Atacama - Wrota piekieł

San Pedro de Atacama. Jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Wyobrażam sobie, że każda kropla deszczu, która dotknie tej ziemi, musi najpierw wywoływać w ludziach niedowierzanie, a później szaleńczą radość. Ostatni deszcz, jaki odnotowano w tym rejonie, spadł na początku XX w.

Nie ma już ludzi, którzy pamiętaliby deszcz nad San Pedro de Atacama. Cóż, żeby poznać deszcz, trzeba stąd wyjechać, a ludzie niechętnie opuszczają swą ziemię. Żyją tu, choć zamiast deszczu mają piasek, a powietrze jest nim dosłownie przesycone. Trudno oddychać. Trudno mówić. Piasek szczypie w oczy. Jest gorący jak ogień. W San Pedro domy buduje się z mieszanki gliny i słomy. W środku panuje przyjemny chłód i wydaje się, że nikt niczego więcej od nich nie oczekuje. Chłód to luksus, który trudno będzie zrozumieć komuś, kto nigdy nie zawitał w podobne rejony. Atacama przyciąga turystów. W okolicy jest Dolina Śmierci, a także Dolina Księżycowa, ponad którą możemy podziwiać zachodzące słońce. Atacama to również miejsce bogate w złoża mineralne. Znajdują się tu liczne kopalnie ołowiu, żelaza, miedzi, saletry chilijskiej, złota, srebra, kobaltu i soli kamiennej. Jednak dla turysty większą od złota i srebra atrakcją Atacamy okażą się gejzery El Tatio. Żeby zobaczyć je w chwili, gdy pierwsze promienie światła budzą do życia to miejsce, trzeba wyruszyć z San Pedro o godzinie trzeciej w nocy. Droga wije się w ciemności, pnąc się ciężko pod górę. Pustynia leży na wysokości 500–2000 m n.p.m. Nocą jest tutaj bardzo zimno. Pustynia nie rozpieszcza. Temperatura waha się od -20°C nocą do 55°C za dnia. Na miejsce zajeżdżamy wraz ze wschodem słońca. A słońce wschodzi tutaj leniwie. Igiełki porannego szronu topią się wolno i niechętnie. Oplatają nas pióropusze dymu. Dookoła słychać syczenie i bulgot – to ziemia pluje siarką i gorącym błotem w przeróżnych barwach. Trzeba uważać, by nie wpaść do któregoś z licznych gejzerów. Ziemia tutaj jest zdradliwa. Lepiej zachować ostrożność i lekko stawiać kroki. Chodzimy jak po chybotliwej kładce ułożonej na wielkiem garnku z wrzącą zupą. Nie ma barierek ochronnych. Co najwyżej kilka ułożonych w krąg kamieni przy bardziej zdradliwych miejscach. Teraz jest już cieplej. Mienią się w świetle dnia wulkany. Błękit nieba jest teraz najgłębszy. Boże jak tu pięknie – pomyślałem – i właśnie w tym momencie jeden z gejzerów splunął mi tuż przed nosem syczącym wrzątkiem. W takich miejscach jak El Tatio zawsze znajdzie się coś zarówno dla ducha, jak i dla ciała. Gdy uda się już przezwyciężyć chłód i zrzucić z siebie poranną warstwę ubrań, szybko zanurzamy się w gorących źródłach. Trzeba pamiętać, że na zewnątrz temperatura wciąż tylko nieznacznie przekracza zero stopni. Ale woda jest przyjemnie ciepła, nie chce się z niej wychodzić.
Z El Tatio ruszamy dalej przez pustynię. Teraz możemy w pełni cieszyć się jej surowym wdziękiem. Mijamy nieliczne rośliny: juki, opuncje, agawy oraz olbrzymie kaktusy saguaro. Na Atacamie można znaleźć także nieliczne wioski oraz osady. Takie jak Toconao, które wydaje się niemal wymarłe, ale w którym jednak tli się życie, głównie za sprawą przybywających tutaj turystów, których przyciąga tu uroczy kościół św. Łukasza z XVIII w.
Tocanao leży w nieco bardziej sprzyjającym do osiedlenia miejscu. Sezonowo pojawia się tu nawet jeziorko. Pasą się lamy i vikunie. Ale gdyby nie turyści, ostatni mieszkańcy opuściliby już dawno to miejsce. My zjawiliśmy się tutaj na chwilę. Nie musimy każdego dnia walczyć o przetrwanie. Za chwilę wrócimy do cywilizacji. Opuścimy Tocanao, San Pedro. Wyjedziemy i gdzieś daleko stąd poczujemy deszcz.

AKTUALNOŚCI

Z MYŚLĄ O KONESERACH: TOGO, BENIN, GHANA, WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ - nowy termin!

13.09.2017 ZOBACZ

WYPRAWA SUDAN, ERYTREA - TYLKO DLA PRZYJACIÓŁ BIURA

13.06.2017 ZOBACZ

KILIMANDŻARO PO RAZ KOLEJNY ZDOBYTE!

25.01.2017 ZOBACZ

Prestige Tours z nagrodą Małopolski Dąb!

22.12.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Związek... ZOBACZ

KILIMANDŻARO ZDOBYTE !!!

07.11.2016 ZOBACZ

NOWA GWARANCJA UBEZPIECZENIOWA NA 2016/2017 ROK

07.11.2016 ZOBACZ

Róża Kolumba za najlepszy katalog premium "Najciekawsze Miejsca Świata 2016/17"

29.04.2016 ZOBACZ

WYRÓŻNIENIE "ODYS 2015"

12.01.2016 Jest nam miło poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni przez Krakowską... ZOBACZ

PRESTIGE TOURS TOUROPERATOREM ROKU 2015

28.10.2015

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż nasze biuro... ZOBACZ