Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć Mekongiem, wspominając, tak jak ona w swej powieści "Kochanek", namiętne chwile spędzone w towarzystwie romantycznego Chińczyka o migdałowym spojrzeniu. Pewnego styczniowego dnia w roku węza, w towarzystwie ukochanego przeprawiłam się łodzią przez granicę między Tajlandią a Laosem i popłynęłam Mekongiem.

Po przedostaniu się na stronę laotańską wsiedliśmy do motorówki i wyruszyliśmy z nurtem rzeki. Etap podróży, który właśnie rozpoczęliśmy, w niczym nie przypominał sielankowego rejsu, był to raczej rajd w stylu Roberta Kubicy. Motorówka okazała się superszybka. Ponieważ poziom wody w rzece był niski, baliśmy się, że sterujący łódką kapitan zahaczy o podwodne skały i nasza trójka roztrzaska się na drobne kawałki o wystające głazy. Odsłonięte strome brzegi, tak bliskie masy mętnej wody, pęd łodzi i niemożność porozumienia się z osobą, w której rękach spoczął nasz los, potęgowały w nas świadomość, że ta chwila życia to jazda na krawędzi, diabelski młyn bez pasów bezpieczeństwa i kamizelek ratunkowych, i to z własnego wyboru. Tylko histeryczny śmiech pomagał nam zachować względną równowagę psychiczną i opanować chęć wyskoczenia z tej piekielnej machiny w odmęty Mekongu. Nareszcie łódź stanęła przy małej przystani. Radość z zakończonej zabawy w wodnym lunaparku nie trwała długo, gdyż laotański kapitan zatankował paliwo i włączył megasilnik. Ruszyliśmy z ogłuszającym warkotem silnika i z nerwowym śmiechem wyrywającym się z naszych rozedrganych trzewi.
Pod wieczór zatrzymaliśmy się w pewnej nadbrzeżnej wiosce. Zostaliśmy poczęstowani herbatą przez gospodarza jedynego w tym miejscu pensjonatu dla podróżnych. Na ławce przed domem zostawiłam, już w ciemności, aparat fotograficzny, tutaj wart majątek. Po godzinie wróciłam po niego i już go nie znalazłam. Weszłam do jedynej knajpy w wiosce i ku mojemu zaskoczeniu siedzący tam młodzieńcy, uśmiechając się szeroko, coś do mnie mówili, pokazując na barmana. Ten z tajemniczą miną wyciągnął spod lady mój aparat. Wskazując na jednego z młodzieńców, dał mi do zrozumienia, że to właśnie ten młodzian znalazł to trofeum. W ramach rewanżu postanowiliśmy postawić wszystkim kolejkę, ale oburzony barman powiedział swoją angielszczyzną, że jako goście to my mamy obowiązek dać się poczęstować.
Przed nocą poszliśmy nad brzeg Mekongu. Zebrała się tam spora grupka miejscowych spacerowiczów. Usiedli z nami na brzegu, wszyscy bardzo skromnie ubrani, niektórzy wręcz w łachmanach, ludzie żyjący z dnia na dzień, bez perspektyw na bogactwo czy nawet emeryturę, na jakąkolwiek opiekę socjalną, rybacy, otwarci na przybyszów, pragnący, aby ci zachowali dobre wspomnienia ze spotkania z nimi. Po wielu próbach nawiązania rozmowy wszyscy zapatrzyliśmy się na czarną taflę płynącej wody, łodzie na nabrzeżu, niebo nad nami, i w naszych umysłach zapanował spokój. W tej wiosce spędziliśmy jedną noc, zerkając przez szpary w ścianie na rozgwieżdżone, bajeczne niebo.
Nazajutrz wyruszyliśmy do oddalonej o parę godzin marszu, innej górskiej wioski. Wieczorem, siedząc na zydelku w izdebce wynajętej na tę jedną z pierwszych nocy w podróży poślubnej, mój ukochany miał rozgorączkowane oczy, błyszczące w ciemnej izbie i straszliwie kaszlał. Później był leczony przez kilka dni przez wszystkie najpiękniejsze mieszkanki tej wioski, podające mu napary napotne z miejscowych ziół. Śniło mi się wtedy, że przedzierałam się przez dżunglę otaczającą wioskę, szukając specjalnego zielska, które miało podobno działać najskuteczniej na kaszel i po które wysłały mnie podstępne opiekunki chorego. Wędrówka po okolicy doprowadziła mnie do schowanej w gęstej roślinności, starej świątyni buddyjskiej.
Po kilku dniach spędzonych w wiosce popłynęliśmy dalej, tym razem na pokładzie lokalnego stateczku. Podróżowaliśmy w towarzystwie przeraźliwie kaszlących, plujących na pokład tubylców, najczęściej chorych, którzy jechali do lekarzy aż do stolicy Laosu – Wientianu, i wszelkiej maści domowego inwentarza, deptającego po naszych stopach kopytami, rozpychającego się dziobami, bodącego różkami. Postoje starałam się wykorzystać
na szukanie ustronnego miejsca. Nie mogąc go znaleźć, zrezygnowana, przy kolejnym przystanku ustawiłam się w szeregu wzdłuż nabrzeża z rdzennymi Laotankami i grzecznie przykucnęłam na widoku publicznym. Aby uświadomić sobie, co oznacza podróż po Mekongu, trzeba wiedzieć o podwodnych skałach, wirach wodnych, niespodziewanych zakrętach i tych wszystkich pułapkach, jakie zastawiła wielka rzeka na niedoświadczonego sternika.
Aby wiedzieć, co taka podróż niesie najwspanialszego i niespodziewanego, należy po prostu w odpowiednim momencie zapomnieć o tych przykrościach i być już tylko tu i teraz, na największej rzece Półwyspu Indochińskiego. Mekongiem można płynąć na wiele sposobów, snując marzenia, rozkoszując się pięknem krajobrazu i drżąc ze strachu przed wodną tonią. Wobec ogromu żywiołu można poczuć się tak, jak człowiek widziany przez francuskiego filozofa Pascala: myśląca trzcina lub źdźbło ryżowej trawy na wietrze.
Mekong rodzi się w śniegach gór Tangla na Wyżynie Tybetańskiej, w prowincji Qing Hai, na wysokości 5000 m n.p.m. Przelewa się z hukiem przez wąwozy i górskie skały. Ma 4900 km długości. Przepływa przez Chiny, granicą Myanmaru (Birmy), Laos, granicą Tajlandii, Kambodżę i Wietnam. Swój bieg kończy, wpadając do Morza Południowochińskiego; tworzy deltę o powierzchni ponad 70 000 km2. Ludzie zamieszkujący brzegi Mekongu stanowią niezwykłą mozaikę narodowości mówiących różnymi językami. Nad Mekongiem nie ma wielu miast przemysłowych, a ogromny potencjał hydroenergetyczny rzeki wykorzystuje się tylko w niewielkim stopniu. Tempo życia nad Mekongiem, nazywanym w Tajlandii i Laosie Mae Naam Khong, jest spokojne. Głównymi miastami leżącymi na brzegach tej rzeki są Luang Prabang i Wientian w Laosie oraz Phnom Penh w Kambodży.
Luang Prabang to religijne centrum Laosu, miasto świątyń, pogrążona w zieleni mekka buddystów. Biorąc pod uwagę jego piękno, nic dziwnego, że przyciąga turystów. Niedaleko Luang Prabang, nad rzeką, są jaskinie Pak Ou, gdzie wybrałam się wynajętą łódką w towarzystwie poznanych Szkotów. Mąż został w mieście, gdyż, jak twierdził, miał na jakiś czas dość przygód na wodzie. Jaskinie Pak Ou wywierają niezwykłe wrażenie. Od wieków były w nich składane posągi Buddy, od miniaturowych do dość dużych; stoją jeden obok drugiego, stłoczone niczym żołnierze jakiejś armii. W drodze powrotnej łodzią kierował dziesięcioletni syn sternika, ponieważ ten położył się spać. Mały dzielnie lawirował wśród podwodnych skał, ale gdy stwierdził, że znalezienie właściwej drogi przekracza jego możliwości, wypuścił z rąk ster, przedostał się na tył łodzi i próbował dobudzić śpiącego tam ojca. Udało się. Łódka dotarła do nadrzecznej wioseczki, gdzie sprzedawano lokalny alkohol i wyroby rękodzieła. Kupiłam tam wyszywany barwnymi nićmi kaftan. Na czarnym lnie wyhaftowano nieporadną ręką bajecznie kolorowe słonie wielkości motyli i motyle w tych samych proporcjach. Słonie wyglądają, jakby latały z motylami wśród kwiatów. W Laosie ta wizja artysty nie dziwi. Miniaturowe słonie, gigantyczne motyle, wężowe kwiaty i śpiący Budda mieszkają w głowach Laotańczyków, a na ich twarzach gości dziecięcy, szczery uśmiech. Na zakończenie wizyty w wiosce posililiśmy się miejscowym specjałem – ociekającymi krwią strzępkami mięsa węża jako zakąską do miejscowego bimbru.
Z pewnością równie sławna jak sam Mekong jest delta Mekongu z polami ryżowymi. Obecność pól ryżowych w delcie wiąże się z wielkim, pełnym ryb, leżącym w Kambodży jeziorem Tonle Sap. Mekong jest z nim połączony kanałem. W lecie na skutek deszczów monsunowych poziom wody w rzece jest wyższy niż wody w jeziorze. Jezioro napełnia się wodą i zwiększa swą powierzchnię do ponad 10 000 km2, stając się trzy razy większe niż w porze suchej. Pod koniec pory deszczowej wody jeziora przelewają się do delty. Niegdyś delta była pełna bagien, w których żyło wiele krokodyli. Obecnie tworzy sieć niezliczonych kanałów z przerzuconymi nad nimi, bambusowymi małpimi mostkami. Kanałami przemieszczają się niezliczone sampany zmierzające każdego ranka w stronę pływających targów. Barki są wypełnione różnorodnymi towarami: drobiem, zwierzętami hodowlanymi, warzywami, smacznymi owocami. W delcie jest mnóstwo ogrodów, sadów, pól uprawnych. Ale najważniejsze są założone tam plantacje ryżu.
Ryż jest podstawowym składnikiem pożywienia ogromnej części ludności krajów azjatyckich. Jego uprawy pojawiły się prawdopodobnie najpierw w Indiach i Chinach, przed 8000 lat. Stamtąd ryż siewny (Oryza sativa) trafił na pola w innych regionach o klimacie tropikalnym. Uprawa ryżu nie należy do łatwych, gdyż jest to roślina bardzo wymagająca. W delcie Mekongu rozpościerają się plantacje ryżu uprawianego na polach zalanych wodą. Ryż potrzebuje zazwyczaj kilku miesięcy, aby dojrzeć do zbiorów. W niektórych rejonach można liczyć nawet na czterokrotne
zbiory w roku. Widok pracujących na polach ryżowych ludzi, pochylonych, brodzących w wodzie, osłoniętych od prażącego słońca słomkowymi kapeluszami, jest w wielu miejscach w Azji Południowo-Wschodniej naturalnym elementem krajobrazu. W licznych krajach azjatyckich plony zbiera się jeszcze ręcznie, za pomocą sierpa, a do młocki często wykorzystuje się bawoły, które tratują zebrane snopki dotąd, aż oddzieli się ziarno od plew. Najwartościowsze, najbogatsze w węglowodany są niepolerowane ziarenka, zwane ryżem brązowym. Ryż biały, polerowany, tak bardzo popularny na naszych stołach, ma o wiele mniejsze właściwości odżywcze. Z ziaren ryżu wytwarza się także mąkę ryżową, piwo, wino i mocne alkohole. Pod względem wielkości produkcji ryż jako roślina zbożowa zajmuje drugie, po pszenicy, miejsce na świecie.
Mekong jest rzeką dla sześciu krajów, dla wielu milionów ludzi. Niesie stopione śniegi z Wyżyny Tybetańskiej, śpiewy mnichów, przepływa przez doliny otoczone zielonymi górami, w których mieszkają ludy o niezwykłych zwyczajach. Mekong był i jest świadkiem wielu okrutnych historii. Nie będziemy o nich teraz wspominać, nie będziemy też tym razem pisać o przemycie, narkotykach, walce o godność ludów zagubionych w dżungli, o prześladowaniach jednych narodów przez drugie. Mekong płynie przez kraje pełne wspaniałych świątyń, bujnej przyrody, kolorowych wonnych kwiatów, kraje, gdzie ludzie mówią dźwięcznymi, śpiewnymi językami – Tajlandię, Laos, Myanmar (Birmę), Kambodżę, Chiny i Wietnam. Czy jest ktoś, kto jeszcze nie nabrał ochoty, aby popłynąć Mekongiem, niekoniecznie w objęciach azjatyckiego kochanka?

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ