Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj na odbycie pierwszej dalekiej podróży za granicę. Niedostępna informacja turystyczna, niestabilna sytuacja polityczna i korupcja – wszystko to wróży wjazd do nieodgadnionego państwa. To właśnie dlatego zdecydowałam się na moją podróż. W kraju, w którym praktycznie nic nie jest zaaranżowane dla turysty, każde doświadczenie jest autentyczne. Poznanie uderzająco pięknej natury i obcowanie ze złożoną mieszanką kulturowo-etniczną było celem mojego wyjazdu do Papui-Nowej Gwinei.
         Nowa Gwinea, leżąca na północ od Australii, dzieli się na dwa kraje. Zachodnią część wyspy zajmuje Papua, należąca do Indonezji, a wschodnia to osobny niepodległy kraj – Papua-Nowa Gwinea. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że w tym sześciomilionowym państwie mówi się ponad ośmiuset językami. I nie są to bynajmniej dialekty. Pod względem lingwistycznym kraj ten jest najbardziej różnorodny, ponieważ tu właśnie mówi się 12% wszystkich lokalnych języków świata. Niestety, co roku wymiera kilka z nich, a w wielu wioskach tubylcze języki znają tylko najstarsi. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że oficjalnym językiem jest łamany angielski – pidgin. Jego podobieństwo do języka angielskiego sprawiło, że już po kilku dniach pobytu na wyspie mogłam przeprowadzić krótką rozmowę z tubylcami, zyskując ich sympatię. Niestety, nie we wszystkim… Zdobycie zaufania dzieci nie zawsze jest prostym zadaniem. Podczas moich podróży doprowadziłam niejedno dziecko do płaczu, szczególnie jednak w Papui-Nowej Gwinei, gdzie w wielu miejscach szokuje widok podróżnika z Europy. Biała skóra, zielone oczy i krótkie brązowe włosy – coś tu jest nie tak. Taki widok był zaskoczeniem dla niejednego malucha, który wielkimi, czarnymi, zapłakanymi oczami spoglądał na mnie zza spódnicy matki.
         W Papui nigdy nie byłam sama. Zawsze ktoś był przy mnie, obserwując każdy mój ruch. Niejednokrotnie wiązało się to również z moim bezpieczeństwem. Papuasi nie opuszczają swoich gości ani na krok, gdyż wiedzą, że w dużych miastach samotnie podróżująca kobieta może być narażona na ryzyko. Większość czasu w spędziłam na obszarach nad rzeką Sepik, która ma długość 1126 km. Zafascynowały mnie tamtejsza kultura, prostota życia, niecodzienne obrzędy, nietknięta przez cywilizację natura i najpiękniejsze wyroby artystyczne w Papui-Nowej Gwinei. Jedynym sposobem poruszania się w tym rejonie są długie łodzie, zwane kanu. W malowniczych wioseczkach króluje haus tambaran,czyli dom duchów, w którym odbywa się bolesny rytuał inicjacji – przeobrażenia chłopca w mężczyznę. Rozbrzmiewają rytualne bębny i śpiewy zagłuszające krzyk młodzieńców, którym ostrym narzędziem nacina się na całych plecach i torsie charakterystyczny wzór krokodyla. Kobiety w zasadzie nie mają wstępu do domu duchów, chociaż w niektórych wioskach młode dziewczęta przechodzą ten sam obrzęd. Na rany nakłada się olejek z żywicy drzewa, zwany tigaso, oraz błoto, po czym siada się przy ogniu. Dym powoduje małą infekcję ran, które nabrzmiewając, tworzą wypukłą skórę, podobną do krokodylowej.
         Nad Sepikiem wszystko obraca się wokół tych groźnych gadów. Krokodyle postrzega się jako przodków rdzennych mieszkańców stanu Sepik, jako symbol siły i władzy. W rzece żyje wiele krokodyli. Tamtejsi mieszkańcy łapią je w sieć, a następnie przyrządzają z nich obiad bądź je sprzedają. Przed wieloma drewnianymi chatami są zbudowane małe zagrody, gdzie hoduje się krokodyle. Cennik wisi na każdej z nich, zachęcając do kupna. Czym krokodyl dłuższy, tym droższy. Cena skóry dwumetrowego, ważącego 35 kilogramów, liczącego 10 lat gada to wydatek 400 kin, czyli około 500 złotych. Jednak nadal króluje tu handel wymienny. Ludzie znad Sepiku wymieniają z miastowymi krokodyle na wołowinę lub na owoce niedostępne w tym rejonie, a także na nasiona palmy areki, z których wyrabia się betel. Krokodyl to nie jedyny produkt wymienny – są nim również żółwie rzeczne czy przepiękne wyroby z drewna, tu sprzedawane za grosze, a za granicą kupowane za duże pieniądze.
         Na samym początku mojego pobytu widok ceglastoczerwonych plam na ziemi i „krwistych” uśmiechów Papuasów wzbudzał we mnie strach. Wszystko to za sprawą narodowej używki w Papui-Nowej Gwinei – betelu. Ciągłe jego żucie barwi zęby, usta i język na intensywnie czerwony kolor. Każdy tubylec twierdzi, że betel odświeża, ma właściwości relaksacyjne oraz łagodzi uczucie głodu. Niestety, mało kto mówi o tym, że ta papuaska guma do żucia powoduje raka jamy ustnej albo utratę zębów. Zresztą o higienie niewielu tu słyszało. Z powodu braku łazienki kąpałam się tam przed domem, w błotnistej wodzie Sepiku. Ten wyczyn kazał mi wątpić, czy aby na pewno wyjdę z tej rzeki czystsza czy brudniejsza niż przed wejściem. Myśl o tym, że w zagrodzie obok są hodowane krokodyle, a inny wygłodniały gad, żyjący na wolności, może się rzucić na mnie w każdej chwili, natychmiast powodowała u mnie podniesienie się poziomu adrenaliny. Dlatego też moje kąpiele w Sepiku nie trwały zbyt długo.
         Udało mi się również dotrzeć na rajską wyspę Mushu. Tam spędziłam Wielkanoc u tubylców. Brak elektryczności czy bieżącej wody nie był dla mnie specjalnym zaskoczeniem – bardziej zafascynowało mnie to, że na wyspie prawie w ogóle nie używa się pieniędzy. Na Mushu, gdzie mieszka około ośmiuset osób, nie ma ani jednego sklepu. Mieszkańcy mają tu wszystko, czego potrzebują do życia: ryby w morzu, owoce i warzywa w dżungli, drewno na budowę domów w lesie. Dopiero niedawne otwarcie szkoły dla dzieci spowodowało, że pieniądze zaczęły być niezbędne. Nauka kosztuje i każdy rodzic stara się posyłać swoje dziecko do szkoły. Niestety, do pierwszej klasy idą dzieci nawet trzynastoletnie, a te pochodzące z biedniejszych i z liczniejszych rodzin nigdy nie trafią do szkół.
         Papua-Nowa Gwinea zmienia się z roku na rok, z miesiąca na miesiąc. Zachodnia cywilizacja nieubłaganie wdziera się w ten świat. Część tradycji powoli odchodzi w zapomnienie i zanika wiele kultur i języków, które trwały nieprzerwanie, praktycznie nie zmieniając się od pokoleń. Być może za kilka lat będzie już za późno, by uchwycić ten świat obiektywem aparatu fotograficznego – mnie się to jeszcze udało...

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ