San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w komercyjnym i kosmopolitycznym Rio próżno szukać. Mieszkamy w hotelu przy plaży Porto da Barra, na której w XVI w.  znalazł się Portugalczyk Tome de Souza i założył pierwszą stolicę kolonialnej Brazylii – Salvador.

Mamy wolne popołudnie, które w tym klimacie najlepiej przeznaczyć na relaks. Prawdziwą atrakcją jest kąpiel w Zatoce Wszystkich Świętych (Baia de Todos os Santos) - nazwa wiąże się z jej odkryciem właśnie w tym dniu. Woda jest bardzo ciepła. Na plaży tłok jak w Sopocie, w szczycie sezonu. Trudno znaleźć miejsce nawet na ręcznik. W końcu nie bez powodu San Salvador nazywany jest „brazylijską stolicą szczęśliwości”.
Miejscowi chętnie się bawią i wykorzystują każdą sposobność, żeby miło spędzić czas. Z pobliskiej, prowizorycznej sceny dolatują dźwięki muzyki latino. Króluje oczywiście salsa. Zmieniają się zespoły i wykonawcy, a na plaży, mimo że już zapadł zmrok, ciągle mnóstwo ludzi. Jest dopiero wczesny wieczór, zabawa się rozkręca, a tu niespodziewanie muzycy się zwijają i po imprezie! O co tu chodzi? Chyba jakieś zarządzenie władz, spowodowane względami bezpieczeństwa. Plaża pustoszeje.
Idziemy na spacer. Dochodzimy do fortu Porto da Barra groźnie szczerzącego swoje obronne mury na tle zatoki. Liczne knajpki, tawerny i bary usytuowane przy promenadzie, zachęcają do wejścia ogromnymi reklamami z menu. Próbują też nas złowić naganiacze. W końcu kotwiczymy w jednym z lokali. Wyborne „frutti di mare”, miła atmosfera, spontaniczni ludzie i muzyka, szybko wprowadzają nas w błogi nastrój. Oby tak dalej!

PELOURINHO

Pelourinho to historyczne centrum Salvadoru, pełne zabytków pochodzących z czasów kolonialnych. Większość z nich pochodzi z XVII – XIX w. i od 1985 r. znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1502 r. pojawili się tu pierwsi Europejczycy. Zaczął się podbój i chrystianizacja obecnej Brazylii. W 1549 r. wspomniany już Tome de Souza założył miasto, które szybko stało się głównym portem regionu jak również centrum produkcji i handlu cukrem. Najbardziej jednak zasłynęło z innej, niezbyt chwalebnej przyczyny.
Przez cały okres kolonialny San Salvador był największym ośrodkiem handlu niewolnikami w całej Ameryce Łacińskiej. Skutki tego widać po dzień dzisiejszy. Ponad 80 procent populacji miasta to tzw. Afro-Brazylijczycy, potomkowie dawnych niewolników, Mulaci i Murzyni o najróżniejszych odcieniach barwy skóry.
Pelourinho znaczy pręgierz - miejsce kaźni dla winowajców, w tym przypadku głównie niewolników. Pręgierz stał w centralnej części miasta (kilkakrotnie zmieniał swoją lokalizację) i był swoistą demonstracją siły kolonialnej władzy, jak też rozrywką dla mieszkańców oglądających swoich pobratymców zakutych w dyby, chłostanych czy też w skrajnych przypadkach - wieszanych.
Pelourinho odcisnęło tak silne piętno na życiu San Salvador, że z czasem nazwę tę przyjęła cała dzielnica, obecne Stare Miasto.
Od zniesienia niewolnictwa w 1835 r. Pelo (tak na Pelourinho mówią miejscowi) powoli stawało się centrum kulturalnym przyciągającym malarzy, muzyków, tancerzy capoeira, aktorów.
Po renowacji miasta od lat dziewięćdziesiątych dużą falą napływają turyści. Powstało mnóstwo restauracji, pubów, klubów, sklepów, straganów, galerii. Jest to miejsce zawsze pełne ludzi, a wieczorem kuszące atrakcjami muzyczno-tanecznymi. Pelo to brazylijska Ibiza, gdzie zabawy odbywają się wszędzie i trwają do białego rana.
Przy placu Tome de Souza znajduje się pałac Rio Branco, bogato zdobiony rzeźbami, z kopułą przypominającą waszyngtoński Kapitol. W czasach kolonialnych pałac ten był siedzibą gubernatorów. Przechodzimy na następny plac o nazwie Terreiro de Jezus z katedrą i kościołami. Nieopodal stoi klasztor Świętego Franciszka. Ten największy chyba obiekt sakralny w Pelo zbudowany był w początkach XVIII w. przez kupców, którzy wzbogacili się na handlu cukrem. Na same złocenia wnętrz zużyto ponad 100 kg złota. W środku faktycznie od tego złota aż kapie. Kościół w stylu hiszpańskiego baroku, z efektowną fasadą, zamyka ulicę z kolorowymi, kolonialnymi kamieniczkami po obu stronach. Uroku temu miejscu dodają jeszcze baiany – spacerujące po ulicy kobiety przebrane w stroje z epoki kolonialnej. Szerokie, białe lub kolorowe, bufiaste, wielowarstwowe spódnice i koronkowe bluzki z licznymi ozdobami tworzą bardzo efektowną całość. Nic dziwnego, że każdy chce z baianą zrobić sobie zdjęcie. Dziewczyny, niektóre bardzo ładne, chętnie pozują, ale trzeba uiścić drobną opłatę. Chętnych, mimo to, nie brakuje.
Najładniejsze miejsce w Pelo to Largo de Pelourinho. Z placyku wychodzi szeroka ulica, która idąc w dół zwęża się. Kamieniczki i na ich tle wieże kościołów tworzą bardzo malarską scenerię. Placyk był ostatnim miejscem, gdzie stał słynny pręgierz. Najbardziej znanym zabytkiem w tym miejscu jest Igreja de Nossa Senhora do Rosario dos Pretos, kościół wybudowany przez niewolników dla niewolników. Był to jedyny kościół, w którym niewolnicy mogli się modlić. Wiele figur świętych ma tutaj czarny kolor skóry, a podczas mszy zamiast organów grają bębny.

Wieczorem na placach zbierają się grupy młodzieży, żeby pomuzykować, pośpiewać i potańczyć. Bary i restauracje są pełne.
Turystów zatrzęsienie. Wokół atmosfera karnawałowa tak, że po wypiciu kilku caipirinha byliśmy nawet gotowi zatańczyć forro - lokalny taniec. Najlepszym dla turystów dniem tygodnia jest wtorek zwany bencao - błogosławiony. Odbywa się wtedy najwięcej imprez łącznie z pokazami afros blocos - grup bębniarzy maszerujących ulicami.
Caipirinha to narodowy drink Brazylii robiony na bazie cachaca, limonki, brązowego cukru i lodu. Smakuje wybornie. Ta twarz Brazylii bardzo nam przypadła do gustu. Cachaca (znana też jako aguardiente) to alkohol uzyskiwany ze sfermentowanej trzciny cukrowej, podobnie jak rum, ale jest bardziej cierpka i ma lekki posmak owocowy.

CAPOEIRA

Jednym z istotnych elementów tradycyjnej, kolonialnej Brazylii jest capoeira, wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki o akrobatycznym stylu, skupiająca się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Całkowicie ją to odróżnia od taekwondo czy też kickboxingu - brutalnych sportów walki, podczas gdy capoeira jest raczej tańcem o dużych walorach estetycznych. Została stworzona w XVIII w. przez niewolników, a za miejsce jej powstania uznaje się San Salvador.
W czasach kolonialnych walki między niewolnikami były zabronione, stąd capoeira jako taniec była dla nich sposobem manifestowania odrębności kulturowej, a także rozrywką i zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy i charakterystyczne pozycje, ale przejęła też wiele cech Indian południowoamerykańskich.
Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda (czyt. hoda), co oznacza krąg. Uczestnicy stają w kręgu, a wraz z nimi bateria - orkiestra, która nadaje rytm zawodom. Zawodnicy parami wchodzą do kręgu, aby tam prowadzić symulowaną walkę – jogo lub jej bardziej agresywną postać – jogo duro. Pozostali rytmicznie klaszczą i śpiewają. Podstawą brzmienia baterii jest berimbau, prymitywny, jednostrunowy instrument muzyczny z grzechotką. Oprócz tego występują atabaque (bęben), pandeiro (rodzaj tamburynu), agogo, reco-reco, pan de chuva – instrumenty perkusyjne bez europejskiego odpowiednika. Berimbau jest tak popularne, że stało się symbolem San Salvador.
Najważniejszy ruch to ginga (czyt. żinga). To on nadaje tej sztuce charakter tańca. Zawodnik w dużym rozkroku wykonuje płynne i dynamiczne ruchy. Ginga jest bazą do wykonywania ataków i uników. Decyduje o skuteczności i estetyce walki.

Ten opis dotyczy capoeiry tradycyjnej. Współczesność przyniosła spore zmiany w tej sztuce. Powstały nowe style. Capoeira stała się bardzo popularna na świecie i tak jak pizza wymknęła się spod kontroli jej twórców. W wielu krajach, w tym i w Polsce, powstały kluby zrzeszające miłośników tej trudnej sztuki. Ta światowa popularność wywołała też boom na capoeirę w samym San Salwador. Dziesiątki szkół zachęcają turystów do wejścia w ich progi. Różni guru i mistrzowie osiągają sławę równą gwiazdom filmowym. Capoeiristas można spotkać wszędzie. Grupki młodych ludzi snują się po mieście organizując pokazy lub po prostu pozując do zdjęć.

WIERZENIA

Chociaż Salvador stara się być prężnym, nowoczesnym miastem, jego kolonialna przeszłość ciągle jest widoczna w wielu aspektach życia. Mówi się nawet, że jest to afrykańskie miasto w Brazylii. Przykładem może być religia. Salvador jest rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę kościołów (żartobliwie jeden kościół przypada tu na każdy dzień roku).
Katolicyzm ma pozycję absolutnie dominującą. Bardzo często jednak katolicy praktykują jednocześnie condomble lub spirytyzm. Jest to właśnie spuścizna czasów kolonialnych związana z oporem niewolników przed przymusowym nawracaniem na wiarę katolicką. Religia zakazana przez Kościół, praktykowana przez stulecia w ukryciu, przeżywa dzisiaj gwałtowny rozwój zyskując wyznawców we wszystkich warstwach społecznych. Wywodzi się z zachodnioafrykańskich (Yoruba) religii animistycznych i polega na czczeniu wielu duchów przypisanych do żywiołów jak morze, ogień, deszcz, burza, wiatr. Kapłani pełnią rolę medium pośredniczącego między duchami i ludźmi. Duchy często występują pod postacią katolickich świętych.
Fenomenem społecznym są olodum - grupy czarnych mieszkańców tworzących komuny kulturalne. Celem olodum jest wciągnięcie ich (głównie tych młodych) w różne przedsięwzięcia muzyczne, teatralne lub taneczne. Ma to zapobiegać marginalizacji ich życia, rozwijać umiejętności i dawać poczucie dumy z faktu bycia Afro-Brazylijczykiem. Olodum są bardzo kreatywne i wnoszą sporo nowego do miejscowej kultury muzycznej.
San Salvador jest intrygujący. Kolonialna architektura, afrykańska kultura, pogmatwana religia, dziwne obrzędy i zwyczaje, kolorowi mieszkańcy tworzą bardzo oryginalną mieszankę. Poza tym, wszystko, co charakterystyczne dla tego miejsca zaczyna się na literę „c”: capoeira, condomble, cachaca, caipirinha, catolico i carnaval.

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ