadżykistanu przeczytacie na blogu.