Dzień 1
WYLOT DO IRANU
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot z przesiadką do Szirazu w południowym Iranie.
Dzień 2
SZIRAZ
Przylot do Szirazu w nocy. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Zwiedzanie Szirazu – byłej stolicy Persji, rozsławionej za rządów dynastii Zand. To miasto poetów Hafeza i Sa'diego, z pięknymi ogrodami i meczetami. Zwiedzanie rozpoczniemy od niezwykłego meczetu Naser al-Molk z charakterystycznymi kolorowymi witrażami. Następnie zobaczymy Szah Czeragh – Mauzoleum Króla Światła – ozdobione w całości lustrzanymi mozaikami, tworzącymi wyjątkowy barwny spektakl. Wstąpimy na zabytkowy bazar Vakil oraz zwiedzimy meczet Vakil. Oglądamy Bramę Koranu, pod którą przejdziemy. Następnie wizyta w Ogrodzie Eram, spacer po ogromnym parku z czasów kadżarkich, pełnym cyprysów. Ten dzień naszej wycieczki do Iranu zakończymy w urokliwych ogrodach Naranjestan, pełnym pomarańczowych drzewek. Staniemy przy mauzoleum największego z perskich poetów — Hafeza, którego poezję zna każdy mieszkaniec Iranu. Wieczorem kolacja powitalna w jednej z tradycyjnych restauracji. Nocleg.
Dzień 3
PERSEPOLIS I PASAGARD
Udajemy się do pobliskiego Persepolis, które było zniszczone i spalone przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e. To jedno z najważniejszych na świecie stanowisk archeologicznych. Pierwsi Europejczycy dotarli tutaj już w XVII wieku. Zwiedzanie pozostałości dawnej stolicy, m.in. Bramy Wszystkich Narodów, Sali 100 Kolumn, Apadany, pałaców Dariusza i Kserksesa. Zwiedzanie reliefów skalnych w Naksz-e Radżab. Zobaczymy także Naksz-e Rostam, gdzie znajdują się, wykute w pionowej skale, grobowce czterech wielkich królów Persji. Następnie zatrzymamy się w Pasargard. Był to zespół pałacowy w bujnych ogrodach. Stąd Cyrus Wielki rozpoczął budowę swojego imperium sięgającego od dzisiejszej Grecji po Chiny. Przejazd przez góry Zagros oraz przez obszary pustynne. Leży tu owiane legendami miasto Abarkooh. Tu Zobaczymy najstarsze drzewo Iranu, liczący sobie kilka tysięcy lat cyprys. Kolacja i nocleg.
Dzień 4
JAZD
Tego dnia naszej wycieczki do Iranu czeka nas podróż do Jazd. To starożytne miasto z silnymi wpływami Zoroastryzmu, jednej z najstarszych religii świata. Do dzisiaj mieszka tu wspólnota Zoroastrian. Zwiedzamy Stare Miasto. Jest to niekończący się labirynt wąskich uliczek pośród starej, glinianej zabudowy. Naszą uwagę na pewno przykują kołatki, które zachowały się na niektórych drzwiach. W każdym domu są zainstalowane po dwie – jedną dla kobiet, drugą dla mężczyzn. Dzięki temu było wiadomo kto idzie i kto osoba musi otworzyć drzwi. Według zwyczaju mężczyźnie nie może otworzyć drzwi kobieta. Podziwiamy Oteszkiade, czyli Świątynię Ognia oraz Wieżę Milczenia, miejsca składania zwłok przez Zoroastrian. W świątyni znajdziemy wiecznie płonący ogień, który odgrywa w tej religii bardzo ważną rolę. Ogień podtrzymywany jest przez całą dobę już od ponad 1500 lat i w żaden sposób nie można go zanieczyścić, nawet oddechem. Podchodzimy do meczetu piątkowego z najwyższymi minaretami w całym Iranie oraz meczetu Amir Chokhmaq. Wejście na górę sakralnej budowli i podziwianie niesamowitej panoramy miasta. Odwiedzimy też barwny bazar. W miarę możliwości możliwość spaceru po dachach bazaru! Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w Jazd.
Dzień 5
ISFAHAN
Przejazd do Isfahanu. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Nain, znajdującego się dokładnie w samym środku Iranu. Miasto znane jest z wyrobu dywanów, które są tu tkane w wielu domach. Po zobaczeniu jak wytwarza się dywany, kontynuujemy naszą wycieczkę po Iranie. Przed dojazdem postój w górach i około godzinny, łatwy górski spacer. Wstępny objazd Isfahanu. Irańskie przysłowie powiada, że Isfahan to połowa świata i można znaleźć w nim sporo prawdy. W Iranie to miasto jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Znajdują się tutaj słynne i piękne zabytki – meczety, bazary, zabytkowe mosty i oczywiście plac Imama Chomeiniego. Zatrzymamy się przy mostach Si-jo-Se (Most Trzydziestu Trzech Łuków), Khaju i Chubi. Mosty te pochodzą z XVII w., powstały za rządów szacha Abbasa II. Przerwa na herbatę pod jednym z łuków starego mostu na rzece Zajande. Udamy się też na krótki spacer po mieście. Poznamy wieczorne życie, które to koncentruje się przy ul. Chahar Bagh Abbasi. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.
Dzień 6
ISFAHAN
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie Isfahanu i cieszenie się atmosferą tego pięknego, przyjaznego, pełnego kwiatów miasta. Historia miasta zaczęła się 2700 lat temu, i było ono wielokrotnie stolicą Persji. Jego świetność przypadła na XVII w. Poznamy kręte uliczki starego miasta, bazary, meczety i pałace. Znajdziemy czas, by odwiedzić herbaciarnię i przyjemnie spędzać czas na pogawędkach. Zwiedzamy Plac Imama Chomeiniego – jeden z największych placów miejskich na świecie. Powstał on, jak większość zabytków w mieście, za czasów szacha Abbasa. Pierwsze przeznaczenie placu to boisko do gry w polo. Następnie powstały na nim zabudowania handlowe i budynki religijne. W jednym z boków znajduje się brama Qaisarije, przez którą dotrzemy do bazaru. W przeciwległym rogu stoi monumentalny meczet Imama – Wielki Meczet Królewski. Ogromny gmach budowano aż 18 lat, a główna wejściowa brama ma aż 30 metrów wysokości. Meczet umiejscowiony jest celowo pod kątem do samego placu. Oś budynku meczetu jest skierowana w stronę Mekki, by muzułmanie mogli się modlić twarzą zwróconą w tamtą stronę. Budowla ozdobiona jest wg. zasady siedmiu kolorów, które znajdują się na płytkach. Za dużym dziedzińcem znajdziemy sale modlitewną, podpartą ogromną kolumną. Nałożona na siebie kopuły powodują efekt echa, po to by modlitwy były wszędzie słyszalne. Na wschodnim krańcu placu znajdziemy Meczet Szejka Loft Allaha – przepięknie zdobiony budynek z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi tamtego okresu. Na zachodnim krańcu placu natomiast stoi Pałac Ali Qapu z królewskim parkiem. Dalsze zwiedzanie miasta. Zobaczymy Pałac Chehelsotun, meczet piątkowy, jeden z najładniejszych irańskich bazarów, łaźnie Ali Agha oraz Pałac Ośmiu Rajów, otoczony ogrodem. Ciekawym przeżyciem będzie też pokaz tradycyjnych atletycznych zawodów. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.
Dzień 7
ABYANEH, KASZAN
Wczesnym rankiem wyruszamy w długą drogę na północ. Dojedziemy do małej, tradycyjnej wioski Abyaneh, labiryntu ulic i uliczek. Wszystkie budynki są w kolorze ochry. Niektóre z nich mają wspólną podłogę z dachem innego budynku. Dalszy przejazd do Kaszan. To położone w oazie miasteczko z zachowanymi tradycyjnymi domami i ogrodami. Pierwsze ślady osadnictwa datuje się tu na 6000 lat. W spokojnym miasteczku zobaczmy długi bazar, historyczne domy Tabatabai, Amerih i Borujerdi. Zachwycą nas łaźnie sułtana Mir Ahmada oraz meczet Bozorg. Nocleg w Kaszan, w jednym z zabytkowych hoteli.
Dzień 8
KOM, TEHERAN
W tym dniu wycieczki do Iranu czeka nas podróż do świętego dla szyitów miasta Kom. Wprawdzie nie mamy prawa odwiedzać związanych z miejscem kultu budowli, ale będziemy mieć wyobrażenie, jak wygląda to ważne dla Irańczyków miejsce. Jest ono najważniejszym na świecie centrum kształcenia szyitów. Przybywają tu pielgrzymi z kraju i zagranicy. Obiad w lokalnej restauracji i przejazd do Teheranu, zatłoczonej metropolii. Kolacja połączona z pokazem muzyków i tancerzy. Nocleg.
Dzień 9
TEHERAN
Zwiedzanie irańskiej stolicy. Na początek odwiedzimy najstarszy historyczny zabytek miasta: XVI-wieczny Pałacu Golestan, gdzie znajdują się muzea, bogato zdobione pałace i ogrody. Zobaczymy też przechowywany w skarbcu, największy na świecie różowy diament i słynny Pawi Tron. Odwiedzimy XX-wieczny kompleks pałacowo-parkowy Sa’d Abad, dawną letnią rezydencję dynastii Pahlawi. Rezydencja przytłacza swoim rozmiarem i dlatego ograniczymy zwiedzanie do najważniejszych miejsc. Odwiedzimy też Polski wojenny Cmentarz. Po drodze zrobimy przystanek na lekką przekąskę i tradycyjną herbatę. Krótki postój pod ambasadą Stanów Zjednoczonych, którą podczas przewrotu z 1979 zajęli zwolennicy imama Chomeiniego. Wzięli wówczas do niewoli pracowników ambasady . Zatrzymujemy się także w kilku innych charakterystycznych punktach miasta. Nocleg.
Dzień 10
PRZYLOT
Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski z przesiadką. Przylot do Warszawy