Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o prysznicu po długim międzykontynentalnym locie. Odruchowo otwieram skrzynkę pocztową i... wyjmuję z niej pocztówkę z Galapagos, którą przecież nie tak dawno własnoręcznie napisałam i zostawiłam na najbardziej niezwykłej poczcie, jaką kiedykolwiek udało mi się zobaczyć. Miałam nadzieję, że kartka z adresem naszego domu kiedyś dotrze do Krakowa... za rok, dwa, może więcej, a tymczasem to ona czeka na nas. Przebyła okrężną drogę przez kalifornijskie San Diego, wysłana przez osobę, której nigdy nie poznam. Mogę jedynie spekulować, że po naklejeniu znaczka na pocztówkę wrzucił do ją skrzynki jakiś tajemniczy człowiek, który czuje się związany z Polską, a może i z moim rodzinnym miastem. Albowiem na należącej do archipelagu Galapagos wyspie Floreanie pod koniec XVIII wieku postawiono beczkę dla ludzi dobrej woli. Do beczki tej marynarze i wielorybnicy wkładali listy. Dziś, w dobie telefonów komórkowych i komputerów, jedynie szacunek dla tradycji każe odwiedzającym turystom wrzucać własne kartki i przeglądać adresy na zostawionych tu pocztówkach, by zgodnie ze starym zwyczajem wysłać te, które są adresowane do miejsc leżących na trasie ich podróży lub mają szczególny związek z miejscem zamieszkania...

Galápago znaczy żółw
         Najprostszym sposobem zwiedzenia Galapagos jest wcześniejsze wykupienie kilkudniowego rejsu wraz z lotem z Quito lub Guayaquilu. Oczywiście, można próbować szukać okazji do zaokrętowania się już na miejscu. Ale jak długo to potrwa, tego nikt nie wie... Większość wysp jest niezamieszkana, a przepisy mające na celu ochronę tego niezwykłego ekosystemu są bardzo restrykcyjne, więc zorganizowany rejs z licencjonowanym przewodnikiem to najlepszy, w zasadzie zaś jedyny sposób nacieszenia się w pełni fauną i florą Galapagos.
         Lądujemy na maleńkiej Baltrze, gdzie czeka już na nas przewodnik Alvaro, który od tej pory będzie pokazywał nam uroki wysp, snuł opowieści o zwierzętach, roślinach oraz pilnował, żebyśmy nawet niechcący nie zagrozili swoją obecnością archipelagowi. Czarnoszary krajobraz Baltry jest ponury, wręcz przytłaczający, ale intryguje i kusi. Santa Cruz – najbardziej zaludniona z wysp, na którą dostajemy się promem, ukazuje nam inne oblicze Galapagos. Im dalej na południe się przemieszczamy, tym jest bardziej zielono od wielkich liści bananowców, papai i innych tropikalnych roślin. Po drodze mijamy ogromne tajemnicze dziury – nieme świadectwo wulkanicznych początków archipelagu. Magma, zastygając na powierzchni, płynęła nadal pod utworzoną przez siebie skorupą. Tak powstały tunele lawowe – tam, gdzie sklepienia się zapadły, powstały głębokie jamy.
         Największą atrakcją Santa Cruz jest jednak Stacja Badawcza im. Karola Darwina, w której postawiono sobie za cel ocalenie zagrożonych wyginięciem żółwi, wytrzebionych niegdyś niemal do cna przez wielorybników. W czasach, gdy nie było lodówek, wielkie żółwie słoniowe, ważące nawet 250 kg i zdolne obyć się bez jedzenia przez rok, stanowiły nie lada gratkę i niezwykle łatwe do przechowywania źródło świeżego mięsa podczas długich rejsów. Dziś, ocalone i bezpieczne, pasą się spokojnie, skubiąc trawę w towarzystwie wścibskich turystów z aparatami fotograficznymi w dłoniach. Czasem poderwą się do niezgrabnego, wręcz karykaturalnego biegu, czasem pokłócą się między sobą o miejsce w sadzawce. Są symbolem archipelagu, który dziś zawdzięcza im swą nazwę, bo po hiszpańsku galápago znaczy żółw.

Angelique”

         Jacht, którym mamy płynąć, nazywa się „Angelique”. Czeka na nas w zatoce w największym miasteczku na Santa Cruz – Puerto Ayora, jedynej miejscowości na naszej trasie. Gdy podniesiemy kotwicę, „Angelique” przez kilka dni stanie się naszym domem na dobre i na złe, nie zobaczymy żadnych zabudowań, a jedynymi mieszkańcami odwiedzanych wysp będą zwierzęta. Po archipelagu pływają łodzie o różnym standardzie – od najtańszych turystycznych po superluksusowe. „Angelique” należy do klasy średniej, tzw. wyższej turystycznej. Ma osiem niedużych kajut z dwiema piętrowymi kojami w każdej i maleńkimi, ale prywatnymi (co wydaje mi się na jachcie nieprawdopodobnym luksusem) łazienkami. Oczywiście, im bliżej rufy i silnika, tym w kajutach więcej hałasu, drgań i smrodu. Mimo że „Angelique” zaliczana jest do nielicznych jachtów żaglowych pływających po wodach w rejonie Galapagos, to jednak patrząc na stosunek wysokości jej masztów do rozmiarów kadłuba, nie mamy wątpliwości, że na rejs w ciszy, bez silnika, nie mamy szans i że żagle stawiane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach, do których niewątpliwie należy pozowanie do zdjęć reklamowych. Zaokrętowaliśmy się na starym, XIX-wiecznym holenderskim kutrze rybackim, który kilka lat temu został wyremontowany i przystosowany do potrzeb turystów. Ale trudno jest nie pokochać „Angelique” – jej ścian, schodów, poręczy i podłóg z ciemnego drewna, jak z rycin przedstawiających dawne żaglowce, gwizdu wiatru w wantach i skrzypienia pokładu, który zdaje się snuć opowieści o ponad stu latach spędzonych na morzu.
         Przez najbliższe dni rytm naszego życia ma wyznaczać dźwięk okrętowego dzwonu. Budzi nas, zwołuje na posiłki, wzywa na wyprawy na ląd, snorkeling i na brierfing – wieczorne odprawy, podczas których omawiany jest plan następnego dnia. Wtedy dowiadujemy się, gdzie rzucimy kotwicę, czy czeka nas mokre (wysiadamy wprost do wody) czy suche lądowanie (przybijamy do pomostu), gdy „pangi”, czyli pontony, na których będziemy siedzieć, podpłyną do wyspy. Czy mamy zabrać kostiumy kąpielowe i sandały, czy buty z grubymi podeszwami, odporne na ostre wulkaniczne skały. I co najważniejsze – jakie zwierzęta będziemy mogli obserwować. Podczas pierwszej odprawy poznajemy obowiązujące zasady: na wyspach możemy się poruszać jedynie w obecności naszego przewodnika, wyłącznie po wytyczonych szlakach, nie wolno nam brać ze sobą jakiejkolwiek żywności, mamy otrzepywać buty z ziemi pochodzącej z innej wyspy, by jakieś przypadkowe ziarenko czy pestka nie zamieniło się w obcy systemowi krzaczek czy drzewko; zabronione jest dotykanie zwierząt, roślin, muszli. Nie mówiąc już o zabieraniu czegokolwiek na pamiątkę...
         O pierwszej w nocy opuszczamy Santa Cruz; budzi mnie dźwięk podnoszonej kotwicy, nie mogę już zasnąć. Przeszkadza mi hałas silnika czy podniecenie na myśli o jutrzejszym dniu? Jakie okaże się Galapagos?
Rejs
         Podczas naszego pięciodniowego rejsu odwiedzamy kilka wysp. Każda z nich jest trochę inna, ale mają wspólny mianownik – niezwykłą ufność zwierząt, które, niezależnie jakiego są gatunku, pozwalają nam się zbliżyć do siebie na wyciągnięcie ręki. Najbardziej rozkoszne i spotykane praktycznie wszędzie są lwy morskie, niezgrabnie baraszkujące na plaży, ale w wodzie poruszające się z gracją i swobodą. Samice pod czujnym okiem – najczęściej pływającego przy brzegu – wspólnego „męża” wylegują się na piasku, karmią młode. Są cudowne, nie możemy się napatrzeć, gdy wygięte cielska leniwie przeciągają się, wydając niezwykłe odgłosy. Kibicujemy maluchom szukającym pożywienia na brzuszkach swych mam. Na trasie naszego rejsu znalazła się też maleńka wysepka South Plaza, którą upodobały sobie samotne lwy samce niemające siły walczyć o kobiety. Podziwiamy starych weteranów z ciałami pełnymi blizn po stoczonych bitwach i osłabionych młodzieńców, którzy regenerują siły. W tej części wyspy nie mieszka żadna samiczka mogąca wprowadzać rozdźwięk między panów.
         O tej porze roku otoczona szmaragdowym morzem South Plaza jest czerwona od kwitnących roślin sesuvium, porastających ją jak dywan, z którego gdzieniegdzie dumnie wyrastają wielkie opuncje. Na wyspie, podobnie jak w innych miejscach archipelagu, przypominające prehistoryczne potwory legwany nie reagują na zbliżających się ludzi. Wiele legwanów na Galapagos należy do gatunków endemicznych, zamieszkujących nawet tylko jedną wyspę, jak te o żółtej skórze, z Santa Fe. Najczęściej jednak spotykamy legwany morskie, które w poszukiwaniu jedzenia nauczyły się nurkować i przystosowały się do życia w oceanie. Nadmiar soli usuwają z krwi przez specjalne gruczoły połączone z systemem oddechowym, od czasu do czasu wydmuchując ją z nozdrzy, co nasuwa nieodparte skojarzenie ze smokami ziejącymi ogniem.
         Ale Galapagos to też królestwo ptaków. Na Floreanie w świetle zachodzącego słońca czeka na nas wspaniały spektakl – prawdziwy balet flamingów, które brodząc i szukając pożywienia w jeziorze, przypominają przedziwne stwory. Każdy z flamingów, dumnie krocząc z zanurzonymi łbem, obija się w lustrze wody, tworząc niezwykły kształt dwóch ciał – korpusów połączonych patykami: jednym grubszym (szyja) i dwoma cienkimi (nogi). Wyspę Españolę pokochały natomiast albatrosy o żółtych dziobach. Wspinamy się na klif, by popatrzeć, jak startują do lotu, bo są zbyt ciężkie, by wzbić się w powietrze od razu z ziemi. Pokracznie wędrują więc na brzeg przepaści, gdzie czekają na odpowiedni wiatr. Tam wahają się – czujemy każdym nerwem ich rozterki i lęk: lecieć teraz, a może za chwilę? Wreszcie startują jak szybowce. Tymczasem, nie zwracając wcale uwagi na ten niezwykły pas startowy, pół metra ode mnie mama albatrosica karmi swe dziecko wypluwanymi z dzioba do dziobka rybkami. Przepiękne pisklaki, przypominające kudłate białe szczeniaki, na naszych oczach karmią też głuptaki niebieskonogie, zawdzięczające swą nazwę aroganckim żeglarzom, którzy uznali je za głupie (a były po prostu zbyt ufne), bo na widok człowieka nie zrywały się do lotu i ucieczki. Spotykamy je między innymi na North Seymour – wyspie, gdzie również w całej krasie prezentują się nam fregaty. Podziwiamy dumnego samca z wydętym, potężnym, wyglądającym jak worek, czerwonym podgardlem, „przytulającego” skrzydłem swoją wybrankę.

         Dni podczas rejsu na Galapagos mijają spokojnie, odrywamy się od codzienności, świat przyrody rządzący się odwiecznymi prawami zdaje się wciągać, zapraszać do przeżycia choć kilku dni zgodnie z naturalnym rytmem wyznaczanym przez wschody i zachody słońca, pory posiłków, bez pośpiechu, bez nerwów. Płyniemy od wyspy do wyspy, pluskamy się w chłodnej wodzie oceanu razem z żółwiami, lwami morskimi, pingwinami, rybami, wędrujemy wśród skał, omijając czerwone kraby i legwany, jedynie nie potrafimy jak ptaki wzbić się w powietrze. Gdy opuszczamy Galapagos, żegnają nas lwy morskie odpoczywające beztrosko na ławce na przystanku autobusowym.

Tekst: Beata Król-Kawecka

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ