KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły statki, które spowodowały zmiany na całym świecie. Po wielkich odkryciach ekspansywne cywilizacje europejskie przyniosły innym religię, kulturę, zwyczaje, język. Niestety wielu ludom i cywilizacjom przyniosły też całkowitą zagładę; doszło do pierwszej wielkiej globalizacji. Podczas gdy Rosja kolonizowała bez rozgłosu ogromne połacie Azji przy swoich granicach, inne potęgi nie miały takich możliwości. Statki z żołnierzami, skazańcami i osadnikami ruszały dosłownie na koniec świata. Zaczęli Portugalczycy. Szaleńcza odwaga tych awanturników  pozwoliła zbudować im imperium kilkadziesiąt razy większe od ojczyzny. Inne potęgi po latach przestały patrzeć biernie i włączyły się w podbijanie świata. W rozkrajanie naszego globu niczym tortu włączyli się Hiszpanie, Anglicy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Niemcy. Kolonizowano zarówno ziemie zamieszkane przez prymitywne plemiona, jak i stare cywilizacje. Najpotężniejsze imperium, „gdzie słońce nie zachodzi” stworzyli Brytyjczycy, ale ich poważnymi konkurentami do końca pozostali Francuzi. Kiedy kolonie hiszpańskie uzyskały już dawno niepodległość, a brytyjskie rozsypały się, jak domek z kart, Francja, jako jedyna utrzymała resztki zamorskiego imperium. Jak tego dokonała? Dlaczego jej polityka była skuteczniejsza? Miała więcej szczęścia, czy mądrości?

Po byłych i obecnych koloniach francuskich wydaje się, że wszędzie pozostawiono w nich cząstkę Francji. Czasem są to szerokie, bulwary, jak w Phnom Penh w Kambodży, czy w Antananarivo na Madagaskarze; mogą być to bagietki, przywiązanie do dobrej kuchni i estetyki podania potraw. Może być to w końcu pełne godności i dobrych manier zachowanie elit. Język francuski utrzymał się w wielu krajach Afryki, szczególnie tam, gdzie wielość języków plemiennych utrudnia porozumiewanie się mieszkańców. Gdy w czasie mojego pobytu w Kamerunie byłem świadkiem kłótni w autobusie, zauważyłem, że wszyscy kłócili się po francusku, choć wcześniej w podgrupach rozmawiali w innych językach. Na Madagaskarze niemal wszędzie można spotkać ludzi znających francuski, ale wspólny język malgaski powszechny na całej wyspie powoduje zanikanie języka kolonialistów. Z kolei w Indochinach po francusku mówią już tylko niektórzy starsi ludzie, angielski zapanował nieodwołalnie. W Kambodży niemal wszyscy znający obce języki zostali wymordowani przez komunistów spod znaku Czerwonych Khmerów. Organizowane przez dawną metropolię kongresy państw frankofońskich nie zatrzymały ekspansji angielskiego.
Wydaje się, że kolonizacja francuska przebiegała nieco bardziej humanitarnie od pozostałych, choć oczywiście można znaleźć przykłady okrucieństwa. W większości kolonii pod rządami Paryża tubylcom żyło się lepiej, niż pod rządami Londynu, czy Amsterdamu. Nic dziwnego, że Indianie północnoamerykańscy popierali Francuzów w wojnie z Anglikami. Koloniści znad Sekwany budowali i upiększali miasta, zmieniali rządzone kraje, wielu z nich darzyło kolonie sentymentem i zakochiwało się w tropikalnych ziemiach i miastach. Dotyczy to nie tylko Sajgonu w Wietnamie, czy Algieru w Algierii, tych ukochanych „ojczyzn” było znacznie więcej. Francuzom można przeciwstawić kolonizację holenderską, belgijską, czy portugalską w Afryce. Ci ostatni budowali jedynie obronne forty i kościoły, a kraj i tubylcy byli wyłącznie obiektem bezwzględnego wyzysku, wywozu surowców, niewolników i bogactw naturalnych. Jak mówią w Angoli, w jej stolicy Luandzie, podczas pięciuset lat kolonizacji Portugalczycy nie zbudowali ani jednej studni! W Indonezji po Holendrach pozostało jedynie kilka fortyfikacji oraz wspomnienie bezwzględnych okupantów, którzy do końca, jeszcze po II Wojnie Światowej, próbowali brutalnie utrzymać kraj w niewoli. Anglicy pozostawili po sobie brzydkie miasta, koleje służące celom strategicznym, przynoszące konflikty granice biegnące przez terytoria jednorodne narodowościowo, wspomnienie bezwzględności i pogardy jaką darzyli tubylców, a także... tradycję paskudnego jedzenia. Królowa Wiktoria widząc dziś, że to Francja, a nie Anglia pozostała imperium kolonialnym, przewracałaby się w grobie.   

Ameryka Północna i Południowa
To kontynent pierwszych podbojów Francuzów. Jeszcze w XVII w. powstała Nowa Francja, której spadkobiercą jest dziś francuskojęzyczny Quebec w Kanadzie. W XX w. nieznacznie przegrane referendum uniemożliwiło mieszkańcom prowincji stworzyć niepodległe państwo. Jeszcze większą kolonią była Luizjana, biorąca swą nazwę od króla Ludwika XIV. Kolonia została sprzedana Stanom Zjednoczonym Ameryki dopiero w 1803 r. Dziś  w Nowym Orleanie można znaleźć ślady architektury znad Sekwany, a o przeszłości przypominają charakterystyczne nazwiska. Kolonizowano też wyspy. Dawne francuskie, a dziś niepodległe Haiti jest obecnie oprócz Kuby najbiedniejszym krajem obu Ameryk. Inne kolonie amerykańskie są do teraz rządzone prze Paryż. Dotyczy to przede wszystkim Gujany Francuskiej, jedynej w Ameryce Południowej i zarazem najstarszej kolonii założonej już w 1626 r. Gujana niegdyś była miejscem zsyłki więźniów, dziś zbudowano tam wyrzutnie rakiet kosmicznych Ariane. Dżungla Gujany, znana z książki George’a Maufrais „Zielone Piekło” jest wciąż dzika i nieprzyjazna. Do Francji należą też wyspy u wybrzeży Kanady, Saint Pierre i Miquelon oraz rajskie Martynika i Gwadelupa na Karaibach.   

Afryka
Francuzi zjawili się na większą skalę w Afryce w XIX w., długo po Portugalczykach, Holendrach i Anglikach, zdołali sobie jednak wykroić z tego kontynentu największe terytorium. Rządzili od wybrzeży Morza Śródziemnego po Zatokę Gwinejską i dżungle Konga na południe od równika. Pod ich panowaniem były: Maroko, Tunezja, Algieria, Francuska Afryka Zachodnia, która należy dziś do szeregu niepodległych państw oraz Francuska Afryka Równikowa ( dzisiejszy Czad), Republika Środkowej Afryki, Kongo (Brazaville) i Gabon. Po I Wojnie Światowej przejęto większość niemieckiego Kamerunu. Wszędzie tam język francuski jest obecny do dzisiaj, a w krajach, gdzie języków tubylczych są dziesiątki i setki, francuski stał się jedynym, który umożliwił porozumiewanie się między plemionami. Wielu Afrykanów z pewnością dziś przeklina ruchy niepodległościowe, a marzeniem ich jest dołączyć do swych braci zaludniających francuskie miasta. Jedyną kolonią na wschodnim brzegu Afryki było Somali Francuskie, dziś republika Dżibuti i miejsce stacjonowania Legii Cudzoziemskiej. Francja znacznie wcześniej niż ląd skolonizowała szereg wysp, w tym, bezludny wcześniej, Mauritius i potężny Madagaskar. Kapitan francuskiej armii zastrzelił pod koniec XVIII w. na Madagaskarze słynnego Maurycego Beniowskiego, awanturnika węgierskiego podającego się często za Polaka, który próbował uniezależnić się od Paryża. Metropolia do dziś rządzi pięknym Reunionem, a także Majottą w archipelagu Komorów. Próba przyłączenia przez tubylców innej wyspy Komorów do Francji połączona z wywieszeniem trójkolorowych flag została krwawo stłumiona. Z kolei Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne to setki bezludnych wysp o surowym klimacie z największą Wyspą Kerguelena. Pracują tam naukowcy, a ziemie te mają też dla Francji znaczenie strategiczne.

Azja
Francja brała aktywny udział w polityce bliskowschodniej, czego negatywne skutki odczuwa cały region do dziś. Rywalizując z Brytyjczykami sprawowała krótko mandat nad Syrią i Libanem. Na dłużej udało jej się skolonizować w Azji jedynie Indochiny. Liczne i  wspaniałe ślady w architekturze tego okresu znajdziemy dziś w Wietnamie, Kambodży i w mniejszym stopniu w Laosie. Ślady Francji można też odnaleźć w jej dawnych małych koloniach chińskich i indyjskich, najsłynniejszą z nich jest chętnie odwiedzana przez podróżników Pondicherry.

Oceania
Któż nie słyszał o pięknych wyspach Tahiti i Bora Bora? Francuzi, w przeciwieństwie do Brytyjczyków, utrzymali władzę nad tymi odległymi wyspami, w dodatku przy pełnej aprobacie ich mieszkańców. Na terytoria zamorskie składa się pięć archipelagów Polinezji Francuskiej, Nowa Kaledonia oraz Wallis i Futuna. Wyspy Vanuatu, które były zarządzane wspólnie przez Brytyjczyków i Francuzów, jako Nowe Hebrydy, uzyskały niepodległość.

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ