Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości Phuentsoling stoi wysoka brama. Jest ona symboliczna, bowiem nie jest zamykana ani strzeżona. Po jej jednej stronie panuje wieczny zgiełk hinduskiej ulicy: tłum mrowiący się w nieustannym pośpiechu, jazgot klaksonów ciężarówek i metaliczny świergot dzwonków riksz przemykających pomiędzy stosami śmieci zalegającymi ulice. Wystarczy jednak przejść przez bramę na drugą, bhutańską stronę, aby czas natychmiast zwolnił, a przestrzeń wypełniła się kojącym spokojem. Zamiast kolorowego tłumu prawie puste, sterylnie czyste ulice. Zamiast zgiełku cisza. W fizycznej przestrzeni to odległość paru metrów, a w metafizycznej – to dwa światy, które kulturą, mentalnością i duchem są od siebie równie odległe, jak antypody.

Thimpu
Droga spod bramy wiedzie w głąb Bhutanu, wspinając się wyciętymi w górskich zboczach serpentynami coraz wyżej, aż do pułapu chmur, często przesłaniających zarówno drogę, jak i zawrotne przepaście rozpościerające się tuż za krawędzią wąskiego szlaku. Prowadzi on do serca najbardziej tajemniczego państwa na świecie, które jeszcze czterdzieści lat temu było dla globtroterów bardziej niedostępne niż Antarktyda.
Przez jego mieszkańców Bhutan jest nazywany Druk Jul – Kraj Smoka. I choć to smok niewielki pod względem obszaru, to jednak duchem musi być ogromny, skoro nigdy w swych dziejach nie uległ kolonizacyjnej nawale. Wciśnięty pomiędzy dwie potęgi – Indie i Chiny, uchował się jak zapomniana wyspa, by przez stulecia dobrowolnej izolacji strzec własnej kultury i religii przed zewnętrznym światem, widząc w nim tylko zagrożenie.
W Bhutanie nic nie zmieniało się przez lata. Postęp, techniczne nowinki czy idee skutecznie odbijały się od jego bram. Przez całe wieki ten mały kraj był niezwykłym skansenem, omijanym przez czas i cudzoziemców. Pierwsi zagraniczni goście dotarli tu dopiero w latach siedemdziesiątych XX stulecia, zaproszeni na koronację króla Jigme Wangchucka, który postanowił zmierzyć się z napierającą nowoczesnością. Jednak nie otworzono od razu na całą szerokość wrót kraju, zamkniętego dotąd na cztery spusty. Modernizacja? Tylko, jeśli nie naruszy zdrowego ducha narodu. Postanowiono dozować tę podejrzaną nowoczesność jak kroplówkę i uważnie obserwować efekty.
I tak pozostało do dziś. Smok wcale nie poddał się globalizacyjnej gorączce, stojąc w dziwnie stabilnym rozkroku między średniowieczem a XXI wiekiem. Dzisiejsza stolica, Thimpu, to jednak już miasto całą swą smoczą gębą. Powstały tu kilkupiętrowe domy wybudowane wzdłuż ulic, którymi jeżdżą samochody różnych marek. A pierwszy samochód pojawił się w Bhutanie trzydzieści lat temu! Wcześniej niż wybudowano pierwszą asfaltową drogę.
Spacerując pod wieczór stołecznymi uliczkami, mijałem kolorowe sklepiki i kawiarenki internetowe, aż w końcu, gdy usłyszałem dobiegającą z oddali współczesną muzykę, trafiłem na dyskotekę. W środku wystrój godny miasta stołecznego: szkło i chrom. Przy barku młodzież popijająca piwo, na parkiecie tańczące dziewczęta. Zasiadając na barowym stołku, zacząłem obserwować ładną dziewczynę pląsającą pośrodku parkietu w rytm najnowszych światowych przebojów – zgrabna sylwetka, opięte dżinsy, zawieszony na łańcuszku telefon komórkowy. A przecież jej dziadek mógł być legalnym niewolnikiem (niewolnictwo zniesiono w Bhutanie w 1956 r.), jej ojciec pewnie nie wierzył własnym oczom, spoglądając na elektryczną żarówkę, i pukał z niedowierzaniem w obudowę radia, słysząc wewnątrz niego głosy (pierwsze radioodbiorniki pojawiły się w 1980 r.). Być może ze zdziwieniem obracał w palcach metalowy krążek, którym miał teraz płacić w sklepie zamiast korcami żyta (walutę wprowadzono w latach osiemdziesiątych XX wieku). Jeszcze dwadzieścia lat temu nie było w tym kraju państwowej poczty, publicznych szkół i dróg. Telewizja zaczęła nadawać programy w 1995 r., a pierwszy uniwersytet otwarto w 2003 r. A dzisiaj dziewczyna pląsa sobie w dyskotece, spoglądając co chwilę, czy aby nie dotarł do niej nowy esemes. No, ale to stolica. Większość bhutańskich wiosek jest położonych o trzy dni podróży piechotą od najbliższej utwardzonej drogi.
Warto wybrać się wcześnie rano na niewielki stadion narodowy w Thimpu. Choć przeznaczony na oficjalne imprezy sportowo-polityczne, częściej służy jako teren amatorskich popisów bhutańskich łuczników. Zbierają się w tym miejscu wczesnym świtem, aby zaprezentować swoje umiejętności strzeleckie, a przy okazji wymienić doświadczenia i pochwalić się nowym sprzętem. I to nie byle jakim! Łucznictwo to narodowy sport, a zarazem prawdziwa pasja Bhutańczyków.
W innych krajach można zaimponować nowym samochodem, motocyklem czy telefonem komórkowym. Ale w Bhutanie serca niewieście zdobywa się celnym okiem i nowoczesnym
łukiem. Popisy strzeleckie odbywają się po kolei, bez pośpiechu, aby był czas na skomentowanie umiejętności poszczególnych łuczników. Nikt nie notuje wyników, bo to nie zawody, lecz towarzyskie spotkanie. Tradycją jest, że miejscowi „twardziele” obserwują popisy strzeleckie nie z boku, ale stojąc zaraz przy tarczy, do której celuje oddalony o kilkadziesiąt metrów łucznik.
I ja stanąłem w pierwszej linii widzów, obserwując z przyjemnością trajektorie strzał śmigających tuż obok mnie. Jedna za drugą, wszystkie niezmiennie wbijały się wokół ciemnego punktu w samym środku tarczy. Wszystkie – ale do czasu. Nie znam języka bhutańskiego, jednak gdy ciszę, pełną napiętego jak cięciwa łuku oczekiwania na kolejny strzał, przerwał krótki okrzyk dżi dżo, natychmiast domyśliłem się, że znaczy to ratuj się, kto może, co też skwapliwie uczyniłem. Tym razem strzała zboczyła nieco i, zupełnie lekceważąc tarczę, zmierzała w stronę publiczności. Po chwili zamieszania wszyscy wrócili spokojnie na swoje miejsca. Jak mi wyjaśnił jeden z obecnych, w Bhutanie nie ma łuczników strzelających niecelnie, tylko czasem zawieje wiatr – oddech smoka.

Punakha Dzong
Chociaż Bhutan leży u stóp Himalajów, to jednak nie można dojrzeć ich wyniosłych wierzchołków. Kraj jest pokryty obłymi zalesionymi pagórami, porozdzielanymi dolinami rzecznymi. To w nich wzniesiono dzongi – ufortyfikowane klasztory, odgrywające jeszcze do niedawna rolę zarówno religijną, jak i administracyjną. System sprawowania władzy był ściśle powiązany z religią. Dzongi pełniły funkcję regionalnych stolic, a stolicą całego państwa był największy z nich – Punakha Dzong. Bajkowa architektura – zupełnie bez odpowiednika w europejskiej estetyce.
Wewnątrz budowla jest zespołem dziedzińców otoczonych piętrowymi pawilonami, służącymi jako szkoły i sypialnie. Prawdziwą ozdobą są potężne wieże będące siedzibą wyższych urzędów. Białe u dołu ściany docierają po paru metrach do otworów okiennych, przepięknie zdobionych mistrzowską snycerką. Im wyżej, tym więcej zdobień i kolorów, aż po okap dachu, będący już feerią barw i fantazyjnych motywów. W niewielkiej izbie klasztornej odbywała się lekcja. Nauczyciel – może dziesięcioletni chłopczyk w pomarańczowym stroju mnicha, kijkiem w ręku wskazywał na wypisane na tablicy słowa, głośno wykrzykując ich znaczenie. Niewiele młodsza od swego nauczyciela dziatwa z zapałem powtarzała za nim słowa, bardziej chyba troszcząc się o natężenie głosu niż o sens. W przeciwieństwie do tradycji europejskiej monastycyzm w buddyzmie nie musi być dożywotni – wielu chłopców, nierzadko jeszcze w wieku dziecięcym, wstępuje do klasztoru tylko na pewien czas. Można, a nawet wypada zostać mnichem przynajmniej raz w życiu, choćby na parę miesięcy, aby rozwinąć swoją duchowość. Zupełnie rozczulił mnie widok pięcioletniego mniszka, który siedząc na krześle, nie dostawał jeszcze stopami do ziemi, ale z zapałem rozwijał swoją duchowość, wymachując nogami w rytm skandowanej lekcji.
Buddyzm przeniknął wszystkie aspekty życia w Bhutanie. Ta łagodna religia jest uśmiechnięta jak oblicze Dalajlamy. W każdym domu znajduje się jedno pomieszczenie przeznaczone do codziennych modłów, z ołtarzem zajmującym całą ścianę, przypominające wnętrze małej świątyni. A na wzgórzach otaczających uprawne pola powszechny jest widok modlitewnych flag: całe szeregi wysokich bambusowych masztów z powiewającymi białymi wstęgami delikatnych bawełnianych muślinów, z wypisanymi na nich modlitwami. Trzepocząc na wietrze, strzępią się, a wraz z oderwanymi nitkami materiału ulatuje w przestrzeń modlitwa, błogosławiąc zielone wzgórza Bhutanu i jego mieszkańców. Nawet wiatr modli się w Kraju Smoka! Woda również. Na obszarze buddyzmu tybetańskiego powszechne są modlitewne młynki – rodzaj cylindrów różnej wielkości, z wypisanymi na nich modlitwami. Jeśli zakręci się ręką taki cylinder, to pełen jego obrót wokół osi jest równoważny odmówieniu jednej modlitwy. W Bhutanie ujrzałem ciekawą tego odmianę – młyny modlitewne poruszane wodą!
Ustawione z biegiem strumienia, były zaopatrzone w turbinki napędzające spory bęben modlitewny. Pacierze kręciły się całodobowo i bezwysiłkowo! Takie regionalne high-tech. Gdy zapytałem mego bhutańskiego przyjaciela, czy nie lepiej pójść na całość i w dzisiejszych czasach zatrudnić do modlitw komputer, spojrzał na mnie z politowaniem i odrzekł: „Wiatr i woda mają duszę. A co ma komputer – jakiegoś czipa? Słyszałeś o duszy w procesorze?”. „Nie, nigdy!” – odparłem, całkowicie już przekonany.

Dorodny mnich
Bhutan ma jeszcze jedną osobliwość, która znalazła swe miejsce na fasadach rodzinnych domostw. W tym kraju nie istnieją wsie w naszym pojęciu – duże rodzinne domy poszczególnych gospodarstw leżą luźno porozrzucane na stokach zielonych wzgórz. Podobnie jak w klasztorach, białe ściany są ozdobione przepyszną, bardzo kolorową snycerką, przypominającą kaskady kwiatów wokół okiennic. Ponadto namalowano symbole mitologiczne. Spoglądając z podziwem na piękno wystroju jednego z gospodarstw, w pewnym momencie ujrzałem coś niezwykłego. Z początku myślałem, że wzrok mnie myli, gdy jednak przyjrzałem się dokładniej, wyraźnie zobaczyłem wymalowane po obydwu stronach wejścia do domostwa dwa dorodne męskie przyrodzenia. No i okazało się, że jest to element poniekąd religijny! Wieki temu działał tu pewien mnich o tak niekonwencjonalnych metodach pracy misyjnej, że nazwano go szalonym świętym. Oprócz licznych zalet duchowych ów święty mąż miał również argument natury anatomicznej tak potężny, że odstraszał nim wszystkie złe demony w okolicy bliższej, a w miarę zdobywania coraz większej sławy – także i dalszej. W końcu tak efektywny symbol trafił pod bhutańskie strzechy w formie niewiele zmienionej ikonograficznie.
Nie mogłem sobie odmówić wizyty w świątyni poświęconej mnichowi z tak wielkim... darem nawracania. Chimi Lhakhang to mała budowla stojąca na niewielkim wzgórzu pośród malowniczych pól, które w tym czasie, jak od stuleci, były orane pługami ciągniętymi przez woły zaprzęgnięte w jarzmo. Miejsce niepozorne, ale słynne na cały Bhutan, jest bowiem celem pielgrzymek, szczególnie kobiet mających problemy z niepłodnością. Jak widać, święty mąż nie tylko złe duchy odganiał... Do świątyni wprowadził mnie bardzo młody mnich, z trudem otwierając ciężkie świątynne podwoje. Wewnątrz, poza standardowym wyposażeniem kultowym, były ułożone przed ołtarzem dwa znajomo wyglądające, podłużne przedmioty – metalowy i kościany, symbolizujące mocarny atrybut szalonego mnicha sprzed wieków. Dlaczego dwa – tego nie umiano mi wytłumaczyć. A ja, schylając głowę, uzyskałem błogosławieństwo. I czy kiedykolwiek mógłbym wyobrazić sobie, że nadejdzie taki moment w mym życiu, kiedy w pobożnej świątyni będzie mnie błogosławił dwunastoletni mnich z dwoma penisami w ręku!

***
Ostatnia bhutańska noc spędzona w Thimpu upłynęłaby zapewne równie spokojnie, jak spokojne jest całe miasto, gdyby nie psy. W stolicy wałęsają się całe ich watahy – nie są agresywne, wręcz przyjazne, ale gdy zapada zmrok, miasto należy do nich. Ujadają całą noc, wyznaczając między sobą rewiry, a ja miałem pecha, bo pewnie trafiłem na jakiś obszar sporny. To nierozwiązywalny problem stolicy, bowiem psów nie można usunąć. Po pierwsze, ponieważ w Bhutanie nie robi się krzywdy żadnym zwierzętom (zabronione są nawet polowania), a po drugie, jak każdy wie, pies był niegdyś mnichem, który zaniedbał naukę i za karę w kolejnym wcieleniu odrodził się w postaci psa. Ale też pies ma największe szanse ze wszystkich zwierząt, aby odrodzić się na powrót jako człowiek, dlatego nikt nie uczyni mu krzywdy.
Jadąc taksówką na lotnisko w Paro, powoli żegnałem się z bajkowym Krajem Smoka. Za przednią szybą widziałem krajobraz lesistych wzgórz i bajkowych dzongów, a przed szybą, pod wstecznym lusterkiem dyndał znajomy mi już bhutański talizman szalonego mnicha na odpędzanie złych duchów! Patrząc na niewielką drewnianą zawieszkę, ująłem ją za końce w dwa palce, jakbym sprawdzał rozmiar, i spojrzałem na kierowcę, znacząco unosząc brwi. Kierowca zrozumiał mój gest i natychmiast zareagował, mówiąc: „To tylko miniatura!”. Roześmialiśmy się obaj serdecznie.

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ