Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w poznawanie kolejnych miejsc opłaca się po stokroć. Nasza podróż powoli dobiegała końca. kilka dni wcześniej, jadąc samochodami terenowymi wzdłuż wschodniego wybrzeża dotarliśmy do ostatniej miejscowości, do której można dojechać po nawierzchni, którą umownie można nazwać drogą. Przez kilka dni zwiedzaliśmy okolicę, aż wreszcie nadszedł dzień powrotu. Postanowiliśmy wrócić drogą morską, podróż lądem była nieprzewidywalna, mogła zająć zbyt dużo czasu, co mogło spowodować spóźnienie na samolot powrotny do Europy. 

  

W tutejszej przystani statków był o niewiele, a podróżowaliśmy w 12 osób. Ostatecznie zgodzili się popłynąć z nami rybacy, właściciele niewielkiego kutra. Znaliśmy już ten kuter z wcześniejszej żeglugi na pobliską wyspę. To taka mała łajba bez radiostacji, świateł, z jednym kołem ratunkowym na pokładzie, na której ledwo mieściliśmy się. Rybacy wyznaczyli wypłynięcie na godz. 24.00. Ze spakowanymi bagażami czekaliśmy w pobliskich bungalowach. W miarę jak zapadała noc, miny zaczęły nam rzednąć. Jak na złość zaczął wiać silny wiatr i po bajecznie rozgwieżdżonym niebie przewalały się ogromne, czarne chmury. Po raz pierwszy w czasie naszej podróży mieliśmy do czynienia z grozą nieba. Dla zabicia czasu wybrałam się na kolację do miasteczka, gdzie poznałam pilota, z pochodzenia Niemca, urodzonego w Bytomiu. „Biały” w tym miejscu świata to rzadkość, stąd nasza rozmowa. On zagadnął do mnie, pytał o naszą wyprawę, wrażenia. Kiedy usłyszał w jaki sposób chcemy wrócić do Taomasiny, osłupiał. Popatrzył z nieukrywanym podziwem i powiedział: „Jesteście bardzo, bardzo odważni. Naprawdę lubicie wielką przygodę”. Żegnając się za mną, dał mi wizytówkę i poprosił, żeby do niego zadzwonić, kiedy dotrzemy do pierwszego portu docelowego na wyspie Sainte Marie. Odprowadził mnie wzrokiem pełnym uznania i czegoś jeszcze – może to było współczucie, a może ciekawość... W hotelu wszyscy uczestnicy naszej wyprawy byli podenerwowani, a moja relacja ze spotkania z pilotem zamiast ich podnieść na duchu, jeszcze bardziej przybiła. Nawet dostało mi się, że nie próbowałam załatwić lotu dla nas. W tamtej chwili sama zdziwiłam się, że nie przyszło mi to do głowy. Nagle wyobraziłam sobie scenę na oceanie z nami tonącymi  w wodzie, pełnej rekinów.
Czas płynął wolno, a my na przemian złościliśmy się na siebie i na głupotę naszej decyzji, to pocieszaliśmy się, że rybacy także nie chcieliby zginąć i wiedzą, co robią. Wiatr pędzący chmury szalał wokół, a my zastanawialiśmy się co może się stać. Pomyślałam nawet, jako to dobrze, że napisałam przed wyjazdem testament. Wreszcie pojawił się nasz rybak, który powiadomił nas, że z powodu złej pogody, wypłyniemy dopiero rano. Nie muszę mówić jak wielka radość zapanowała wśród nas. Od razu zamówiliśmy drinki i chyba nigdy tak dobrze się nie bawiliśmy. Płynąć
w dzień to zupełnie co innego... Rankiem wsiedliśmy na kuter, wrzuciliśmy plecaki do ładowni i na wyścigi zajmowaliśmy jakieś dogodne miejsca, których dla wszystkich nie starczyło. Kuter wyruszył z trzyosobową załogą Malgaszów. Byli to młodzi chłopcy. Zauważyliśmy, ze zamontowali drugi silnik, co poprawiło nam nastroje. Świt był piękny. Kiedy wypłynęliśmy na pełną wodę, udało nam się zobaczyć kilka delfinów. Czas płynął wolno. Kuter pruł fale, które przyjemnie kołysały. Część z nas odsypiała poprzednie nieprzespane noce, część opalała się. Malgasze zarzucili żyłki z przynętą do wody i co jakiś czas prezentowali nam złowione wspaniałe okazy tuńczyka, a nawet małego rekina. Sielanka ta nie trwała jednak zbyt długo, bo ku naszemu zdziwieniu rybacy rozpalili w stojącej na środku pokładu metalowej beczce ogień i zabrali się do przygotowania posiłku. Obok tej beczki stała inna, plastikowa, wypełniona po brzegi benzyną. Wyobraźnia podsuwała nam wybuch,
katastrofę, ale oni uśmiechali się tylko i robili swoje. Wędzili nas tak przez kilka godzin, gotując najpierw ryż, a potem ryby. My ograniczaliśmy picie i jedzenie do minimum z bardzo prozaicznej przyczyny, na kutrze nie było toalety. Po południu niespodziewanie zaczęliśmy zbliżać się do brzegu. Malgasze wytłumaczyli nam, że fala jest zbyt wysoka i musimy poczekać kilka godzin aby płynąć dalej. Początkowo myśleliśmy, że to tylko taki chwyt, żeby wyciągnąć od nas więcej pieniędzy, ale myliliśmy się. Malgasze nigdy nie zmieniali raz podanej ceny. Kiedy podpłynęliśmy możliwie jak najbliżej lądu, rybacy wezwali tubylców, którzy licznie zgromadzili się na nasz widok, żeby przypłynęli do nas. Wzięliśmy podręczny bagaż i usiedliśmy w koszmarnych dłubankach, w których człowiek siedzi jakby połknął kij, w obawie, że czółno się wywróci. Jak zwykle przemili tubylcy już czekali na nas i z dyskretnej odległości, uśmiechnięci, przyglądali się nam. A my po raz kolejny rozkoszowaliśmy się rajem! Woda czyściutka, piasek, palmy, piękni ludzie – i my!
Zjedliśmy (wywołując liczne okrzyki zdziwienia) po „gorącym kubku”. Wieczorem Malgasze mieli nam dostarczyć ryby i ryż. Tymczasem kąpaliśmy się, wylegiwali na piasku i popijali wódkę zmieszaną z mlekiem kokosów zerwanych prosto z palmy. To dzieci, za jakieś grosze, wspinały się na nie i maczetą strącały co dorodniejsze owoce. Miejscowi otoczyli nas kręgiem i obserwowali. Bawiliśmy się z dziećmi, próbowaliśmy rozmawiać, ale tylko nieliczni z tych Malagaszów znali trochę język francuski, który jest na Madagaskarze językiem często używanym.
Na kuter zabrano nas około 22.00. Ocean wydawał się być taki spokojny. Wyciągnęliśmy śpiwory
i każdy próbował znaleźć kawałek miejsca dla siebie, co wcale nie było takie łatwe. Połowie z nas udało się położyć na wystającej ponad burtę kutra klapie od ładowni. Byliśmy z tego bardzo zadowoleni, bo było to jedyne miejsce, po którym nikt nie chodził i nie przeszkadzał w spaniu. Ale jakoś nikomu nie chciało się spać. Znów wróciły obawy i lęki poprzedniej nocy. Tylko, że tym razem już nie było odwrotu. Przypomniałam sobie o avio marinie i jego usypiającym działaniu. Rozdałam wszystkim, którzy chcieli i ułożyliśmy się do snu. Rybacy opuścili kuter i zabawiali się na brzegu z dziewczętami. Woda niosła ich śmiechy, a my patrzyliśmy na rozgwieżdżone niebo. Patrząc na gwiazdy zastanawiałam się nad słynna maksymą: „Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie”. Próbowałam interpretować ją na różne sposoby, odwoływałam się do rozmaitych sytuacji w moim życiu. I tak zaczęłam zastanawiać się nad swoim życiem. Nie tylko ja jedna. Do moich uszu docierały ciche szepty rozmów współtowarzyszy podróży. Oni także patrzyli na siebie. Wreszcie zasnęłam.
 
Obudziły mnie głuche uderzenia kutra o skały na dnie, nieudane próby zapalenia silnika i przekleństwa Malgaszów. Gwiazdy już zniknęły. Wreszcie jeden z silników zapalił. Powoli, powoli płynęliśmy. Co chwilę uderzenie kutra o kamień lub rafę ściskało mi gardło ze strachu. Nie wiem jakim sposobem ci młodzieńcy odnajdywali bez kompasu i świateł drogę przez ocean. Kiedy uderzenia się skończyły i łódź zaczęła sunąć po falach, a drugi silnik także zaczął pracować, znów zasnęłam. Avio marin zrobił swoje. Może spałam pół godziny, może godzinę, kiedy silne kołysanie przerwało mój sen. Kuter tak bardzo się przechylał na boki, że musiałam nogami zapierać się o burtę, żeby nie zsunąć się do wody. Woda tak bardzo pryskała, że nasze śpiwory były zupełnie mokre. Teraz dopiero pozazdrościłam tym, którzy spali niżej, bezpośrednio na pokładzie. Lecz to jeszcze nie był koniec moich problemów. Zresztą, jak się późnej okazało, nie tylko moich, bo kiedy zaczęłam się wiercić i rozglądać nerwowo po pokładzie, usłyszałam szepty dwóch innych koleżanek – „Jak tu zrobić siusiu?”. To był naprawdę poważny kłopot. Jasna noc, za nami sterujący Malgasze, pokład zasłany śpiącymi, a ocean tak kołysał, że załatwienie tego problemu za burtę w ogóle odpadało. Wybrnęłyśmy z tego problemu, ale jak niech to zostanie naszą tajemnicą....
Później już nie spałam. Patrzyłam w niebo i na wzburzoną wodę. Tak przywitałam jeden z najpiękniejszych wschodów w moim życiu, kiedy to spoza cienkiego paska chmur i  oceanu wysuwało się słońce barwiąc niebo i wodę na coraz to inne kolory. Powoli budzili się pozostali. Udało się. Minęły strachy i lęki, wątpliwości poprzednich dwóch nocy. Zrobiliśmy to. Na horyzoncie widniała wyspa Sainte Marie i wiedzieliśmy, że nic złego juz nam się nie przydarzy.
Naprawdę zrobiliśmy to. Czy to było głupie, niebezpieczne, ryzykowne, szalone? Ale Malgasze podróżują w taki sposób. Dlaczego nie mieliśmy zrobić tego tak jak oni? Cieszyliśmy się jak dzieci, zjadając wielkie śniadanie, na które poświęciliśmy większą ilość puszek niż zwykle. To w nagrodę.
Ostatnie chwile na kutrze panowie przetańczyli w rytm gorących melodii płynących z radia tranzystorowego, a my kobiety przygotowałyśmy zupy i puszki dla naszych Malgaszów.
Kiedy dobiliśmy do Sainte Marie i wysiadłam na brzeg, poczułam się naprawdę dumna z siebie. Czy na pewno tylko dlatego, że pokonałam swój strach, że potrafiłam nad nim zapanować? A może dlatego, że ta podróż pozwoliła mi otwarcie spojrzeć za siebie, podsumować moje dotychczasowe życie? A może dlatego, że podróżując z tymi młodymi Malgaszami przez ocean po raz pierwszy tak naprawdę zbliżyłam się do nich, poznałam smak ich zwykłego życia? Życzę każdemu z was, żeby przeżył podobną przygodę i spróbował sam odpowiedzieć sobie na te pytania…
 

Maria Guzy

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ