Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos podobny do chodzenia po zmarzniętym śniegu lub do pocieranej w ręce mąki ziemniaczanej. Na początek banał, ale prawdziwy.

Skąd to się bierze, że Indie są uznawane za kraj, w którym nędza jest niewyobrażalna. - Nigdy tam nie wrócę, ta bieda mnie przeraża - słyszałem nie raz. I z takim nastawieniem do Indii jechałem. Zaczynaliśmy wprawdzie od Bombaju, miasta przemysłowego, ale to już miał być przedsionek piekła. Tymczasem czekało rozczarowanie w pozytywnym znaczeniu. Jeśli oczywiście stopień nędzy może być przedmiotem rozczarowania. Jest ona rzeczywiście jak na europejskie warunki skrajna, choć nie do końca - cygańskie osiedla we wschodniej Słowacji i w Rumunii mogą z indyjską nędzą spokojnie iść w konkury. Jednak starając się patrzeć przez pryzmat całego świata, a nie tylko jego uprzywilejowanej części, tak samo wygląda 90% naszej planety. Nie wiem skąd biorą się opinie o wyjątkowości hinduskiej nędzy.
Być może dla wielu turystów odwiedzających Indie jest to pierwsze spotkanie z globalną rzeczywistością. Nikt mi nie wmówi, że slumsy na indyjskim subkontynencie prezentują się gorzej niż te na obrzeżach Mombasy, Addis Abeby czy Limy. Tak się złożyło, że choć trochę świata widziałem, w Indiach wcześniej nie byłem. Pod wpływem relacji byłem przekonany, iż Sri Lanka to takie porządniejsze Indie.
-Jedź na Cejlon opowiadałem ludziom chcącym zobaczyć tamtą część świata – atmosferę poczujesz, ale w lepszym wydaniu.
A to przecież bzdura, nawet Indie południowe biedniejsze niż północ kraju, są od Sri Lanki bogatsze.
Czy to skażenie medialną współczesnością, gdzie wszystko musi być niesamowite, niespotykane, skrajne i ekscytujące. Swój kamyczek dokładają też niestety reportażyści, nawet ci najwięksi, których książki są moim zdaniem beletrystyką częściowo opartą na rzeczywistości. Po dawce emocji, jaką serwują reportaże ze świata, nie ważne ile jest w nich przerysowań, każdy czuje się zobowiązany do identycznej ekscytacji w swoich opowieściach. Z drugiej strony to oczywiście przysłowiowa kwadratura koła, bo tych, co mówią normalnie, nikt nie słucha. Tak było zawsze tylko ostatnio licytowanie się niesamowitościami staje się sztuką dla sztuki.
Jak to rozwiązać, gdy dziennikarka opowiada, że było minus czterdzieści stopni a ludzie zorientowani w sprawie wiedzą, że mogło być tylko minus dwadzieścia. Jak powie prawdę, to jej zdejmą program. Jako widzowie sami żądamy, by nas oszukiwano.
Wyprawę rozpocząłem przed sylwestrem 2008, gdy niemal dopalały się zaatakowane przez terrorystów bombajskie hotele. Hindusi chyba mieli nakaz zapewnienia dodatkowych środków bezpieczeństwa. Przy hotelach na Goa, stojących wzdłuż wybrzeża Morza - nomen omen Arabskiego - zbudowano szańce z worków z piaskiem. Broniły one wejść od strony plaży. Nikt ich nie pilnował, choć może w przypadku alarmu byłyby wykorzystywane. W dzień służyły dzieciom do zabawy, zaś w czasie nocy sylwestrowej doskonale nadawały się do rozbijania szampana. Zaostrzone środki bezpieczeństwa było widać tylko na lotniskach. Ilość bramek i prześwietleń była aż absurdalna. Z jednej strony dobrze, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo pasażerów, z drugiej żartowaliśmy, że kontrolują nie tych co trzeba, europejskich turystów. Proszę mnie nie podejrzewać o jakiekolwiek rasistowskie uprzedzenia, ale chyba każdy przybysz znad Wisły ma takie refleksje, gdy wysiada na przykład na londyńskim lotnisku i jest drobiazgowo kontrolowany przez Brytyjczyka pakistańskiego pochodzenia.
To, że Goa jest inne od reszty kraju, to „oczywista oczywistość”, cytując klasyka. Przez 450 lat władali tym skrawkiem indyjskiego kontynentu Portugalczycy. Mają oni trochę inne spojrzenie na życie i to, co jest w nim najważniejsze niż, okupujący przez lata większość Indii, Anglicy. I choć Goa, co przecież nieuniknione, powoli unifikuje się z resztą kraju, nadal czuje się tu iberyjskiego ducha. Czuje się to w pastelowych domach ukrytych wśród palmowych gajów, kościołach i przydrożnych kapliczkach. Lingua franca wykształconych elit to nadal portugalski.
Wracając do goańskiej odmienności, to regionalne różnice są jedną z większych wartości tego kraju. Doskonałym barometrem tej różnorodności jest dostęp do alkoholi i jego ceny. Na Goa czy w dawnym francuskim Pondichery, leżącym nad Zatoką Bengalską piwo i wszelkie trunki są do nabycia bez problemu za cenę o wiele niższą niż w sąsiednich stanach. Trochę śmieszy, gdy przy przekraczaniu indyjskich stanów kierowca prosi o schowanie flaszek z piwem.
Z drugiej strony to dobrze, że nikt regionalnych różnic nie zaciera na siłę. Chyba najlepsze hinduskie piwo Kingfisher zawsze ma na tylnej etykietce napisane, w jakim stanie może być sprzedawane. Kingfisher (zimorodek) to piękny ptaszek nie zdziwiło mnie więc, gdy rezerwując bilet na lokalny przelot z Bombaju zobaczyłem, że tak się również nazywa linia lotnicza. Piszę Bombaju, bo z tym Mumbajem, jak przechrzcili miasto Hindusi, to chyba przesada. Jak tak sobie wymyślili, to nas nie musi dotyczyć. Wystarczy, że wszyscy na Chociebuż mówią Cottbus. Nawet komputerowy edytor tekstu podkreślił to słowo jako błąd. Bombaj mu zaś nie przeszkadza.

Zdziwiło mnie tylko, że linia Kingfsher ma identyczne logo jak piwo. Okazało się, że browar i linia lotnicza to jedna firma. Jak by to było u nas: piwo LOT - mogę sobie wyobrazić, linie lotnicze Żywiec, chyba też. Piwa Lufthansa po wyrzuceniu znanego polityka z samolotu chyba bym nie kupił.
I to mimo całej sympatii do Octoberfestu. Wracając do impresji alkoholowych rajem w tej dziedzinie jest wspomniana dawna posiadłość francuska Pondicherry. Sklepy oferujące szeroki wybór lokalnych specjałów są częstymi punktami na mapie miasta. Zazwyczaj połączone są z niewielkimi lokalami, gdzie miejscowi na miejscu wypijają swoją porcję zagryzając kupionymi na ulicy pierożkami lub smażonymi w głębokim tłuszczu krewetkami.
Największe wrażenie zrobiła na mnie świątynia wyznawców Śiwy w Chidambram. Jest ona od zawsze własnością kapłanów, a ci nie pozwalają niestety robić zdjęć. Świątynia została wybudowana z granitu. Przecierałem oczy ze zdumienia oglądając kilkusetmetrowe bogato rzeźbione kolumnady. Ściany i kolumny, od podłogi do sufitu pokrywają misterne płaskorzeźby – z granitu. Dla zatwardziałych humanistów dodam, że jest to kamień bardzo twardy i przez to piekielnie trudny w obróbce. Trudny w dzisiejszych czasach, a jak oni to wydłubali przed kilkuset laty? Nie mogłem wyjść z zachwytu. Zawsze podziwiałem kunszt artystów, którzy wykonali Angkor Wat czy indonezyjski Prambanan. Ale tam wszystko jest zrobione z miękkiego piaskowca, a to zupełnie inna rzeźbiarska liga. Południe Indii, które nie doświadczyło islamskich najazdów wydaje się przybyszowi hinduskie.

Auroville – sen o Fantomasie
Widziałem też coś, co przypomina mi  tzw. komorę solną w Ciechocinku. Kuracjusze będąc w miejscowości z najdłuższymi tężniami,  zapewniającymi unikalny mikroklimat, dla którego ludzie przyjeżdżają z końca świata, płacą za siedzenie w zamkniętych salkach, których ściany i podłogę obłożono solą.
Salkach, których leczniczych właściwości nikt nie udowodnił. Czysty surrealizm. Taki sam surrealizm przeżyłem zwiedzając położone na południu Indii Auroville. Komunę, ośrodek medytacji, kościół, sektę– diabeł wie jak to nazwać. Program zwiedzania zaczął się emisją filmu przybliżającego to miejsce. To ma być niby idealne miasto, gdzie wszyscy będą żyli w zgodzie. Założone w 1968 r., to pamiętam, bo rok szczególny, za to imienia guru i jego francuskiej sukcesorki nie - niewielka strata. Miejsce, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem, ludzie różnych nacji razem się uczą alternatywnych technologii i ekologicznych upraw. Choć to chyba akurat współczesny dodatek, bo w czasach guru zdobywaliśmy kosmos i ekologia nie była modna. Nowoczesność z filmów science fiction z tamtych lat wywarła duże piętno na charakterze Auroville. Czułem się jakby w klimacie filmów o Fantomasie. Gdy już obejrzeliśmy film i zdjęcia opiewające przedsięwzięcie i jego twórców, poszliśmy zobaczyć centrum edukacji. Budynek w kształcie ogromnej kuli pokrytej blachą musiał kiedyś robić wrażenie. Dziś realia się trochę zmieniły i zachwytu nie wzbudza. Wewnątrz podobno wspaniale się medytuje, nie miałem okazji się przekonać, bo do środka profani wpuszczani nie są. Auroville pachnie sztucznością i fasadowością. Przykre jest, że na to przedsięwzięcie zbierane są na całym świecie datki i to bardzo skutecznie. Donatorzy przekonani są, że popierają słuszne przedsięwzięcie w biednych Indiach. Nasz hinduski przewodnik wdał się w dyskusję z personelem pracującym w ogrodzie. Nie uzyskał odpowiedzi na pytanie, „Po co ludzi zapraszacie jak nie wpuszczacie do środka”. W programie były jeszcze odwiedziny grobu „matki założycielki”, ale sobie darowaliśmy.
Przy bramie podszedł do nas strażnik i powiedział, że tu filmować nie wolno. Jak widać w idealnym mieście nadzór działa też idealnie. Odpowiedziałem, że ja nie filmuję, bo to nie kamera tylko pusta w środku atrapa. Zupełnie jak to miejsce.

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ