Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym monolitem już sześć razy, podczas trzech pobytów strażnicy parku otworzyli drogę na szczyt, z czego oczywiście skorzystałem wchodząc na wierzchołek. Czyniłem to zawsze świadomy domniemanych przestróg i apelów Aborygenów. W 1996 r., gdy byłem silny i młody, a może piękny i młody, droga na szczyt od podstawy zajęła mi 27 minut, co przed chwilą sprawdziłem w zachowanych notatkach. Wyprzedził mnie wtedy Mietek, sześćdziesięcioletni nauczyciel, człowiek skała. Już wtedy zipiąc i niemal biegnąc na szczyt myślałem o upływającym czasie i kruchości życia nie znoszącego porównania z mającym pięćset milionów lat Uluru. W trakcie kolejnych eskapad czas wejścia wydłużał mi się o sześć, siedem minut, co tym bardziej skłoniło mnie do refleksji. Nasze życie jest krótsze sześć milionów dwieście pięćdziesiąt tysięcy razy od życia skały. Musimy je wykorzystać lepiej niż ona, nie stać bezczynnie.
Przewodniki opisują Uluru jako największy monolit skalny na świecie, taki gigantyczny kamień z piaskowca tkwiący w czerwonym pyle australijskiego interioru, czyli w tym przypadku outbacku. Przewodniki jednak się mylą, można znaleźć przykłady większych monolitów nawet w samej Australii, a w dodatku pojawiła się teoria, że Uluru jest jednak  częścią większego masywu skalnego. Nie zmienia to jednak faktu, że jest wizytówką i ikoną kraju. Zgodnie z obiegową opinią pominięcie skały podczas podróży australijskiej jest niewybaczalne i ja też tak uważam. Uważam tak nawet pomimo tego, że Australijczycy zepsuli Uluru, jak wszystkie inne większe atrakcje turystyczne w swoim kraju, o czym za chwilę napiszę więcej.
Najpierw opowiem jak wejść na skałę. Jest to niezwykle proste. Dolecieć można wprost na wybudowane specjalnie dla niej lotnisko Ayers Rock (AYQ). To kuriozum w skali światowej – lotnisko wybudowane dla skały! Codziennie ląduje tu kilka boeingów z różnych miast Australii. Turyści już z okien samolotu mają okazję do ochów i achów, skała z samolotu wygląda rzeczywiście dosyć niezwykle. Część osób dojeżdża tu z oddalonego o kilka godzin drogi Alice Springs, miasteczka szczycącego się tytułem „stolicy outbacku” lub z Kings Canyon (przy okazji nie jest to żaden Kanion Królewski jak zabawnie ktoś „przetłumaczył” w przewodniku Pascala, ale nazwa pochodzi po prostu od nazwiska). Nieliczni docierają samochodami z odleglejszych miejsc. Monopol na przeloty do Uluru wciąż utrzymuje linia Qantas, stąd ceny są wysokie. Gdy już dolecimy, pożyczmy samochód. Inaczej będziemy zdani wyłącznie na okropne, autokarowe wycieczki do skały, gdzie wśród tłumu japońskich, czy amerykańskich starszych turystów będziemy żałowali każdej minuty życia. Samochód warto zarezerwować wcześniej, często wszystkie są zajęte. Gdy już mamy auto, możemy pokusić się o biwakowanie, oczywiście poza parkiem narodowym, w który włączone jest Uluru. Jeśli nie mamy namiotu zamieszkamy w miejscowości Yulara, przedziwnym zbiorowisku należącym do jednej firmy (!) hoteli i moteli oraz centrum handlowego, którego nowoczesna architektura niewiadomo czemu nawiązuje do żagli. Przecież Aborygeni nie potrafili wykonywać prostych dłubanek, a co dopiero łodzi żaglowych. Zresztą i tak na okolicznym milionie kilometrów kwadratowych nie ma ani jednego większego zbiornika wodnego... W Yulara jest drogo, tutaj Krakus nie porządzi. Jeśli lubicie coś mocniejszego pamiętajcie, że w tutejszym sklepie  obowiązuje prohibicja, a jedyny licencjonowany bar znajduje się w motelu Outback Pioneer Lodge.
Aby dojechać do Uluru musimy przejechać przez bramę parku narodowego i opłacić bilet. Na górę można wchodzić jedynym szlakiem zaczynającym się po zachodniej stronie góry. Tylko tędy Aborygeni zezwolili na wejście. Najlepiej zjawić się tam tuż po wschodzie słońca. Barierka i tabliczka poinformuje nas, czy szlak jest otwarty. Bardzo często jest zamykany, gdyż na górze jest silny wiatr, którego nie odczuwamy na dole. Troskliwe władze parku nie wpuszczają też turystów, gdy prognozowana jest wysoka temperatura, czyli w praktyce  bardzo często podczas australijskiego lata. Prawdopodobnie nie mają ochoty na cucenie i sprowadzanie na dół nieprzyzwyczajonych do wysiłku wycieczkowiczów. Wtedy tłumy ruszają ciekawą skądinąd ścieżką u podnóża skały, najczęściej tylko kawałek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Obejście całego Uluru to niemal dziesięć kilometrów. Gdy szlak na szczyt jest otwarty na górę ruszają istne tłumy. Z daleka wyglądają na rząd mróweczek wspinających się na kopiec i tak są ponoć nazywani przez miejscowych Aborygenów  plemienia Anangu: minga, czyli mrówki. Ayers Rock wyrasta wprost z równiny, ma piękny, czerwonawy kolor, z bliska jest naprawdę wspaniały. Początkowo idziemy skałą o dość sporym nachyleniu, gdzie poustawiano słupki i łańcuchy. Szlak jednak nie jest trudy, łatwiejszy, niż wiele szlaków tatrzańskich. Na najniższym i najstromszym odcinku tłum nieco się przerzedza, niektórzy na szczęście szybko rezygnują. Raz, nie wiem czemu, było stosunkowo pusto, podczas innych wejść pamiętam, jak musiałem mijać tłumy Japończyków, którzy kurczowo chwytali się łańcuchów dłońmi ubranymi w białe rękawiczki. Nie mogłem pojąć, po co im te rękawiczki. Bliżej szczytu teren robi się połogi, na górze wchodzimy na rozległą górę stołową poprzecinaną wgłębieniami i atrakcyjnymi formami powstałymi wskutek działania wiatru i opadów. Podobno podczas rzadkich deszczów powstają na skale efektowne wodospady. Najwyższy punkt leży zaledwie 348 m nad otaczającą równiną i 867 m nad poziom morza. Na szczycie rzeczywiście bardzo wieje, widoczność jest zwykle fenomenalna, widać wyraźnie oddalone o sto kilkadziesiąt kilometrów inne formacje skalne.
Wszyscy lokalni przewodnicy powtarzają jak mantrę prośbę Aborygenów, by nie wchodzić na szczyt, gdyż góra jest ich świętym miejscem i czują się oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo gości. Rozpuszcza się pogłoski o pechu prześladującym zdobywców i tych, którzy wezmą z okolic choćby mały kamyczek. W sklepach sprzedawano też koszulki z napisem: „Nie wszedłem na Ayers Rock”. Zresztą nadana przez Anglików na cześć lokalnego polityka Ayersa nazwa, nie jest już oficjalnie używana, a nawet jej stosowanie uważane jest za niepoprawne politycznie. Uluru to w języku Anangu „miejsce zgromadzeń”.
Jednak nie wierzę, by sami Aborygeni, którym jako społeczności zwrócono skałę, interesowali się  jeszcze swym dawnym, bardzo ważnym niegdyś miejscem, o którego znaczeniu i mitologii napisano już całe książki na podstawie ustnych przekazów. Aborygeni nie wytrzymali zderzenia z naszą cywilizacją. Przez lata prześladowani i mordowani przez Anglików i Australijczyków dzisiaj w okolicach Uluru i Alice Springs stanowią niestety zdegenerowane społeczeństwo alkoholików. Ich społeczności ochoczo przyjmują pieniądze od władz za udostępnianie swego Uluru, jednak nie próbują nawet przekazywać tradycji. Kiedyś, gdy odwiedzałem leżące pod Uluru tzw. Centrum Kultury Aborygenów, było ich jeszcze kilku. Jeden rozpalał ogień przy pomocy patyczków, inny rzucał bumerangiem. Potem nie widziałem już ani jednego, całe centrum obsługiwała grupa białych i przypominało one już komercyjny sklep. Spytałem się starszej pani sprzedającej pamiątki dlaczego nie ma ani jednego Aborygena. Odpowiedziała, że już dosłownie żaden nie chce pracować, wszyscy piją.
Moment kulminacyjny pobytu ponad tysiąca turystów, jacy tu trafiają codziennie to zachód słońca. Wszystko jest zorientowane na okropną, ujętą w sztywne ramy masową turystykę, która dotknęła większe atrakcje Australii. Zachód można obserwować tylko z olbrzymiego parkingu podzielonego na strefę autokarów i samochodów osobowych. W innych miejscach jest to nielegalne i poustawiano zakazy zatrzymywania. Przed zachodem na parkingach robi się tłoczno - spaliny huk silników, rozmowy i śmiechy wycieczkowiczów, to odgłosy buszu pod Ayers Rock. Gdy słońce schodzi niżej, skała zmienia kolory, w końcu nabiera barwy krwistoczerwonej. Wtedy kierowcy grup autokarowych otwierają butelki z winem musującym i przekąskami i wycieczki rzucają się na nie wzbudzając zazdrość tych, którzy wykupili opcję bez „szampana”. Koniec spektaklu, można wrócić do Yulary i wypić piwo.
Przed jednym z zachodów po niebie wędrowała mała, samotna chmurka. Nieubłaganie zbliżała się do słońca. Pech chciał, że przed zachodem je zakryła i skała zrobiła się szara. Przez tłum zgromadzony na parkingach przebiegł jęk zawodu, tym razem nie było krwistoczerwonych zdjęć Uluru. Tyle pieniędzy wydanych na darmo.

AKTUALNOŚCI

Jeszcze zdążymy pozwiedzać świat

Dodano 06.04.2020 Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.... ZOBACZ

Sprawdź jaka część świata już zobaczyłeś.

Dodano 09.01.2020 Czy chcecie sprawdzić ile krajów świata już zobaczyliście? ZOBACZ

Co nas czeka w pierwszych miesiącach Nowego Roku 2020?

Dodano 17.12.2019 Co nas czeka z początkiem nowego roku ? Do wyboru aż 11 programów... ZOBACZ

BON NA PODRÓŻ - idealny pomysł na prezent!

Dodano 10.12.2019 Szukasz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? VOUCHER WAKACYJNY TO... ZOBACZ

NOWY PROGRAM! USA

Dodano 14.11.2019 Już w sprzedaży nowy program USA - wschód i południe z rejsem na wyspy... ZOBACZ

Zobacz najnowsze audycje

Dodano 04.11.2019 Jacek Torbicz w audycji Radia Kraków PALCEM PO MAPIE opowiada o ... kliknij... ZOBACZ

WIETNAM - KAMBODŻA - LAOS - Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyprawy PRESTIGE TOURS

Dodano 30.10.2019 Zapraszamy na wyjazd już 15 lutego 2020! Mnóstwo wrażeń, bliskie... ZOBACZ

SINGLE BEZ DOPŁATY - zobacz jak z tego skorzystać

Dodano 25.10.2019 Jadąc w pojedynkę możesz dołączyć do większości naszych wyjazdów bez... ZOBACZ

USA ZACHÓD - CZAS START!

Dodano 25.10.2019 Zobaczcie naszą subiektywną listę najpiękniejszych miejsc, które zachód... ZOBACZ

ZAPRASZAMY

Dodano 17.10.2019 World Travel Show to największe Targi Turystyczne w Polsce. Jak co roku... ZOBACZ

ANTARKTYDA- 15 dni z polskim opiekunem

Dodano 17.10.2019 wyruszamy już 04 lutego 2020 ! Ostatnie miejsca czekają! Tym razem z... ZOBACZ

JUŻ W SPRZEDAŻY - WYJAZDY NA SEZON 2020/2021

Dodano 26.09.2019 Zachęcamy do rezerwacji najnowszych ofert na WYJAZDY W SEZONIE 2020/2021!... ZOBACZ

KENIA TANZANIA - zobacz film z wyprawy

Dodano 19.09.2019 Zapraszamy na najbliższe potwierdzone wyprawy w październiku oraz w... ZOBACZ

100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ CENY

Dodano 26.08.2019 Teraz dokonując rezerwacji otrzymujecie Państwo 100% PEWNOŚCI NAJNIŻSZEJ... ZOBACZ

ZATAŃCZ SAMBĘ NA KARNAWALE W RIO DE JANEIRO

Dodano 23.08.2019 Zostało tylko kilka ostatnich miejsc! Dołącz do oszałamiającej parady... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

Dodano 22.08.2019

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ

NOWA, WYŻSZA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA ROK 2019/2020

Dodano 16.08.2019 Miło nam poinformować, że uzyskaliśmy nową gwarancję ubezpieczeniową... ZOBACZ

ARGENTYNA BRAZYLIA z Amazonią, Urugwajem i Paragwajem - 16 dni - wycieczka objazdowa

Dodano 01.07.2019 NOWY TERMIN 11 - 26 lipiec 2020 ! ZOBACZ

ARABIA SAUDYJSKA Z "SAUDYJSKĄ PETRĄ" - JUŻ DOSTĘPNA!

Dodano 28.06.2019 ZOBACZ

A może Wielkanoc 2020 na MADAGASKARZE

Dodano 27.06.2019 ZOBACZ

PITCAIRN

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Arabia Saudyjska

Dodano 27.03.2019 ZOBACZ

Laureat nagrody Odys 2018

Dodano 07.03.2019 ZOBACZ

ALGIERIA - Wyprawa dla Przyjaciół Biura

Dodano 18.01.2019 ZOBACZ

Zapraszamy do krainy białych niedźwiedzi

Dodano 27.11.2018 ZOBACZ

PRZYJACIELE BIURA WRÓCILI Z TYBETU

Dodano 19.11.2018 ZOBACZ

NIECHLUBNY REKORD LOTNISKA W KATOWICACH - PYRZOWICACH

Dodano 18.10.2018 ZOBACZ

Nowy program NEPAL EVEREST BASE CAMP

Dodano 27.09.2018 ZOBACZ

W poszukiwaniu najlepszych ofert i najciekawszych miejsc w Azji wybraliśmy się właśnie na Targi Turystyczne do Malezji

Dodano 14.09.2018 ZOBACZ

Nowa wycieczka na krańce świata: WYSPY ZACHODNIEGO PACYFIKU Termin: 05.03.2019

Dodano 21.06.2018 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

Dodano 22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

Dodano 29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

Dodano 12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

Relacje z wycieczek

Z Tahiti na Bora Bora statkiem handlowym

... ZOBACZ

Turystyczny rejs na Półwysep Antarktyczny - Antarktyda oczami turysty

Nawet największa podróż musi się zacząć od pierwszego kroku.... ZOBACZ

Ayers Rock czyli Uluru

W ciągu ostatnich dwunastu lat miałem okazję być pod tym ogromnym... ZOBACZ

Targ Świetlistego Spokoju

- Czy chcesz ze mną zjeść potrawę o nazwie trzy krzyki myszy? - pyta... ZOBACZ

Luang Prabang - Laotańskie klimaty

Stoimy na szczycie wzgórza Phousi, które wyrasta w środku... ZOBACZ

KOLONIALNA FRANCJA

Wraz z udoskonaleniem nawigacji i żeglugi, w XV w. w morze wyruszyły... ZOBACZ

Goa - portugalskie klimaty w Indiach

Plaże na Goa mają piasek tak drobny, że pod stopami wydaje on odgłos... ZOBACZ

RAFTING NA ZAMBEZI

Angielski termin „rafting” na stale zagościł w naszym... ZOBACZ

Mekong i azjatycki kochanek

Miałam marzenie, aby jak francuska pisarka Marguerite Duras popłynąć... ZOBACZ

San Salvador – Dusza Brazylii

Podobno miasto San Salvador ma brazylijską duszę, której w... ZOBACZ

Manaus - amazońskie eldorado

Dla kogoś, kto wyobrażał sobie Amazonkę jako po prostu dużą rzekę,... ZOBACZ

Bhutan - Nowe puka do bram Kraju Smoka

Na przejściu granicznym między Bhutanem a Indiami, w miejscowości... ZOBACZ

Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam... ZOBACZ

Obrazki z Masai Mara

Obserwując z auta oddaloną zaledwie o parę metrów rodzinę... ZOBACZ

Madagaskar - pod osłoną nieba

Poruszanie się po Madagaskarze nie jest łatwe, ale wysiłek włożony w... ZOBACZ

Indie, Indie...

Truizmem jest pisać, że Indie to kraj kontrastów. Jednak tak jak... ZOBACZ

Podróże z plecakiem przez dziką Papuę-Nową Gwineę

Papua Nowa Gwinea rzuca podróżnikowi wiele wyzwań. Nie jest to kraj... ZOBACZ

Grillowanie na biegunie

Co jedliście, Panowie, dzień przed zdobyciem bieguna? M.Ch:... ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem w ACAPULCO - 12 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 13 dni

ZOBACZ

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO STÓP MATKI BOSKIEJ Z GUADALUPE z wypoczynkiem na RIVIERA MAYA - 16 dni

ZOBACZ

SHWEDAGON PAYA

ZOBACZ

WODOSPADY IGUAZU

Uznane 11.11.2011 za jeden z siedmiu cudów natury majestatyczne wodospady... ZOBACZ

Pocztówka z Galapagos

Uff, znów jesteśmy w domu. Zmęczeni, rzucamy bagaże, myślimy o... ZOBACZ

Tonące wyspy

Dopiero pod koniec ubiegłego wieku wiadomość o małym, niepodległym od... ZOBACZ

Moje goryle

Na każdym postoju czy noclegu rozmowy z przygodnymi nieznajomymi... ZOBACZ

Zmartwychwstanie w Salwadorze

Do Suchitoto – niewielkiego kolonialnego miasteczka, o którym... ZOBACZ

HUAORANI. Świat w odwrocie

Z Quito przylecieliśmy do położonej nad rzeką Napo, w sercu ekwadorskiej... ZOBACZ

Vilcabamba trzydzieści lat później

Vilcabamba to ostatnia stolica Inków, skąd w latach 1536–1572... ZOBACZ

U stóp himalajskich ośmiotysięczników

Himalaje można przemierzać także w pojedynkę, bez jazgotu tragarzy,... ZOBACZ

Piechotą na Machu Picchu

Znane są dwa sposoby dotarcia do ukrytego w Andach inkaskiego miasta... ZOBACZ

„Te, co skaczą i fruwają”, czyli niebezpieczne zwierzęta w podróży

         To nie będzie artykuł o... ZOBACZ

Hipotermia – nie tylko dla polarników

Hipotermia, czyli uogólnione wychłodzenie organizmu przytrafić się... ZOBACZ

MALARIA - fakty i mity

Malaria wciąż zbiera swoje żniwo, również wśród polskich... ZOBACZ

Bądź mądry przed szkodą, czyli przygotowanie zdrowotne do podróży

Nowa, śmiertelna choroba wirusowa na południu Afryki, epidemia... ZOBACZ

CHILE - ARGENTYNA - URUGWAJ

ZOBACZ