Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

Siedzę na nabrzeżu portu handlowego w Papeete na Tahiti, największej i zarazem najsłynniejszej wyspie Polinezji Francuskiej, należącej do archipelagu Wysp Towarzystwa. Stąd odpływają statki handlowe na inne malownicze wyspy.. A wysp należących do Polinezji Francuskiej jest prawie dwieście, rozrzuconych na 5 mln km2 powierzchni Oceanu Spokojnego. Właśnie przed chwilą kupiłam bilety dla siebie i dla moich dwóch koleżanek na rejs z Tahiti na Bora Bora. W porcie ruch. Statek, którym popłyniemy, jest jednostką handlową, ale dysponuje miejscami dla pasażerów i właśnie przygotowują go do drogi. Marynarze ładują towary, powoli gromadzą się pasażerowie z koszami, kocami, tobołkami. Wracają zapewne do swych domów na Raiatea i Tahaa – wyspach, na których będziemy się zatrzymywać w drodze na Bora Bora. Świeży zapach oceanu, ruch portowy, bezchmurne niebo, pokrzykiwania krążących nad portem ptaków, widok krzątających się marynarzy – wszystko to sprawia, że czuję już smak morskiej przygody.

Statek jest dość leciwy, ale mam nadzieję, że dopłynie. Właśnie zaczyna się pora deszczowa i obawiam się, czy nie zaskoczy nas sztorm lub gwałtowna ulewa. Do tej pory jednak nie spadła jeszcze kropla deszczu. Opady w trakcie pory deszczowej są zazwyczaj bardzo gwałtowne, ale to, że strumienie wody spadają na Tahiti, nie oznacza, że w tym samym czasie deszcz pada na przykład na Markizach. Bez nowoczesnego sprzętu nawigacyjnego  nieznający tutejszych wód kapitan statku nie miałby szans na dopłynięcie podczas ulewy do jakiejś zasłoniętej taflą deszczu wyspy, której nie widać, gdy dookoła wznoszą się ściany spadającej z góry wody. Tylko błyskawica w trakcie burzy na moment może rozświetlić otoczenie i oczom żeglarzy ukaże się ląd.

Lido i jego kraj

Na ławeczce w porcie siedzi obok mnie Lido, chłopak, który obwiózł nas po wyspie i bardzo dużo opowiedział o kulturze jej mieszkańców.

– Jestem jedynakiem, mam kilkanaście hektarów ziemi na Markizach i planuję ożenić się z białą kobietą, mieć czworo dzieci i prowadzić hotel. Markizy są piękne i tam by ci się spodobało – kusi Lido, duży Polinezyjczyk, dla którego stanowię potencjalną kandydatkę na kierowniczkę hotelu, kucharkę, pokojową, niańkę i żonę w jednym. Lido nie zastanowił się, czy przypadkiem większość z tych stanowisk pracy nie jest już przeze mnie zajęta w moim ojczystym kraju. Kobiety wszędzie na świecie pracują zazwyczaj na co najmniej trzy etaty. A na Polinezji Francuskiej ich praca także jest widoczna. Głównie to one są kierowcami autobusów (trzymając niemowlę na kolanach!) i taksówek, sprzedawczyniami, recepcjonistkami, urzędniczkami i tak dalej. A co robi polinezyjski mężczyzna? Łowi ryby, pije kawę, dużo myśli o swej pięknej ojczyźnie, z której Francuzi uczynili raj na ziemi, dla siebie samych, rzecz oczywista.

Polinezja Francuska cieszy się statusem terytorium zamorskiego Francji. Cieszy się, bo Francuzi budują tu duży szpital, który ma nosić imię Jacques´a Chiraca (ciekawe, czy prezydent Sarkozy będzie rościł sobie pretensje do tej nazwy), przelewają duże sumy pieniędzy na subwencjonowanie projektów lokalnych, które to dotacje są często defraudowane przez miejscowych decydentów w kooperacji z francuskimi braćmi. Musi się cieszyć, bo jej gospodarka jest w dużym stopniu zależna od Francji, mającej do spłacenia dług za naziemne i podziemne próby jądrowe przeprowadzane w tym rejonie. W 1960 r. powstało międzynarodowe lotnisko Faa'a, co pobudziło rozwój turystyki. W 1963 r. Francja utworzyła w Polinezji CEP – Centrum Prób Nuklearnych na Pacyfiku, którego dowództwo znalazło się na Tahiti (wyspie miłości!). Zlokalizowanie w Papeete bazy wojskowej spowodowała nagły rozwój budownictwa i sieci usług, a na Tahiti zaczęli masowo migrować mieszkańcy innych wysp, porzucając swoje uprawy. W następstwie tego wzrósł import żywności i dóbr konsumpcyjnych. Większość żywności na Polinezji Francuskiej pochodzi z importu. Próby nuklearne przyczyniły się do nagłego wzrostu gospodarczego Polinezji Francuskiej. W 1966 r. rozpoczęto naziemne próby atomowe na Mururoa i Fangataufa w archipelagu Tuamotu. Dziewięć lat później na skutek interwencji między innymi Australii i Nowej Zelandii, do których brzegów docierał pył po wybuchach jądrowych, przeniesiono próby pod ziemię. W 1992 r. Francja zaniechała prób, ale w 1995 r. Jacques Chirac zadecydował o ich wznowieniu. Polinezyjczycy protestowali i ostatecznie po sześciu próbach, 26 stycznia 1996 r. przerwano je.

Ogółem przeprowadzono 180 prób atomowych w Polinezji Francuskiej. Rocznie na rząd francuski wydawał na nie miliard dolarów. Część tej sumy trafiała do centrum wspomagającego gospodarkę Polinezji na Tahiti. Od kilku lat wydatki Francji na bazę wojskową na Polinezji spadły. Do końca 2005 r. Polinezja otrzymywała roczną dotację w wysokości 150 mld dolarów. Polinezyjczycy wcale nie pragną całkowitej rozłąki z Francją. Problem stanowiłby brak dofinansowania i nie wiadomo, czy na utrzymanie państwa wystarczyłyby dochody z turystyki i hodowli pereł. – Nie puścimy tak łatwo Francuzów – mówi Lido – niech spłacą swój dług.

Rejs i fafaru

Zostawiamy Lido w porcie Tahiti i zaokrętowujemy się na statku handlowym płynącym na Bora Bora (drugą wyspę miłości!). Jesteśmy bardzo zadowolone, że czeka na nas miejsce w kabinie – postarałyśmy się o jej rezerwację już w Polsce, przezornie wysyłając faks. Wchodzimy po stromych metalowych schodkach na pokład: Ala z niewygodną walizką, Karolina w butach na obcasach, ja w bluzeczce prawie niczego nie zakrywającej – elegantki z Polski. O zgrozo! Marynarze wyglądają jak piraci, są jeszcze zajęci ładowaniem towarów na pokład, ale co będzie dalej? Czy zaczną wydzierać nam kosztowności i każą wracać wpław? Oprócz nas na pokładzie jest jedynie ludność tubylcza, przeważnie baaardzo obfitych kształtów, z koszykami, pakunkami, kocykami. Większość spędzi noc na pokładzie statku, gdyż kabin jest tylko kilka, ale przezorny zawsze ubezpieczony.

Instalujemy się w kabinach. Ala pobladła. Ta kabina nie kwalifikuje się do przyznania jej gwiazdek. Ale przecież to tylko jedna noc. Szukamy toalety na korytarzu. O druga zgrozo – marynarski siermiężny wychodek! I bez prysznica.Kabina tortur! A jednak ta Polinezja nie jest tak całkiem nudna, jak to nam przedstawiają biura podróży. Super! Dziewczyny nieco przygasły. Spacerujemy po pokładzie, zasiedlonym głównie przez mężczyzn. Wzbudzamy pewną sensację i postanawiamy wrócić do kabin. Zasypiam. Gdy otwieram oczy, jest ciemno jak w smole. Budzi mnie Ala. – Aniu, tu dzieje się coś dziwnego, jakieś podejrzane typy się kręcą, jest ciemno – mówi. Drzwi do naszych kabin muszą być otwarte, gdyż inaczej grozi nam uduszenie. Wysoka temperatura powietrza, połączona z dużą wilgotnością dają efekt łaźni parowej. Przez korytarz defilują „rzezimieszki”, przechodzą obok otwartych kabin, jak również przechadzają się po pokładzie, obok otwartych okienek do kabin, wkładając od czasu do czasu głowę w okno i wytrzeszczając na nas białka swych oczu.

Idę do kuchni sprawdzić, co na kolację. Kuk – ogromny mężczyzna, robi nam wyrzuty za spóźnienie; już wszyscy są po kolacji. Najpierw podaje pokarm polinezyjskich królów, fafaru, i mówi, że dopiero gdy się go zje, jest się naprawdę w Polinezji. Nigdy nie jadłam czegoś tak niesmacznego, podejrzewam, że kucharz chce zrobić dowcip i daje mi coś ohydnego i zepsutego, ale uświadamiam sobie, że przecież wtedy sam narobiłby sobie kłopotu. Przełykam kęs. Są to kawałki surowej ryby sfermentowanej w morskiej wodzie. Koleżanki nie podejmują próby. Kucharz uśmiecha się. Iorana – woła. Z jego twarzy bije dobroć. Przyrządza nam wielkie porcje jedzenia i patrzy, czy nam smakuje i czy wszystko zjedzone. Myślałam, że pęknę z przejedzenia, ale nie zrobiłabym mu przykrości, więc zostawiam czysty talerz.

W jadalni jest jeszcze trójka Polinezyjczyków: mama z synem i synową, którzy dzięki swym gabarytom wypełniają całe pomieszczenie. Gdy zjadamy kolację, oni rozkładają posłania. To dla nas znak, że terytorium jadalni jest już zaanektowane. Wracamy do kabin. Próbuję zasnąć, ale wciąż snujące się męskie postaci, w całkowitych ciemnościach, w postrzępionych ubraniach, zmierzające do toalety, która na nieszczęście znajduje się dwa metry od nas i przytrzymywanie na sznurku i tak półotwartych drzwi nieco to utrudnia. Jest duszno, a zapach bijący z toalety jeszcze bardziej potęguje wrażenie, że nie ma czym oddychać. W połowie nocy statek przybija do Tahaa.

Wychodzę na pokład, parę osób wysiada, kilka wchodzi na statek, trochę towarów zostaje rozładowanych. Ruszamy w dalszą drogę. Nad nami rozgwieżdżone (oczywiście) niebo, pod nami granatowa toń, płyniemy powoli, nic już nie mąci błogiej atmosfery. Rozluźniam się. Ala wyszła na pokład. Rozmawiamy o historii Polinezji, potem o kolekcjonerstwie, o aukcjach internetowych, o genialnych dawnych żeglarzach polinezyjskich, o tym, jakie to szczęście, że możemy tak płynąć z jednej wyspy miłości na drugą, bez konieczności spędzania nocy poślubnej.

Rano mkniemy do jadalni, ale – co za wstyd – za późno i kucharz znów musi brać się do pracy. Jest pieczywo, dżem i inne pyszności. Trójka Polinezyjczyków z jadalni już wyspana. Rozmawiam z polinezyjską mamą. Po śniadaniu pomagamy kucharzowi posprzątać i już na pokładzie rozkoszujemy się widokami i rejsem w promieniach słońca. Obok statku przepływają delfiny. Mijamy Raiatea. Są tu urokliwe zatoczki z przystaniami i domami w malowniczych miejscach, najczęściej należącymi do Francuzów.

Na pokładzie stoi wytatuowany pasażer. Tatuaż jest nierozerwalnie związany z kulturą polinezyjską. Robię „rozwodowe” zdjęcia z innym wytatuowanym piratem, na tle wyłaniającej się już zza horyzontu, charakterystycznej wyspy Bora Bora. Pokaźnych rozmiarów marynarz rzuca kotwicę. Schodzimy drewnianym trapem na ląd. Następuje rozładunek towarów. Żegnamy współpasażerów, obsługę statku, a kapitan macha nam chusteczką (chyba do nosa). Przed nami nurkowanie, plażowanie, tatuowanie każdego wolnego centymetra ciała, karmienie rekinów i płaszczek i wszystkie inne przyjemności. Szkoda tylko, że ceny w tym raju przyprawiają mnie o zawrót głowy...

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ