Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku miasta Luang Prabang. Zmęczeni z trudem łapiemy oddech, ale z ciekawością rozglądamy się dookoła. W dole widać Mekong i jego dopływ Nam Khan z malowniczym mostem. Na wzgórzu znajduje się stupa That Chom Si z 1804 r. i kapliczki. Zwieńczona złotobarwną iglicą stupa jest widoczna z każdego miejsca w okolicy, błyszczy w słońcu niczym kosmiczna antena.

Wspinanie się na Phousi wymaga nieco wysiłku. Chociaż to tylko 100 m wysokości i około 350 schodków, to w tym klimacie trzeba wylać sporo potu, żeby osiągnąć cel. Przypomina nam się reklama piwa Żywiec, gdzie grupa zmęczonych piechurów wyciąga z zimnego potoku butelki, pozostawione tam wcześniej przez mądrego przewodnika. Patrzymy z nadzieją na naszego przewodnika…

Na Phousi zawsze jest pełno turystów. Malownicze wschody i zachody słońca stanowią sporą atrakcję. Wśród zwiedzających jest dużo buddystów, dla których jest to strefa sacrum; jedno z ważniejszych miejsc w Laosie. Oni właśnie, modląc się, tworzą nastrój i koloryt tego miejsca. My też trochę pomedytowaliśmy, ale raczej ze zmęczenia po wyczerpującym podejściu, tym niemniej Budda na pewno spojrzał na nas łaskawszym okiem.

Schodzimy na drugą stronę góry, w kierunku północno-zachodnim, gdzie znajduje się Muzeum Pałacu Królewskiego. Wychodzimy na Sisavangvong Road, która dodatkowo pełni rolę nocnego bazaru. Praktycznie już od popołudnia panuje tutaj ożywiony ruch. Setki kramów z pamiątkami, biżuterią, torbami, szalami, butami i ciuchami tworzą bardzo kolorową scenerię. Jest okazja, aby po  niewygórowanych cenach kupić kilka T-shirtów i jakieś pamiątki. Nasze partnerki ruszają dziarsko między stragany, a my spokojnie na Beerlao (lokalne piwo) do pobliskiej restauracji.

STUPY

Stupa to najprostszy typ sakralnej budowli buddyjskiej. W zależności od kraju nosi różne nazwy. Na Sri Lance jest to dagoba, w Tybecie czorten, w Mongolii suburgan, w Tajlandii chedi, a w Chinach, Korei i Japonii pagoda.

W Europie przyjęło się nie do końca prawidłowe rozróżnienie stupy i pagody. Poza zwykłymi funkcjami relikwiarza pagoda posiada rozwinięte funkcje sakralne. Różnice w architekturze są większe. Stupy to z reguły półkoliste, dzwonowate lub piramidalne budowle, zakończone iglicą (harmika) z parasolem (chattra). Zaś pagody to wielokondygnacyjne wieże (czasami bardzo potężne jak np. Pagoda Dzikiej Gęsi w Xian), bogato zdobione daszkami, narożami i wspornikami. Zarówno stupy jak i pagody, w zależności od regionu, potrafią mocno odbiegać kształtami od siebie.

Stupy stanowią symboliczny i widoczny znak energii i mocy buddyzmu. Powinny promieniować pozytywną energią, dlatego proces ich budowy i układania relikwii jest powolny i skomplikowany. Dla buddystów stupa jest materialną reprezentacją doskonałego oświecenia – obrazuje przekształcenie wszelkich emocji i żywiołów w oświeconą mądrość. Ciekawostką jest, że w Polsce wybudowano kilka stup. Dwie największe – Stupa Cudów i Stupa Oświecenia – znajdują się w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Kucharach koło Drobina (100 km od Warszawy).

LUANG  PRABANG

Do XIV w. obecne terytorium Laosu należało przemiennie do Królestwa Syjamu (aktualnie Tajlandia) i Khmerów. Laos wywodzi swoją historię od królestwa Lan Xang. W 1354 r. stolicą zostało miasto Xieng Hong, przemianowane w 1359 r. na Luang Prabang za sprawą figurki Buddy zwanej Phra Bang, przekazanej królestwu przez władców khmerskich. Ta wysoka na 83 cm, pokryta złotem figurka z brązu jest laotańską świętością i talizmanem. Kilkakrotnie zawłaszczana przez Syjam zawsze wracała do Luang Prabang. Aktualnie znajduje się w Muzeum Pałacu Królewskiego. W 1560 r. stolicę przeniesiono do Wientian, ale Luang Prabang pozostało duchową stolicą kraju. Na urok miasta składa się też francuska architektura kolonialna oraz bogata roślinność i przepiękne krajobrazy. Mieszka tu około 30 tys. mieszkańców i znajduje się ponad 30 świątyń. Większość z nich zlokalizowana jest w najstarszej części, widłach Mekongu i Nam Khan. Najważniejsza to Wat Xieng Hong. Wszędzie złocenia, ornamenty, mozaiki i reliefy. Sam posąg Buddy (oczywiście złocony) też ma ładnych parę metrów.
 
Zwiedziliśmy także świątynię Wat Wisunalat, gdzie w latach 1513–1707 przechowywano największą laotańską relikwię Phra Bang. Na terenie świątyni znajduje się słynna stupa That Pathum – Stupa Wielkiego Lotosu, zwana That Makmo – Stupa Arbuzowa. Kopuła rzeczywiście przypomina połówkę arbuza i jest porównywana z dagobami ze Sri Lanki. Zbudowano ją na początku XVI w. Wewnątrz znajdowały się małe, ale drogocenne figurki Buddy. Część z nich zrabowali Chińczycy w 1887 r., a pozostałe zostały przeniesione do Muzeum Pałacu Królewskiego.

Muzeum Pałacu Królewskiego - Haw Kham - jest największą i najważniejszą budowlą w mieście. Zbudowany na planie krzyża pałac jest kombinacją stylu laotańskiego i francuskiego. Powstał w latach 1904–1909 za sprawą króla Sisavang Vonga. Znajdują się w nim pamiątki po mieszkających tu władcach. Największe wrażenie zrobiła na nas sala tronowa – duża i bogato zdobiona. Będąc w niej ma się wrażenie, że zaraz przyjdzie król i rozpocznie się audiencja. Wczuwamy się trochę w jego rolę i stwierdzamy, że nie była to lekka fucha… Temperatura w granicach 35ºC i brak przewiewu powoduje, że takie wielogodzinne siedzenie na tronie musiało być dosyć dokuczliwe. Nam samo zwiedzanie w nieśpiesznym tempie wycisnęło niejedną kroplę potu.

Pałac pełnił rolę rezydencji królewskiej do 1975 r., kiedy to do władzy doszli komuniści (Pathet Lao) i zaczęli swoje porządki. Likwidując monarchię i prześladując jednocześnie wyznawców buddyzmu spowodowali, że miasto Luang Prabang mocno podupadło i straciło na znaczeniu. Po latach władza znacznie zmieniła swój stosunek do religii. Obecnie aktywnie wspiera odbudowę świątyń i nie przeszkadza w przywracaniu różnych form życia religijnego. Dla Luang Prabang znów nadeszły lepsze czasy. Kto wie, może jeszcze kiedyś król ponownie zasiądzie na tronie w Pałacu Haw Kham?

Spacerując po mieście wszędzie spotykamy buddyjskich mnichów w charakterystycznych pomarańczowych szatach. Na ulicach, na bazarze, nad rzeką, na wzgórzu Phousi, nawet w kafejce internetowej. Oczywiście, głównie przebywają na terenie świątyń, przy których działają też szkoły buddyjskie. Mnisi, z reguły młodzi chłopcy, są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Chętnie pozują do zdjęć i wdają się w pogawędki. Oprócz nauki i modłów zajmują się też odbudową i konserwacją swoich świątyń.

Na atmosferę pobytu w Luang Prabang wpływa też laotańska zasada „śpiesz się powoli”, czy też „powoli, jutro też jest dzień”. W tym klimacie i w tym miejscu brak pośpiechu i uśmiech są najlepszą gwarancją szczęśliwego, spokojnego życia. Do tego doktryna życiowa, według której należy akceptować to, co przyniesie los. Ma ona szereg zalet. Spać można byle gdzie, po jedzenie wystarczy wyciągnąć rękę, ubranie jest prawie niepotrzebne, nikt bez powodu nie zmusza się do wysiłku. Nie ma też tutaj naszych problemów z zasiłkami socjalnymi, opieką ZUS, rentami, czy też emeryturami. Jest bieda, ale i potrzeby niewielkie, więc ludzie żyją sobie spokojnie, zadowoleni z tego, co mają. Materialne podejście do życia nie czyni człowieka szczęśliwym – to jedna z zasad buddyzmu, która pozwala Laotańczykom znosić z godnością swój ciężki los.

OKOLICZNE ATRAKCJE

Przebywając w Luang Prabang wybraliśmy się na wycieczkę do Jaskiń Pak Ou, znajdujących się około 25 km na północ od miasta, nad brzegiem Mekongu. Rejs long boat jest najprostszym sposobem dotarcia do tego miejsca. Wyruszamy z przystani przy Wat Xieng Hong. Dobroczynny zefirek nie pozwala, aby upał dokuczał nam zbyt mocno. Mekong, chociaż niesie mnóstwo wody, nie jest na tym odcinku niebezpieczną rzeką. Relaksujemy się… Wkrótce dopływamy do nadbrzeżnej wioski, gdzie wieśniacy oferują na sprzedaż swoje wyroby rękodzielnicze: tkaniny, biżuterię, instrumenty muzyczne, rzeźby i lao-lao, czyli laotański bimber z ryżu

Pomyśleliśmy, że odczuwamy wpływ miejscowych trunków, bo podczas dalszego rejsu zauważamy, że słońce świeci jakoś inaczej. Otoczone było przez mglistą tęczę w kształcie okręgu. Miejscowy przewodnik wyjaśnił, że to nie halucynacje, ale znak nadchodzącego monsunu, który w tym regionie zaczyna się w drugiej połowie maja i trwa do września, przynosząc ogromne opady deszczu. Poziom Mekongu, podnosi się wtedy do kilkunastu metrów. Docieramy do głównego celu wycieczki. Jaskinie znajdują się w wysokim klifie nabrzeżnym. Wejścia do nich strzegą dwa kamienne lwy. Jako miejsce kultu znane były jeszcze w czasach przed Buddą. Wraz z nadejściem buddyzmu groty przeszły pod opiekę rodziny królewskiej, co poskutkowało pojawieniem się tysięcy figurek Buddy wykonanych przez miejscowych artystów i rzemieślników. Obecnie szacuje się, że jest ich 6500. Większość figurek wykonana jest z lakierowanego i pozłacanego drewna, ale są też figurki z rogów zwierzęcych, brązu i ceramiki.

Groty są pod stałą opieką wiernych – widzimy ofiary z kwiatów, kadzidełka i świece na ołtarzu blisko głównego wejścia. Raz w roku, w kwietniu, odbywa się tu religijna ceremonia oczyszczania. Figurki Buddy są wtedy obmywane w uważanym za święte źródełku w dolnej grocie.

Gdy już potrzeby ducha zostały zaspokojone, przenieśliśmy się na drugą stronę rzeki, do wioski Ban Pak Ou, aby zaspokoić potrzeby ciała. Obiad, wsparty zimnym piwkiem Beerlao, zadowolił chyba wszystkich. Restauracja – biznes rodzinny – sprawnie obsługiwała kolejne grupy gości. Tak oto biedna rybacka wioska, dzięki turystom, powoli przekształca się w lokalną oazę zamożności. Rejs powrotny do Luang Prabang i przesiadamy się do busa, żeby dojechać do wodospadu Kuang Si. Wokół Luang Prabang znajduje się wiele wodospadów, ale Kuang Si jest najbardziej znany i chyba najładniejszy. Niespecjalnie duży, ale dzięki układowi skał i intensywnej roślinności wyjątkowo malowniczy. Stoimy na dole, na drewnianym mostku i robimy zdjęcia. Wąską, skalną ścieżką można wejść na samą górę, ale to zadanie ponad nasze siły. Marzymy o kąpieli. Wodospad w dolnej części tworzy rzeczkę z kaskadami. Przy każdej kaskadzie powstaje jeziorko. Z rozkoszą zanurzamy się w wodzie…

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ