Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę, zetknięcie się z rzeczywistością wywołuje lekki szok. Już w okolicach Manaus ma ona około 20 km szerokości, a drugi brzeg wygląda jak cienka linia gdzieś na skraju horyzontu. Biorąc pod uwagę, że głębokość rzeki dochodzi do 80 metrów, Amazonka toczy niewyobra-żalne ilości wody, które słony Atlantyk czynią słodkim jeszcze 300 km od jej ujścia. Największym dopływem jest Rio Negro, łączące się z Amazonką właśnie koło Manaus.

Rzeka
Płyniemy statkiem wycieczkowym do Encontro das Aquas („spotkanie wód”) – miejsca, gdzie Rio Negro wpada do Rio Solimões, bo tak brzmi lokalna nazwa odcinka Amazonki do granicy z Peru. Widok jest niesamowity, gdyż rzeka jest po prostu dwukolorowa. Ciemne wody Rio Negro płyną obok jasnych jak kawa z mlekiem wód Amazonki, nie mieszając się z nimi. Dwie barwy zanikają dopiero po kilkunastu kilometrach. Zjawisko to jest spowodowane odmiennym pH oraz różną temperaturę i prędkością przepływu wód obu rzek. Kapitan zachęca do kąpieli, ale chętnych nie ma zbyt wielu, bo wiadomo – piranie, kajmany i w ogóle strach przed nieznanym... Pływamy na granicy, raz po ciemnej, raz po jasnej stronie. Woda jest ciepła i przyjemna, a nurt niezbyt silny. Piranie nie atakują. Po tym akcie bezprzykładnej odwagi, jako prawdziwi macho wychodzimy z ulgą na pokład. Tam czeka na nas cachaca – lokalny rum, i pyszny lunch.
Wracamy w kierunku Manaus. Rzeka jest tak ogromna, że ze statku prawie nie widać brzegu, jak na morzu. W miejskim porcie naszą uwagę przyciąga ogromny love boat o nazwie „Aramis”, który przypłynął tu z kilkoma tysiącami turystów. Manaus to prawdo-podobnie jeden z portów na trasie jego rejsu po Karaibach i portach Ameryki Łacińskiej. Do Atlantyku jest stąd aż 2000 km, ale morskie statki dopływają tutaj bez problemu. Dla dużych jednostek rzeka jest żeglowna na długości 4200 km, aż do Iquitos w Peru.
Mijamy Manaus i płyniemy dalej w górę Rio Negro. Po jakichś dwóch godzinach wpły-wamy w jeden z jej bocznych dopływów. Kanały, kanałki i rzeczki, noszące nazwę iguarape, tworzą istny labirynt połączeń w dżungli, znanych tylko tubylcom. Woda stwarza praktycznie jedyną możliwość przemieszczania się w tym terenie. W końcu docieramy do Pousada Amazônia – naszej bazy w trakcie pobytu w dżungli.

Dżungla
Wchodzimy po schodach na górę, bo budynki ze względu na zmieniający się poziom wody muszą stać wysoko. Ustawione na zboczu lodges tworzą długie pawilony na palach, wysmarowanych substancją odstraszającą insekty, co wzbudza nasze uznanie. Standard przechodzi wszelkie oczekiwania. Czysto, schludnie, wygodne łóżko z moski-tierą, łazienka jak w Hiltonie, wentylatory i jeszcze do tego klimatyzacja. Oj, szanują w Amazonii turystów, szanują!
Wieczorem wsiadamy do dużej łodzi i płyniemy iguarapes zapolować na kajmany. Nasz przewodnik Silvio świecąc latarką po przybrzeżnych płyciznach, szybko wyciąga małe-go gada. Następny jest już na tyle duży (około półtora metra), że musi po niego wsko-czyć do wody. Na łodzi kajman wyrywa się i znika pod siedzeniami. Wśród pasażerów panika. Wszyscy wskakują na ławki i łódź niebezpiecznie się przechyla. Na szczęście kajman, chyba najbardziej przerażony całym zajściem, odnajduje się w dziobie łodzi, skąd zostaje wyciągnięty przez załogę. Szybka sesja zdjęciowa i zestresowane zwierzę wraca do wody.
Kolejnym punktem programu jest wizyta w indiańskiej wiosce. Przejście przez dżunglę w nocy to dla turysty dość silne przeżycie, tym bardziej, że przewodnik ciągle nas ostrzega przed wężami. Chyba jednak chodzi tu bardziej o „podkręcenie” atmosfery niż o faktyczne zagrożenie. Wioska to raptem kilka chat i kilkunastu mieszkańców. Najpierw częstują nas miejscowym pulque – mętnym napojem alkoholowym podawanym w miseczkach, a gdy już pierwsze lody zostają przełamane, zaczyna się show. Oglądamy animacje scen z polowań i życia w wiosce, tańce rytualne oraz pokaz miejscowej mody. Najbardziej przypada nam do gustu strój szamana, składający się ze skór i zwierzęcej maski, dzięki czemu można odganiać złe duchy.
Indianie są niscy (mają przeciętnie około 140 cm wzrostu), więc zaproszeni przez nich na wspólne tańce, czujemy się jak na kinderbalu. Proste i łatwe rytmy sprawiają, że bez problemu dotrzymujemy kroku tubylcom. Żeby jeszcze nie było tak gorąco. Temperatura ponad 30°C i prawie stuprocentowa wilgotność powodują, że trudno zdobyć się na trwający dłużej wysiłek. Na zakończenie próbujemy podrzucić do góry wodza wioski, ale ten, chociaż nikczemnego wzrostu, musi ważyć dobrze ponad sto kilo, bo ledwie go odrywamy od ziemi. Śmiechom i żartom nie ma końca. W wiosce można kupić wyroby miejscowego rękodzieła i myśliwskie trofea, figurki, ozdoby i maski. Respekt budzi skóra anakondy – węża, który miał podobno osiem metrów długości. Jak oni upolowali takiego potwora? Wracamy do łodzi tą samą drogą przez dżunglę i płyniemy do naszej bazy. Klimatyzacja, moskitiera, pościel, lodówka. Zupełnie inny świat, a przecież tak bliski, jeden istnieje tuż obok tego drugiego...
Dżungla to plątanina drzew, krzewów, paproci, palm, pnączy i tym podobnych. Więk-szość roślin to okazy najwyżej kilkunastoletnie. Najstarsze drzewa mają nawet po kilkaset lat i ponad sto metrów wysokości. Korona lasu tworzy gęsty zielony baldachim, słabo przepuszczający promienie słoneczne. Na dole jest więc raczej ponuro, bardzo gorąco i parno. Określenie „amazońskie piekło” dość precyzyjnie oddaje istotę rzeczy. Oto krótki wierszyk będący syntezą wrażeń turysty z pobytu w takim miejscu:
Dla tubylca dżungla, rzeka To spiżarnia i apteka. Dla nas magia, więc stoimy I wszyst-kiego się boimy!
Symbolem amazońskich wód jest słynna pirania. W programie nie może więc zabrak-nąć polowania na te małe krwiożercze rybki. Wędkowanie jest bardzo proste – patyk, kawałek sznurka lub żyłki z dużym haczykiem, na który nakłada się kawałek mięsa. Żadnych kołowrotków, spławików czy ciężarków. Złapać piranię nie jest jednak tak łatwo, gdyż sprytna rybka nie połyka przynęty, ale ją szarpie, ściągając z haczyka. Po wielu próbach kilkanaście sztuk ląduje jednak w łodzi. Aby zwabić piranie, specjalnie robi się hałas, mocno mieszając wodę wiosłem. Rybki mają małe, ale ostre zęby, dlatego przy zdejmowaniu piranii z haczyka trzeba uważać, bo łatwo jest się boleśnie skaleczyć. Odwiedzamy też tubylców, którzy mieszkają w pływających lub stojących na palach domach. Tubylcy to w większości tzw. caboclos, czyli Metysi. W czasach go-rączki kauczukowej przybyło tu wielu seringueiros (zbieraczy kauczuku), głównie bia-łych, ale nie tylko. Poskutkowało to sporym wymieszaniem się ras. W Amazonii caboclo oznacza też biedaka, co, jak by na to nie patrzyć, odzwierciedla poziom życia miejsco-wej ludności. Caboclos przyjmują nas życzliwie.
Pokazują swoje domostwa, częstując plackami z manioku. Mają dużo dzieci, bo im więcej potomków, tym większa szansa, że któryś z nich zaopiekuje się rodzicami, gdy będą już starzy. Ot, taka naturalna ekonomia!

Miasto
W drodze powrotnej docieramy łodziami do jakiegoś mostu, gdzie czeka już nasz autokar, który asfaltowo-szutrową drogą przez dżunglę dowozi nas do brzegu Rio Negro. Stamtąd płyniemy dalej promem samochodowym. A wydawało się, że jesteśmy w kompletnej głuszy! Z pokładu promu Manaus, z powoli wyłaniającymi się wieżowcami, wygląda trochę tak, jak Manhattan. Miasto, założone w 1669 r. jako mały fort São José da Barra przez portugalskich osadników dla obrony przed Holendrami, zawdzięcza swą nazwę plemieniu Manaos, zamieszkującemu kiedyś te tereny.
Autobus zabiera nas do centrum, a konkretnie do Teatro Amazonas – opery wybudo-wanej w 1896 r., w okresie największej prosperity. Budynek w stylu włoskiego renesan-su, z marmurowymi ścianami i kolumnami, francuskimi meblami, elektrycznymi świecz-nikami i żyrandolami, musiał w tamtych czasach wywoływać szok, podziw i zachwyt. Perła cywilizacji w środku amazońskiej selwy – to było coś! Innym słynnym obiektem jest Mercado Municipal, kopia Les Halles w Paryżu, którego elementy konstrukcyjne wykonano w zakładach samego Gustave’a Eiffela. Stojący tuż nad rzeką zabytek dalej dzielnie pełni rolę targowiska. Można tu kupić przede wszystkim świeże ryby, warzywa i owoce. Zapachy w hali nie są najciekawsze, więc dla poprawy samopoczucia pijemy napój z bardzo tutaj popularnej guarany, która działa podobno jak kawa, Red Bull, cytryna i czosnek jednocześnie i pomaga dosłownie na wszystko. Katedra w Manaus, gdzie Jan Paweł II celebrował mszę podczas swojej pielgrzymki w 1980 r., jest otoczona niewielkim parkiem z hevea brasiliensis – drzewami kauczukowymi. To one przyniosły miastu bogactwo i sławę w złotym okresie 1890–1920. Wynalezienie procesu wul-kanizacji wywołało dynamicznie rosnące światowe zapotrzebowanie na kauczuk natu-ralny. Popyt ten zaspokajała wtedy Amazonia. W tamtych czasach Manaus było uwa-żane za najbogatsze miejsce na świecie! Prawdziwe eldorado. Bierzemy po kilka nasion kauczukowca na szczęście. Może i nam pomogą zdobyć fortunę...

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ