Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od 1978 r., wyspiarskim państewku Tuvalu zdołała przebić się w światowych mediach. Świat dowiedział się wtedy, że te bliżej nieznane wyspy na południowym Pacyfiku mogą niebawem zniknąć z powierzchni naszego globu za sprawą podnoszenia się poziomu mórz. Maksymalne wyniesienie terenu na tym archipelagu wynosi 4 m n.p.m., co nie pozostawia złudzeń co do nieuchronności potopu. Okazało się jednak, że postęp zatapiania wysp nie jest zjawiskiem aż tak gwałtownym, dlatego też świat zapomniał o Tuvalu, przynajmniej na jakiś czas.
         Tuvalu to w geografii fizycznej archipelag wysp Ellice (zwanych po polsku Wyspami Lagunowymi), zamieszkany przez około 10 000 mieszkańców, głównie pochodzenia polinezyjskiego. Cała powierzchnia lądowa tego archipelagu, leżącego pomiędzy Fidżi a Kiribati, wynosi zaledwie 25,6 km2. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że Tuvalu składa się głównie z wody morskiej. Stolicą kraju jest wioska Vaiaku, położona na wyspie Funafuti, w atolu o tej samej nazwie. Dotarcie na Tuvalu to trochę kłopotliwe, ale przede wszystkim kosztowne przedsięwzięcie. Na Funafuti jest lotnisko, jednak łączność ze światem zapewnia jeden turbośmigłowy samolot, który dwa razy w tygodniu przylatuje tutaj z Fidżi. Przy odrobinie szczęścia lokalna linia lotnicza Air Fiji może sprzedać nam promocyjny bilet za 770 USD, co za ten niewielki odcinek wydaje się opłatą absurdalną. Normalna cena za taki przelot jeszcze bardziej przeraża, wynosi bowiem aż 1000 USD.
         Po niespełna dwóch godzinach lotu powolnym samolotem zataczamy kółko nad atolem Funafuti. Pilot musi sprawdzić, w którą stronę powiewa rękaw. Na lotnisku w Funafuti nie ma wieży kontroli lotów. W ogóle to lotnisko jest specyficzne. Betonowy pas startowy znajduje się w najszerszej części głównej wyspy atolu. Praktycznie wokół tego lotniska skupia się życie stolicy kraju. Terminal i jego najbliższe otoczenie to polityczne, administracyjne i gospodarcze serce kraju, nie mówiąc już o kulturze i rozrywce. Otóż do baraku terminalu przylega kryta dachem przestrzeń – miejsce, w którym odbywają się nie tylko ważne uroczystości, ale przede wszystkim sesje parlamentu. Gdy po wyjściu z terminalu lotniczego przejdziemy na drugą stronę ulicy, od razu trafimy do budynku rządowego. Na parterze tego gmachu, w urzędzie pocztowym, możemy zaopatrzyć się w znaczki z tego egzotycznego kraju, cenione przez filatelistów na całym świecie. Można też wejść na piętro, bo cóż szkodzi takiej efemerydzie jak turysta na Tuvalu przywitać się z panem premierem. Jeśli dodamy do tego, że siedziba rządu i parlamentu sąsiaduje bezpośrednio z największym w kraju supermarketem, mającym gabaryty mikromarketu, a także z jedynym hotelem, to każdy przybysz uzna Tuvalu za najbardziej funkcjonalne państwo na świecie.
         Lotnisko na Funafuti nie jest ogrodzone. W końcu najrzadszym na nim obiektem jest samolot. Pod wieczór, kiedy temperatura powietrza robi się przyjemniejsza, płyta lotniska staje się miejscem zabaw dzieci oraz organizowania rodzinnych pikników. Dla młodzieży męskiej to wymarzone boisko sportowe – no i jakie ma rozmiary! Jednak po zmroku lepiej tam się nie przechadzać, jeśli nie chcemy natknąć się na szalejących bez świateł rowerzystów, którzy stanowią szczególne zagrożenie dla obserwatorów gwieździstego nieba wylegujących się na pasie startowym. Po jego jednej stronie rozłożyły się eleganckie jak na skromne warunki państwa rezydencje – moje ulubione miejsce wieczornych spacerów. Zawsze pozdrawiał mnie właściciel jednej z posesji. Gdzież znajdziemy taki kraj, w którym nie dość, że swobodnie możemy się przechadzać po pasie lotniska i nikt nas nie zatrzyma, to jeszcze pomacha do nas ręką, wykonując gest powitania, gubernator generalny?
         Gubernator to najważniejsza osoba w kraju, reprezentująca władcę. Tuvalu jest monarchią konstytucyjną, suwerennym państwem, które łączy ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej unia personalna w osobie królowej Elżbiety II. Jest to rozwiązanie polityczne podobne do tego, jakie zastosowano chociażby w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie.
         W przeciwległym do wspomnianych rezydencji zakątku lotniska znajduje się pub. Skromny barak, ale z zimnym australijskim piwem. Pub ma jednak pewną niedogodność: zbyt blisko niego są zagrody specjalizujące się w hodowli świń. Bez wieprzowiny trudno jest żyć Polinezyjczykom, wolą ją od ryb. Wiatr jednak płata figle i piwosze w pubie zamiast przyjemnej morskiej bryzy muszą czasem delektować się zapachem gnojówki…
         W niektórych miejscach atolu wyspy są tak wąskie, że większość powierzchni lądowej zajmuje szosa. Można by ją nazwać szosą na środku oceanu. Z Funafuti na niektóre mniejsze sąsiednie wyspy można dostać się podczas odpływu suchą stopą, idąc po koralowym podłożu. Gdy nadejdzie przypływ – a dzieje się to bardzo szybko – możemy na wiele godzin zostać odcięci od świata. Podobnie jak w wielu innych krajach w Polinezji, także na Tuvalu kult zmarłych rozwinął się do tego stopnia, że każdy woli grzebać członków swojej rodziny koło swego domu. Nad grobami buduje się solidne zadaszenia, czasem solidniejsze niż dachy domów. Ochrona zmarłych przed deszczem to swoisty wyraz szacunku dla duchów przodków.
         W pozornie monotonnym życiu Tuvalu, regulowanym przypływami i odpływami, a także we flegmatycznym sposobie bycia jego mieszkańców możemy, o dziwo, dostrzec wielką różnorodność. Widać ją już w samym morzu. Od strony laguny atolu mamy piaszczyste plaże i bardzo spokojne wody, zachęcające do beztroskich kąpieli. Zewnętrze wybrzeża są oblewane znacznie mniej spokojnymi wodami otwartego Pacyfiku – tam rozbijają się o kamienisty brzeg silne fale i dość mocny wiatr przynosi ukojenie od upału.
         Cztery tysiące mieszkańców atolu Funafuti najbardziej różni się przynależnością wyznaniową, choć nie stanowi to powodu jakiegokolwiek zakłócenia panującej atmosfery harmonii. Nawet mieszkańcy stolicy – Vaiaku, liczącej zaledwie 800 dusz, podzielili się na dziewięć wspólnot wyznaniowych. W tym religijnym pluralizmie nie zabrakło też Kościoła katolickiego. Tutejszą parafią Teone kieruje od zarania jej powstania ojciec Camille Desrosiers, Kanadyjczyk z Quebecu – w jednej osobie ksiądz proboszcz, biskup i gosposia. Ten jedyny misjonarz katolicki w państwie Tuvalu zawsze przed w niedzielę  jeździ z jednego końca Funafuti na drugi i kierując należącym do kościoła mikrobusem, zwozi swoich wiernych na mszę. Gdy już tego dokona, włącza w kościele klimatyzatory. Zawsze podkreśla, że na Tuvalu tylko w kościele katolickim działa klimatyzacja. Po mszy ojciec Camille rozwozi swoich wiernych parafian do ich domostw.
         Najbardziej zaskoczony byłem w dniu mojego odlotu. Pożegnawszy się z rodziną piekarza, u której wynajmowałem pokój (z zapachem świeżego chleba i garścią komarów), podreptałem kilka kroków na lotnisko. Tam odprawiono mój bagaż, ba, nawet oficer imigracyjny podstemplował już mój paszport pieczątką sugerującą definitywne rozstanie się z Tuvalu. Nagle okazało się, że godzina dotarcia samolotu na to odludzie Pacyfiku jest bliżej nieznana. Tak samo szybko jak rozeszła się ta wieść, pojawił się ojciec Camille i oznajmił mi, urzędnikowi imigracyjnemu, tudzież personelowi Air Fiji, że zabiera mnie na śniadanie. Tak formalnie opuściwszy Tuvalu – jeśliby spojrzeć w paszport – pojechałem z ojcem Camillem na plebanię, dwa kilometry od lotniska. Podczas gdy ksiądz biskup smażył mi jajecznicę, oglądałem fotografie dokumentujące jego kilka wizyt w Watykanie i osobiste rozmowy z Janem Pawłem II. Miłą pogawędkę przerwał nam dzwonek telefonu komórkowego księdza biskupa. Siedząc tuż obok ojca Camille’a usłyszałem: „Ekscelencjo, proszę przywieźć gościa prosto pod stopnie samolotu”. Chwilę później, delektując się soczkiem pomarańczowym w fidżyjskim samolocie, pozostało mi już tylko z nutą tęsknoty powspominać archipelag, od którego coraz bardziej się oddalałem.
         Bliskie spotkania z premierem, gubernatorem i biskupem to za wiele jak na wizytę turysty w jakimś kraju. Jeszcze to odstawienie pod stopnie samolotu. Po tej podróży jestem przekonany, że te wyspy, będące ostoją swoistej normalności, nie mogą zatonąć.

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ