DZIEŃ 1
WYLOT
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i spotkanie z polskim pilotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Informatorze Przedwyjazdowym. Wylot z przesiadką do Ułan Bator.
DZIEŃ 2
UŁAN BATOR
Przylot do Ułan Bator i przejazd do hotelu. Po krótkim odpoczynku zwiedzamy mongolską stolicę, która jest jedynym wielkim miastem kraju. Spacerujemy przez ogromny plac Czyngis Chana, wokół którego rozmieszczone są najważniejsze gmachy. Widzimy też pomnik Czyngis Chana i Suchebatara - bohatera rewolucji. Następnie zwiedzamy pałac ostatniego buddyjskiego władcy Mongolii - Bogdo Gegeena. W latach komunizmu zburzono i spalono setki zabytkowych budynków w Mongolii i przetrwały tylko nieliczne.
Widzimy też buddyjski klasztor Gandan, który był jedynym czynnym klasztorem w kraju do 1990 roku. Wyjazd na Zaisan Memorial, z którego roztacza się wspaniała panorama otoczonego wzgórzami miasta. Wieczorem kolacja składająca się ze specjałów kuchni mongolskiej, opartej na różnych rodzajach bardzo smacznego mięsa. Nocleg w hotelu w centrum Ułan Bator.
DZIEŃ 3
PUSTYNIA GOBI
Przejazd na lotnisko i lot do miasteczka Dalanzadgad, stolicy ajmaku (mongolskiego województwa) południowogobijskiego, który graniczy z Chinami. Dalsza podróż przebiega samochodami terenowymi. Ruszamy przez Gobi, pustynię bardzo urozmaiconą i ciekawą. Dojazd do tzw. śpiewających piasków Khongor z najwyższymi w Mongolii wydmami. Ich wysokość dochodzi do kilkudziesięciu metrów, a ze szczytów rozciąga się wspaniała panorama pustyni Gobi, o czym przekonamy się naocznie. O zachodzie słońca Gobi przybiera szczególnie piękne kolory. Kolacja. Nocleg w „hotelu jurtowym” na Gobi (jurty dla turystów wyposażona w łóżka z pościelą).
DZIEŃ 4
BAYANZAG
Tego dnia spotkamy ludzi pustyni - prawdziwych nomadów, gdzie będzie można podejrzeć tradycyjny sposób życia tych nawykłych do wędrówek ludzi. Odważniejsi mogą spróbować kumysu lub innych „specjałów”. Chętni zasiądą na jednego z baktrianów - dwugarbnych wielbłądów. W planie mamy też pieszą wycieczkę do rysunków naskalnych, które w suchym klimacie przetrwały w idealnym stanie tysiące lat. Obiad. Przejazd do Bayanzag - Płonących Klifów, gdzie amerykański badacz Roy Chapman Andrews (pierwowzór Indiany Jones’a) odnalazł ponad sto lat temu największe szkielety dinozaurów. Kolacja i nocleg w „hotelu jurtowym”.
DZIEŃ 5
GURVAN SAIKHAN
Rano wyruszamy w góry Saikhan, których najwyższy szczyt osiąga 2825 m n.p.m. Celem wyprawy jest kolejny park narodowy Gobi Gurvan Saikhan i kanion Jolin Am (Kanion Sępów). Spacer kanionem przyniesie wiele wrażeń estetycznych. W tym dniu mamy też szansę ujrzeć wiele ciekawych ptaków i innych zwierząt. Chętni za dodatkową opłatą mają możliwość przejażdżki na niewielkich,mongolskich konikach. Obiad. Po przeżyciach związanych z górskimi krajobrazami kierujemy się na nocleg do hotelu w Dalanzadgad.
DZIEŃ 6
UŁAN BATOR
Przejazd na lotnisko i wylot do Ułan Bator. Prosto z lotniska jedziemy podziwiać ogromny pomnik Czyngis Chana, największy konny pomnik świata, który stoi w ważnym dla historii kraju miejscu. Po powrocie do Ułan Bator czas na ostatnie zakupy i spacery po mieście. Tego dnia czeka nas jeszcze folklorystyczny koncert. Nocleg w Ułan Bator.
DZIEŃ 7
PRZEJAZD POCIĄGIEM KOLEI TRANSSYBERYJSKIEJ
Do południa czas wolny w Ułan Bator. Spacerujemy po głównym placu i przyległych ulicach mając okazję do ostatnich fotografii. Zaglądamy na Plac Beatlesów, miejsce spotkań młodych mieszkańców miasta. Przejazd na stację kolejową i wyjazd do Ułan Ude w Rosji. Trasa wciąż biegnie odnogą Kolei Transsyberyjskiej poprowadzonej z Moskwy przez Ułan Bator aż do Pekinu. Długi postój pociągu na granicy. W Rosji wjedziemy w granice Republiki Buriacji – jednej z półautonomicznych rosyjskich republik, gdzie znaczącą grupą etniczną są należący do narodów mongolskich Buriaci. Nocleg w pociągu (miejsca do leżenia, przedziały 4-osobowe).
DZIEŃ 8
UŁAN UDE
Rano przyjazd do Ułan Ude, stolicy Buriacji. Zwiedzanie miasta założonego w 1666 roku przez Kozaków, w którym mieszały się wpływy rosyjskie, mongolskie i chińskie. Spacerujemy po centrum miasta oglądając sobór Odigitrijewski i inne budowle. Znajdziemy się też na Placu Sowietów. Ciekawostką jest tutaj największa na świecie głowa Lenina, która przypomina nam o minionych czasach. Nocleg w Ułan Ude.
DZIEŃ 9
UŁAN UDE
Wyjazd do pobliskiego Iwolginska – centrum buddyjskiego. To dynamicznie rozwijający się ośrodek buddyzmu i centrum nauczania. Popołudnie spędzamy na wsi u rosyjskich starowierców. Ludzie ci byli prześladowani w Rosji i schronili się do Polski, gdzie mieszkali niemal sto lat. Po rozbiorach trafili znów pod władzę cara i zostali zesłani właśnie do Buriacji. Poznajemy tradycję i muzykę starowierców. Kolacja u starowierców, wieczorem powrót do Ułan Ude i nocleg.
DZIEŃ 10
PRZEJAZD POCIĄGIEM KOLEI TRANSSYBERYJSKIEJ
Przejazd na stacje kolejową i dalsza podróż pociągiem do Irkucka (ok. 8 h). Czeka nas kolejna podróż fragmentem Kolei Transsyberyjskiej. Tego dnia po raz pierwszy zobaczymy Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie. Linia kolejowa została poprowadzona południowymi brzegami Bajkału. Po drodze otwiera nam się widok na jezioro. Dojazd do Irkucka, przejazd do hotelu i nocleg w mieście.
DZIEŃ 11
TALCY I LISTWIANKA
Wycieczka do Talcy – zwiedzanie Muzeum Budownictwa Drewnianego Ludów Bajkału. Przeniesiono tu wiele bardzo ciekawych budowli łącznie z całymi gospodarstwami. Następnie jedziemy do Listwianki, popularnej miejscowości położonej bezpośrednio nad Bajkałem. Zaglądamy tu na lokalny targ. Powrót do Irkucka i nocleg.
DZIEŃ 12
WYSPA OLCHON
Wyjeżdżamy z Irkucka i podróżujemy kilka godzin przez tajgę zatrzymując się pod drodze. Dojazd do Bajkału. Promem przeprawiamy się na wyspę Olchon. To największa wyspa na Bajkale, Buriaci czczą tu wiele świętych miejsc, a miejsce słynie z unikatowego piękna. Dojeżdżamy do miejscowości Chużyr. Odwiedzimy tu m.in świętą skałę zwaną Szamanka. Kolacja. Nocleg w pensjonacie w Chużyr.
DZIEŃ 13
WYSPA OLCHON
Wycieczka po wyspie Olchon. Zetkniemy się tutaj ze świętymi miejscami wciąż obecnego szamanizmu. Przejedziemy przez wioskę Pieszczenaja, w której po wojnie znajdował się obóz dla więźniów. Docieramy aż na północny kraniec wyspy, gdzie stojąc na stromych klifach Przylądka Choboj będziemy mogli podziwiać jezioro Bajkał w pełnej krasie. Jeżeli będzie dobra widoczność uda nam się dojrzeć półwysep Święty Nos oraz góry po drugiej stronie „Małego Morza”. Podczas wycieczki degustacja na łonie przyrody uchy, rosyjskiej zupy rybnej. Kolacja i nocleg w Chużyr.
DZIEŃ 14
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Irkucka, przeprawa na stały ląd i przejazd do miasta. Objazd Irkucka - Plac Kirowa, Cerkiew Zbawiciela, Sobór Objawienia Pańskiego. Kolacja w lokalnej restauracji – kuchniarosyjska. Nocleg w Irkucku.
DZIEŃ 15
PRZYLOT DO POLSKI
Rano przejazd na lotnisko i wylot z przesiadką do Warszawy. Przylot na lotnisko Chopina.
DZIEŃ 15
MOSKWA
PRZEDŁUŻENIE O ZWIEDZANIE MOSKWY I OKOLIC Przylot do Moskwy. Jeszcze tego samego dnia (wykorzystujemy długi dzień spowodowany różnicą czasu) zwiedzanie Placu Czerwonego i Soboru Błogosławionego Wasyla. Pod wieczór spacer po Arbacie, głównym deptaku i słynnej ulicy bogatej w życie artystyczne. Nocleg w Moskwie.
DZIEŃ 16
SIERGIJEW POSAD
Wycieczka poza Moskwę - przejazd do Siergijew Posad - jednego z najważniejszych ośrodków prawosławia. Zwiedzanie kompleksu ławry Troicko-Siergijewskiej, soboru Uśpienskiego, grobu cara Borysa Godunowa, kaplicy Nastudziennej, skarbca. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 17
KREML
Zwiedzanie Kremla, widzimy tam m.in. największy dzwon świata i słynną armatę „carpuszkę”. Po południu czas wolny do własnego wykorzystania. Wieczorem kolacja z typową rosyjską kuchnią w lokalnej restauracji. Oczywiście nie zabraknie przy tej okazji dobrze schłodzonej wódki. Nocleg w Moskwie.
DZIEŃ 18
PRZYLOT DO POLSKI
Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko Chopina.